You are here
Ja nemeža zeme dabiski apaugusi ar kokiem, krūmiem
Apsekojot mežus un veicot jaunu vai atkārtotu meža inventarizāciju, bieži iznāk saskarties ar tādām situācijām, kad mežs ir “izgājis no rāmjiem” jeb nemeža zeme dabiski apaugusi ar kokiem un krūmiem. Tad parasti ir divi risinājumi, kā rīkoties.
Vispirms jāsaprot ko vairāk vēlas īpašnieks – saglabāt lauksaimniecības zemi vai veidot meža zemi.
Lauksaimniecības vai tomēr meža zeme?
Ja ir vēlme saglabāt ar kokiem vai krūmiem aizaugušo lauksaimniecības zemi, kokus, kuru celmu caurmērs ir līdz 20 cm, drīkst cirst saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 309 “Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža”. Lai kontroles institūcijām apliecinātu ārpus meža nocirstās koksnes izcelsmi, zemes īpašniekam jāaizpilda veidlapa “Ārpus meža nocirstās koksnes izcelsmes apliecinājums”, kas atrodama iepriekš minēto noteikumu 2. pielikumā. Ja koku celmu caurmērs ir 20 cm un vairāk, tad ir nepieciešama pašvaldības atļauja, kuru pieprasa ar veidlapu, kas katrā novadā var atšķirties (to var atrast attiecīgā novada mājaslapā).
Bet, ja tomēr ir pieņemts lēmums audzēt mežu lauksaimniecības zemē, tad būs nepieciešami saskaņojumi. Vispirms jāvēršas pašvaldībā un jānoskaidro, vai minētā darbība nav pretrunā ar pašvaldības teritorijas plānojumu. Pašvaldība izsniegs izziņu par to. Ja lauksaimniecības zeme ir meliorēta, tad būs nepieciešami Valsts SIA “Zemkopības ministrijas nekustamo īpašumu” tehniskie noteikumi, kur tiks noteikts, kā var un kā nevar rīkoties, lai meliorētā platībā audzētu kokus.
Jāņem vērā arī situācija Dabas datu pārvaldes sistēmā “Ozols”, vai teritorija, kurā vēlaties ieaudzēt mežu, neatrodas aizsargājamā dabas teritorijā. Aizsargājamām teritorijām var būt individuālie aizsardzības noteikumi, kuri nosaka ierobežojumus (šo arī var noskaidrot pašvaldībā). Par aizsargājamām teritorijām varat interesēties Dabas aizsardzības pārvaldē. Ieskatieties sava īpašuma dokumentos! Noskaidrojiet, vai jūsu īpašumam ir kādi apgrūtinājumi, aizsargjoslas (Aizsargjoslu likums). Ja tā, sazinieties ar aizsargjoslas turētāju, saņemiet saskaņojumu vai tehniskos noteikumus.
Pēc iepriekšminēto formalitāšu sakārtošanas varat izvēlēties noformēt zemi – kā mežu vai plantāciju mežu.
Valsts meža dienestā veicamās formalitātes
Ja nodoms audzēt mežu vai plantāciju mežu atbilst normatīvajiem aktiem, tad īpašnieks Valsts meža dienestā (VMD) iesniedz pārskatu par meža ieaudzēšanu, kam pievieno šādus dokumentus:
* ieaudzētās platības skici, ieaudzētajai platībai dabā jābūt skaidri redzamām ārējām robežām;
* meža reproduktīvā materiāla iegādes un izcelsmes dokumentus, ja mežs ieaudzēts stādot;
* pašvaldības saskaņojumu, ja plānošanas dokumentos meža ieaudzēšanas nav tieši norādīta;
* meliorācijas tehnisko noteikumu kopiju vai izziņu par meliorācijas sistēmas norakstīšanu, ja mežs ieaudzēts meliorētā platībā;
* saskaņojumu ar Dabas aizsardzības pārvaldi, ja mežs ieaudzēts dabas teritorijās, kur šāds saskaņojums tiek prasīts;
* saskaņojumus ar institūcijām, kas noteiktas Aizsargjoslu likumā, ja ieaudzēts aizsargjoslās.
Pārskatu par meža ieaudzēšanu var atrast VMD mājaslapā: https://www.vmd.gov.lv/lv/veidlapas.
VMD pēc pārskata vai meža inventarizācijas saņemšanas mēneša laikā un informācijas atbilstības pārbaudes dabā reģistrē informāciju Meža valsts reģistrā un nosūta Valsts zemes dienestam paziņojumu par zemes lietošanas veida izmaiņām. Valsts zemes dienests veic izmaiņas Nekustāmā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, kurā maina zemes lietošanas veidu ieaudzētajā platībā no lauksaimniecības zemes uz mežu.
Mežs vai plantāciju mežs – koku ciršanas kārtība
Ja runa ir par plantāciju mežu ciršanu, tad būs jāievēro MK noteikumi Nr. 308 “Meža atjaunošanas, meža ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumi”, bet, ja runājam par mežu, tad pie koku ciršanas aktuāli būs MK noteikumi Nr. 935 “Noteikumi par koku ciršanu mežā”. Ja mežā kokus galvenajā cirtē drīkst cirst saskaņā ar Meža likuma 9. pantu pēc cirtmeta vai caurmēra, tad uz plantāciju mežiem šis noteikums neattiecas. Tāpat uz plantāciju mežiem atšķiras minimālo koku skaits, kas ir mazāks kā mežam.
Katru gadu, pirms sākt koku ciršanu plantāciju mežā, meža īpašnieka pienākums ir paziņot VMD par koku ciršanu (ciršanas apliecinājums nav nepieciešams), pietiek ar brīvas formas iesniegumu, norādot informāciju par īpašumu, īpašnieku, kadastra Nr. un nogabalu. Lai apliecinātu plantāciju mežā nocirstās koksnes izcelsmi, meža īpašnieks aizpilda veidlapu, kas atrodama MK noteikumu Nr. 308 “Meža atjaunošanas, meža ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumi” 2. pielikumā.
Neskaidrību gadījumā ikviens var vērsties pēc padoma Meža konsultāciju pakalpojumu centrā vai Valsts meža dienestā. MKPC darbinieki sniedz konsultācijas visos Latvijas reģionos. Darbinieku kontaktinformācija pieejama mājaslapā www.mkpc.llkc.lv sadaļā Speciālisti.
Raivo BOBROVS,
MKPC Ziemeļvidzemes nodaļas mežsaimniecības konsultants
Foto: MKPC Ziemeļvidzemes nodaļa