You are here

Īrijas konsultanti dalās pieredzē, kā samazināt SEG emisijas

Lopkopība

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra lopkopības konsultantiem bija iespēja papildināt zināšanas Īrijā par SEG emisiju mazinošām aktivitātēm LAP pasākuma “Atbalsts konsultantu apmācībai” ietvaros.

Mācību tēma bija “Ilgtspējīga dzīvnieku barības vielu apsaimniekošana, emisijas lopkopībā, to samazināšanas iespējas”.

Mācību mērķis bija iepazīties ar lauksaimniecības konsultāciju centra "Teagasc" darbības plānu attiecībā uz SEG emisiju samazināšanas soļiem lopkopībā, uzzināt par programmu "Signpost", kā arī iegūt praktiskas zināšanas, apmeklējot saimniecības, kurās tiek realizētas aktivitātes SEG emisiju samazināšanas jomā.

“Teagasc” konsultāciju centrs ir unikāla organizācija, kura darbojas trīs sektoros – zinātne, izglītošana un konsultēšana, un šie sektori savā starpā veiksmīgi sadarbojas, tādā veidā lauksaimniekam nododot pēc iespējas profesionālāku informāciju saimniecību attīstībai.

“Teagasc” zinātnieki rada jaunus pētījumus, izglītojošie speciālisti sagatavo un apkopo pētījumos iegūtos rezultātus, savukārt konsultanti šo informāciju nodot tālāk lauksaimniekiem un palīdz šos pasākumus realizēt saimniecībās.

Zinātnieki un konsultanti darbojas vienota mērķa vārdā.  “Teagasc” misija ir nodrošināt zinātnisku vadību un atbalstu Īrijas lauksaimniekiem un pārtikas uzņēmumiem ilgtspējīgas pārtikas ķēdes attīstībai. Konsultāciju centra pārziņā ir 7 zinātnes centri, 7 koledžas un 52 konsultāciju biroji, kas izvietoti 12 Īrijas reģionos. Uzņēmumam ir aptuveni 44 tūkstoši klientu.

Īrijā lauksaimniecības sektors rada 37% no kopējām siltumnīcefekta gāzēm (CO2eq). No tām 74% ir metāns (CH4), 22% slāpekļa oksīds (N2O) un 3% ir CO2 emisijas, kas galvenokārt rodas no lauku kaļķošanas un urīnvielas pielietošanas. 2023. gadā “Teagasc” ir izveidojis “Signpost” programmu, kuras mērķis ir vadīt un atbalstīt Īrijas lauksaimniecības pāreju uz ilgtspējīgākām lauksaimniecības sistēmām, kas šajā gadījumā nozīmē radīt vienkāršāku izpratni emisiju mazinošo pasākumu ieviešanai saimniecībās. Šajā programmā darbojas 20 konsultanti un iesaistītas 125 zemnieku saimniecības.

Konsultanti un zemnieki vienojas par efektīvākajiem soļiem emisiju ierobežošanā saimniecībā. Pēc tam šīs emisiju ierobežošanas metodes tiek nodotas arī pārējiem lauksaimniekiem, organizējot lauka dienas. 2023. gadā šo pasākumu ietvaros bija organizētas 600 darba grupas, kurās kopā piedalījās ap 10 tūkstošiem lauksaimnieku. Tiek veicināta arī savstarpējā komunikācija starp lauksaimniekiem, pievēršot uzmanību interešu grupu organizēšanai, jo ir pierādījies, ka tas ir viens no efektīvākajiem pieredzes un zināšanu pārneses veidiem zemnieku starpā.

Galvenais rīks, ar kuru strādā “Teagasc”, ir emisiju kalkulators “AgNav”.  Šis kalkulators kalpo kā pamats emisiju datu aprēķiniem konkrētai saimniecībai, kā arī ļauj noteikt, kurš no ražošanas procesiem veido vislielāko emisiju daļu.

Lai nostiprinātu iegūtās teorētiskās zināšanas, konsultanti katru dienu piedalījās arī praktiskajās nodarbībās, kuru ietvaros devās uz dažādām saimniecībām.

Apmeklēta tika saimniecība, kas nodarbojas ar nobarojamo piena liellopu audzēšanu, liekot uzsvaru uz zālāju pareizu apsaimniekošanu.

Ļoti noderīgs bija arī lauka dienas apmeklējums, kura laikā bija iespēja iepazīties ar dažādiem pētījumiem, kā samazināt SEG emisijas. Lai veiktu pētījumus, sākotnēji tiek izvēlētas tādas saimniecības, kuras jau veiksmīgi saimnieko un ir piemērs citām saimniecībām. Ar demonstrējuma saimniecībām strādā konsultanti, kuri tam ir sagatavoti. Pētījuma metodiku un mērķus sagatavo speciālisti, tālāk tos realizē konsultanti. Tikko kā pētījums noslēdzas, tā speciālisti apkopo iegūtos rezultātus, ko tālāk nodod zemniekam.

Apmeklējot lauka dienas, bija iespēja redzēt arī dažādus stenda referātus par dažādiem pētījumiem, kā pilnvērtīgāk izmantot ganību zāli un ātrāk dzīvniekus nobarot, iepazīties ar piena un piena-gaļas šķirņu krustojumu nobarošanas veidiem ganībās un ziemošanas periodā u. c. jautājumiem. Lopkopības pētījumos  liela uzmanība tiek pievērsta ganību kvalitātei un to apsaimniekošanai.

“Teagasc” konsultanti uzskata, ka ir svarīgi:

  • runāt ar saimniekiem par emisijām viegli uztveramā un saprotamā veidā un tādā pašā veidā arī piedāvāt emisiju aprēķināšanas veidus;
  •  vienkāršot komplicēto zinātni, attīstīt labus mācību materiālus un nodrošināt kvalitatīvas atvērto durvju dienas. Svarīgi ir dalīties ar kolēģiem ar informāciju, izprast sabiedrības vajadzības pēc informācijas, kā arī atbalstīt “SignPost” demonstrējuma saimniecības;
  •  veltīt pietiekamu uzmanību pasākumu novērtēšanai,  piedāvājot aptaujas anketas gan pirms, gan pēc pasākuma, tai skaitā 6 mēnešus pēc, lai noskaidrotu saimniecības ieguvumus vai izmaiņas pēc pasākumā iegūtās informācijas.

Mācību laikā gūtās atziņas un pārņemamā pieredze:

  • “Teagasc” konsultantiem ir sagatavoti dažādi izdales un uzskates materiāli par SEG emisijām, kas viņiem palīdz par šo tēmu labāk runāt ar saviem klientiem. Viņi sarunu ar lauksaimniekiem par SEG emisijām formulē drīzāk, kā saimniecības efektivitātes uzlabošanu, jo arī Īrijas zemnieki ir samērā skeptiski, kad dzird vārdus “emisiju samazināšana”.
  • Konsultantiem ir cieša sadarbība ar piena pārstrādes uzņēmumiem, barības ražotājiem u. c. kompānijām, lai viņi spētu zemniekiem nodrošināt vienotu informāciju. Īpaši šī sadarbība ir svarīga brīžos, kad ir dažādas krīzes situācijas.
  • Katru gadu tiek organizētas plašas lauka dienas par katru nozari par dažādām tēmām, piemēram, SEG emisijas, piena lopkopība utt., kurās tiek izvietoti dažādi stendi, kuros prezentē pētījumu rezultātus un citu aktuālo informāciju. Demonstrējuma saimniecību apskate tiek organizēta kā atsevišķs pasākums.
  • Kā uzsvēra Īrijas kolēģi, šobrīd un arī nākotnē zemniekiem nevajadzēs konsultantu kā lektoru/pasniedzēju, bet gan konsultantu kā diskusiju grupas vadītāju, kas spēj savest kopā zemniekus, ļaut viņiem apmainīties praktiskā pieredzē un iedrošināt izmēģināt jaunus risinājumus savās saimniecībās. Zemnieki vislabāk mācās no citiem zemniekiem. Protams, ka konsultanta loma ir neatsverama visā, bet ir jāmaina domāšana par to, kā mēs skatāmies uz konsultāciju procesu, jo mūsdienās zemnieki kļūst aizvien zinošāki, paši daudz ko spēj atrast internetā un viņiem vairs nav nepieciešams konsultants tikai pamatlietu apguvei.
  • “Teagasc” konsultāciju centrs lielu uzmanību pievērš mārketingam. Uzņēmums regulāri publicējas dažādos preses izdevumos. Viņiem ir sava mājaslapa, sociālo tīklu konti, YouTube konts, kā arī podkāsts, kurā regulāri tiek publicētas epizodes ar dažādām noderīgām intervijām un pieaicināti zinoši speciālisti.

Izvērtējot mācībās iegūtās zināšanas, var teikt, ka tās bija ļoti noderīgas, jo konsultantiem bija iespēja pilnveidot prasmes par SEG emisiju pasākumiem un iespējamajiem praktiskajiem risinājumiem, kā arī apgūt Īrijas kolēģu pieeju sistemātiskā un mērķtiecīgā darbā ar lauksaimniekiem.

Kristīne Žēpere,
LLKC izglītības projektu vadītāja

Raksta sagatavošanā izmantota lopkopības konsultantes Vendijas Madaras Kancānes sagatavotā informācija.

Konsultantu apmācība tika nodrošināta Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Konsultāciju pakalpojumi, lauku saimniecību pārvaldības un lauku saimniecību atbalsta pakalpojumi" apakšpasākuma “Atbalsts konsultantu apmācībai” ietvaros, LAD līguma Nr. 10 2.1-20/21/P16.

Foto Galerija: