You are here

Veiktas izmaiņas atbalsta saņemšanā par platībām un dzīvniekiem

Augkopība

Vēl tikai līdz 22. maijam bez atbalsta samazinājuma var pietiekties platību maksājumiem, Lauku atbalsta dienesta Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS) aizpildot ģeotelpisko iesniegumu. Savukārt 17. jūnijs ir termiņš, līdz kuram var pieteikties platību maksājumiem ar atbalsta apjoma samazinājumu 1% apmērā par katru nokavēto darba dienu, kā arī veikt labojumus un precizējumus iesniegumā.

Šajā gadā veiktas vairākas izmaiņas atbalsta saņemšanas nosacījumos. Lai saņemtu atbalsta maksājumus, lauksaimniekam jāatbilst kādam no aktīva lauksaimnieka nosacījumiem. Viens no tiem nosaka, ka prasībai atbilst lauksaimnieki, kuriem lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība nepārsniedz 20 ha, kas ir uzskatāma par vienu darbaspēka vienību. Tāpat ir izmaiņas standarta izlaides rādītājam, kas noteikts 300 eiro/ha, iepriekš bija 400 eiro/ha.

Laba lauksaimniecības un vides stāvokļa 8.1. prasība nosaka, ka vismaz 4% no saimniecības aramzemes aizņem kāds ar ražošanu nesaistīts platību veids vai ainavu elements. Neražojošās platības papildinātas ar starpkultūrām un slāpekli piesaistošiem kultūraugiem kā lauka pupas, zirņi, āboliņš, galega u. c. Šajās platībās aizliegts izmantot augu aizsardzības līdzekļus. Par šo platību nesaņem EKO2 atbalstu. Šajā gadā prasības izpildei nevarēs pieteikt papuves ražas iegūšanai, kā tas bija 2023. gadā graudaugiem un dārzeņiem. Starpkultūru klāsts papildināts ar ziemas un vasaras ripsi, ziemas rapsi, vasaras kviešiem un ziemas un vasaras miežiem.

Ekoshēmas atbalsta par slāpekļa un amonjaka emisiju un piesārņojumu mazinošo lauksaimniecības praksi (EKO5) prasībās noteikts, ka augšņu analīzes var veikt ne biežāk ka reizi septiņos gados, bet īpaši jutīgajās teritorijās – reizi 5 gados.

Atvieglotas prasības saistībā ar darbību dokumentēšanu. EKO2 (atbalsts kaļķošanai) sadaļā nav nepieciešams uzņemt fotoattēlus. Savukārt EKO4 (atbalsts par saudzējošu lauksaimniecības praksi augsnes apstrādei un tiešai sējai), ja tiek pielietota minimālā augsnes apstrāde (diskošana), jāveic 90% lauku ģeomarķēti fotoattēli ar laika un vietas atzīmi. Savukārt EKO5 atbalstam pretendējot, to veic vismaz 10% no laukiem vai vismaz par 1 lauku, ja atbalstam deklarēti mazāk nekā 10 lauku,  par katru precīzo minerālmēslu izkliedes reizi attiecīgajā laukā izdarot GPS datu augšupielādi VAAD uzturētajā informācijas sistēmā vai uzglabā lauksaimnieka izvēlētā elektroniskā uzskaites sistēmā. Var uzņemt arī traktortehnikas vai iekārtas vadības termināļa ekrāna ģeomarķētus fotoattēlus, kuros fiksēta lauka robeža. Attēlus var uzņemt, izmantojot LAD mobilo lietotni, bet, ja to neizmanto, tad attēlus saglabā savos datu nesējos 3 gadus, uzrāda pēc LAD vai VAAD pieprasījuma.

Veiktas izmaiņas datu iesūtīšanas termiņos. Noteikts, ka šajā gadā atbalsta saņemšanai noteikto datu uzskaiti un plānošanu lauksaimnieks veic savā saimniecībā izmantotā sistēmā vai LAD EPS izveidotā excel failā, vai VAAD datu uzskaites sistēmā. Kultūraugu mēslošanas plāns jāsagatavo līdz 30. jūnijam. Šogad noteikts, ka, plānojot mēslošanas normas, tās nevar pārsniegt Ministru kabineta 198. noteikumos par platībmaksājumiem noteiktās maksimāli pieļaujamās slāpekļa normas konkrētam kultūraugam un vairāk netiek izmantots VAAD LIZ pārvaldības sistēmā noteiktais slāpekļa mēslojuma aprēķins. Šajā ziemā Vidzemes un Latgales reģionos lauksaimniekiem ziemāju sējumi slikti pārziemoja, līdz ar to nāksies pārsēt vasarājus. Šajā gadījumā jāsagatavo jauns mēslošanas plāns par attiecīgo lauku 15 dienu laikā pēc kultūrauga pārsēšanas. Tāpat ir izmaiņas datu iesniegšanā VAAD vai LAD, kur noteikts, ka līdz 5. novembrim jānosūta augšņu agroķīmiskās analīzes, mēslošanas plāns un AAL izlietojuma uzskaites dati.

Agrovides pasākumu atbalsta saņemšanā atvieglotas prasības datu uzskaitē. Bioloģiskajiem lauksaimniekiem (BLA atbalsts) lauku vēsture jāveido savā saimniecības uzskaites sistēmā un jāuzrāda sertificējošai iestādei. BDUZ atbalsta saņemšanā lauku vēsture nav jāiesniedz ne VAAD, ne LAD. Vidi saudzējošās dārzkopības atbalstam lauksaimnieks noteiktos datus uzskaita saimniecībā un pēc pieprasījuma uzrāda VAAD. Zaļo joslu (buferjoslu) izveidē jāievēro noteiktie uzturēšanas termiņi – no 25. jūnija līdz 15. septembrim. Ja 4 metru platās joslas nepieciešams apstrādāt ziemāju sējai pirms 15. septembra, tad veic joslas fotofiksāciju. Biškopjiem atbalsta (BAA) saņemšanas nosacījumos iekļauta iespēja veidot bišu ganības ne tikai lauku blokos, bet arī ārpus. Savukārt paaugstinātu labturības prasību un emisiju mazinošā lopkopības pasākuma atbalsta nosacījumos noteikts, ka LAD jāiesniedz lopbarības analīzes un barības devu plāns, bet fotoattēlus LAD EPS jāiesūta tikai pirmajā pieteikšanās gadā. Antibiotiku lietošanas uzskaite jāveic saimniecībā un nav jāziņo PVD, pēc kontrolējošās iestādes pieprasījumā – jāuzrāda.

Lauksaimniekiem sagatavot ģeotelpisko iesniegumu un noteikt saimniecībai iespējamos atbalsta pasākumus var palīdzēt LLKC konsultanti visos reģionos. LLKC konsultantu saraksts platību maksājumu jautājumos 2024. gadā: LLKC tīmekļvietnē http://new.llkc.lv/

Izmantoti MK noteikumi 18.04.2023. Nr. 198 “Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem” un Nr. 197 “Atbalsta piešķiršanas kārtība Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai platībatkarīgo un dzīvniekatkarīgo saistību īstenošanai”, kā arī LAD sniegtā informācija.

Ilze Skudra,
LLKC konsultante augkopībā

Foto: Ilze Skudra