You are here

Polijas dārzkopībā viss notiek!

Augkopība
Dārzkopība

Polijā dārzkopība vienmēr ir bijusi cieņā un nepārspīlējot ir viena no spēcīgākajam un dzīvotspējīgākajām. Tai ir ievērojams vietējais tirgus, kas ir vismaz 22 reizes apjomīgāks kā mūsu, Latvijas, tirgus. Skiernevices Dārzkopības institūts jau izsenis ir pazīstams ar savām izpētes programmām un lielu pienesumu Polijas dārzkopībai. Tas ir galvenais mugurkauls, kas spēj ģenerēt Polijas dārzkopjiem daudzas būtiskas un vajadzīgas atziņas tālākai attīstībai.

Iepazīšanās ar šī institūta darbu mums bija iespējama augkopības konsultantu apmācību projekta ietvaros sadarbībā ar LLKC Tālākizglītības nodaļu un Kuldīgas konsultāciju biroju.

Pilnas dienas garumā mums bija iespēja iepazīties ar būtiskākajiem projektiem un to rezultātiem, kas gūti pēdējās desmitgadēs Polijas dārzkopībā. Projekta ietvaros laika posmā no 2009. līdz 2015. gadam tika izveidota SIMBIO datu banka ar 53 000 sēņu, tajā skaitā mikorizas, 3500 dažādām baktērijām un raugiem. Darba rezultātā tapa visdažādākie bioloģiskie preparāti, kas saturēja ne tikai mikroorganismus, bet arī dabiskās antibiotikas, auksīnus, organiskās skābes. Tas viss tika paredzēts trīs izvēlētajām kultūrām – ābelēm, ķiršiem un zemenēm, lai uzlabotu to augšanas apstākļus un ražību.

Izstrādāti mikrobioloģiskie preparāti

Projekta gaitā veicot monitorēšanu, caurulēs, kuras tika ieraktas augsnē 60 grādu leņķī, tika ievietotas kameras un novērots, ka tur, kur tika pielietoti minerālmēsli, augu saknes un to spurgaliņas attīstās ne tik labi kā tur, kur tiek izmantoti mikrobioloģiskie preparāti.

Tika atrasts pielietojums brūnoglēm (leonardīts), kas ir viens no visizplatītākajiem dabiskajiem izrakteņiem. Uz to bāzes tika radīti 12 dažādi mikrobioloģiskie preparāti, katram no tiem piemita daudzas pozitīvas īpašības, piemēram, sekmē sakņu attīstību, piegādā augiem vajadzīgos barības mikro un makroelementus, augu sakņu sistēmai palīdz veidot aizsardzību pret patogēniem (antibiotikas). Ar šādu preparātu ražošanu Polijā nodarbojas vismaz 50 dažādi uzņēmumi. Tiek iegūtas humīnskābes, kas kalpo augsnes organiskās vielas, tajā skaitā humusa stiprināšanai. Stiprina augsnes mikrofloru. Preparāti uzlabo augsnes fizikālās īpašības – augsnes struktūru, spēju uzsūkt un uzglabāt ūdeni, uzlabojas esošo barības elementu uzņemšana un izmantošanās. Skābās augsnēs stabilizējas augsnes pH rādītāji. Augiem uzlabojas fotosintēzes rādītāji un tiem pieaug noturība pret dažādiem stresa faktoriem. Preparātus ir iespējams pielietot, gan izsmidzinot pa koku un stādu lapām, gan arī uz augsnes virsmas. Ražas pieaugums atkarībā no situācijas un vides apstākļiem var būt līdz pat 30%. Augu aizsardzībai augu ekstrakti tiek izmantoti kopā ar organiskām skābēm un mikroelementiem.

Viens no lielākajiem ieguvumiem ir tas, ka augļu un ogu raža pēc novākšanas vidēji par 30% labāk uzglabājās. Augļiem un ogām ir augstāks sausnas un cukura saturs.

Tā kā Polijā trūkst kūtsmēslu, līdzīgi kā Latvijā, tad plaši tiek ražoti dažādi preparāti no ražošanas un pārstrādes atlikumiem, sevišķi augļiem un dārzeņiem, kombinējot tos kopā ar brūnoglēm un mikroorganismiem. Šie līdzekļi palīdz mazināt augsnes erozijas sekas. Liels ieguvums ir tas, ka,  izmantojot šos līdzekļus, praktiski nav iespējama pārdozēšana, līdz ar to ne tikai netiek piesārņota apkārtējā vide, bet augi ar savu sakņu sistēmu izmanto tieši tik, cik nepieciešams.

Nozīmīgs darbs ne tikai sev, bet pasaulei

Darbu nozīmību stiprina fakti, ka ES vidēji līdz pat 70% augšņu ir degradētas. Pasaulē ik stundu tiek zaudētas lauksaimniecībā  izmantojamās zemes, ES valstīs 244 ha auglīgās zemes tiek apbūvētas (ceļi un ēkas). Vidēji pasaulē 30% augšņu ir pakļautas erozijas procesiem (vējš, ūdens, tehnika). Polija dod ieguldījumu ne tikai situācijas uzlabošanai savā valstī, bet arī pasaulē, jo uz augu pārstrādes produktiem un mikroorganismiem bāzētie produkti plaši tiek izmantoti Apvienotajos Arābu emirātos, Ķīnā, tajā skaitā sasāļotajās augsnēs, un ne tikai lauksaimniecībā, bet arī pilsētu sabiedriskajos apstādījumos.

Poļi ir konstatējuši, ka māla augsnes degradēšanās procesu rezultātā var izskaloties barības makroelementi. Pielietojot bio preparātus, šos procesus var ievērojami samazināt.

Lietā tiek likti arī kaļķi saturošie ieži, kas veidojas pēc brūnogļu ieguves procesa. Tos izmanto, plaši pielietojot mikroorganismu preparātus. Vieni no galvenajiem produktiem ir Trihodermas sēne un Baccillus subtilis baktērijas. Šajā nozarē aktīvi citi pēc cita tiek realizēti pētniecības projekti, kuros tiek izmantots arī ES finansējums. Rezultāti Polijas dārzkopību virza strauji uz priekšu.

Polija ES tirgū realizē tikai ap 12% no šo preparātu saražošanas apjoma. Vidēji šo līdzekļu tirgus apjoms aug par 11–13% gadā, kamēr minerālmēslojuma tikai par 1–3%.

Izmanto jaunākās pētniecības metodes

Pētniecībā ne tikai tiek izmantots zinošs pētnieku un praktiķu potenciāls, bet aktīvi tiek ieviestas jaunākās pētniecības metodes, piemēram, datortomogrāfija. Lai arī pati par sevi metode nav jauna, tomēr tās pielietošana dārzkopībā ir jaunums. Interesanti, ka šāds datortomogrāfs ir ar 10 000 reižu augstāku precizitāti, nekā tie, ko izmanto cilvēku veselības stāvokļa apsekošanai. Metode balstās uz to, ka skenējamo objektu “šķēlē”, vienlaikus skenējot, iegūst vienam objektam līdz pat  35 000 attēlu, kurus var skatīt gan atsevišķi, gan virknēt, veidojot video, gan vienā, gan otrā virzienā. Attiecīgos slāņus var iekrāsot atkarībā pēc vajadzības. Tas nodrošina iespējas ar ļoti augstu precizitāti saprast dažādus procesus augļos un ogās vēl pirms tam, kad tas ir kļuvis redzams vizuāli. Šādas metodes pielietojums ir ļoti plašs, sākot no augļu un ogu kvalitātes līdz morfoloģijai.

Konsultantu apmācības tika organizētas LAP (2014.-2020.) apakšprogrammas pasākumā “Atbalsts konsultantu apmācībām”. LAD  līguma Nr. 10.2.1-20/21/P16. Grupas mācību tēma: “Kvalitatīva dārzkopības produkcijas ražošana un realizācija”.

Māris Narvils, 
LLKC vecākais speciālists dārzkopībā

Foto Galerija: