You are here
Aizraujošas un profesionālas mācības gaļas pārstrādē
Maija mēneša noslēdzošā diena LLKC Liepājas biroja organizēto mācību dalībniekiem izvērtās ļoti spraiga un rosīga. Tā bija trešā - praktiskā diena mācību ciklā “Pievienotās vērtības radīšana savai produkcijai”, kura norisinājās mums jau labi zināmajās LBTU Pārtikas institūta telpās. Šoreiz par gaļas pārstrādi.
Ārā karsts un saulains laiks, bet tas nemazina darboties prieku, jo dažu stundu laikā ieplānots pagatavot vairākus izstrādājumus: pusžāvētas desas masu formā, maizes desu formā, asinsdesas masas kukulīšus, pastētes, aspika produktus, konservus un ilgas termiskās apstrādes gaļas produktus mērcē (tā saucamā Sous-vide).
Pieredzējuša praktiķa un lektora Normunda Pužuļa vadībā dalībnieki veikli sadalījās interešu grupās, lai darbs notiek raitāk. Katra grupa gatavoja vienu izvēlēto produkta veidu, tomēr visiem kopā bija iespēja sekot līdzi un pielikt roku citu grupu darba procesam. Te notika izejvielu griešana, malšana, svēršana un masas sagatavošana, tai pievienojot dažādas receptūrā paredzētās piedevas. Tā tapa pusžāvētā desa ar kaltētām dzērvenēm, ar ķiršu sukādēm, ar štovētiem kāpostiem; asinsdesa ar vārītu mēli, ar kūpinātu krūtiņu, ar grūbām, ar griķiem u.c. Vai esat kaut ko tādu ēduši? Arī mums tas bija kaut kas jauns un nepierasts, bet patīkams pārsteigums. Tā kā mācību dalībnieki bija gan pieredzējuši ražotāji un mājražotāji, gan arī tikai iesācēji šajā jomā, Normunda mērķis bija parādīt un iemācīt, kādā veidā var dažādot un paplašināt savas piedāvātās produkcijas sortimentu, tādējādi tirgū izdevīgi atšķiroties no konkurentiem.
Dalībnieki izrādīja lielu interesi par termiskās apstrādes iekārtām. Vēroja, komentēja, uzdeva jautājumus par dažādiem svarīgiem parametriem. Īpašu uzmanību izpelnījās autoklāvs, kurā tika gatavoti vairāku veidu gaļas konservi un aknu pastētes. Arī konservu aizvalcēšanas iekārta tika aktīvi izmantota, piesaistot ar ērtu un praktisku pielietošanu. Te jāsaka lielu paldies Sandrai Muižniecei-Brasavai, kura ir kļuvusi par šo un citu iekārtu pavēlnieci un zina par tām izstāstīt visus knifiņus un viltībiņas. Sandra izsmeļoši zin stāstīt par inovatīvām un aktuālām iespējām iepakojuma jomā, kā arī gaidāmām izmaiņām likumdošanā, kurām ir jāpievērš uzmanība gan lieliem, gan arī maziem pārtikas ražotājiem.
Kā jau nākas, sava darba augļus gribas arī nodegustēt. Saražots bija tiešām daudz un izskatījās apetelīgi. Īpaši gāja pie sirds aspika produkti (konservētu dārzeņu asorti ar sautētas cūkgaļas gabaliņiem īpašā želejā). Tiesa gan, laika ierobežojuma dēļ ne visus produktus bija iespējams nogatavināt, lai tos skaisti uzservētu.
Mācību noslēgumā dalībnieki saņēma apliecinājumus, lektoru prezentāciju materiālus un tik ļoti gaidītās receptūras, lai vēlreiz atsauktu atmiņā iepatikušos produktu pagatavošanas procesu un mēģinātu to atkārtot patstāvīgi un, iespējams, savā interpretācijā.
Lielu paldies sakām lektorēm Egitai Sproģei un Ilzei Grāmatiņai, kuras divās teorijas mācību dienās dalībniekiem sniedza daudz vērtīgas un noderīgas informācijas par minimālās higiēnas prasībām gaļas pārstrādes uzņēmumos, kā arī par izejvielu kvalitātes novērtējumu, tehnoloģiskajiem procesiem un gatavā produkta uzturvērtības aprēķinu.
Šīs mācības tapa ar ES atbalstu un sadarbībā ar LBTU Pārtikas institūtu. Ja arī Tu vēlies piedalīties šādās vai līdzīgās mācībās, sazinies ar mums vai mūsu kolēģiem visā Latvijā, labprāt uzklausīsim Tevi.
Irina Gintere, LLKC Liepāja biroja uzņēmējdarbības konsultante