Jūs atrodaties šeit

15 veidi kā uzlabot barības izmantošanas efektivitāti

Piensaimniecības biznesā efektivitāte ir ļoti nozīmīga, - mēs visi to zinām. Barības izmantošanas efektivitāti parasti rēķina, nosakot, cik kg EKP tiek saražots no 1 kg apēstās barības sausnas. Tas palīdz saprast, cik veiksmīgi govs apēsto barību pārvērš pienā.

Tomēr, ir daudz dažādi faktori, kas to ietekmē. Var izēdināt dārgas barības devas un iegūt optimālu barības izmantošanas koeficientu, bet tas neko nepateiks par pašu barības izmantošanas efektivitāti.

Šeit būs 15 ieteikumi, kā uzlabot barības izmantošanas efektivitāti:

  1. Sagatavojiet govis veiksmīgam laktācijas sākumam. Maksimāli novērsiet subklīniskās hipokalcēmijas riskus, kas var novest pie tā, ka govis mazāk ēd, mazāk ražo pienu, var parādīties aizturētas placentas, glumenieka dislokācijas, ketozes un infekciju gadījumi.

Ieviesiet praksē tādu ēdināšanas stratēģiju, kas uzlabo kalcija aprites mehānismus govīm. Palieliniet pirmsatnešanās grupas sausnas uzņemšanas spēju, uzlabojot šīs grupas govju aprūpi un komfortu.

Visbeidzot, pirmsatnešanās grupas govju apgāde ar augstas kvalitātes proteīnu ir svarīgāka kā augstražīgo govju grupai. Pirmsatnešanās grupai nepieciešamais sagremojamā proteīna daudzums dienā ir 1300 grami, 35 līdz 40 grami metionīns un 85 līdz 90 grami lizīns.

  1. Paaugstiniet rupjās barības kokšķiedras sagremojamību. Rupjās barības apsaimniekošanas uzlabošana un pareiza augu ģenētikas izvēle veido barību ar augstu sagremojamību. Izmantojot tādu barību govju ēdināšanā, samazināsies papildbarības daudzums, uzlabosies spurekļa veselība un samazināsies barības devas cena. Papildus tam, augstas sagremojamības barības devai (65 – 67%) ir pozitīva ietekme uz SEG emisiju samazināšanu.

Plašāk lietotais vienādojums barības devas sagremojamības aprēķinam ir:

Sagremojamība DDM, % = 88,9 – (0,779 X ADF %).

Piemērs. Ja barības devas ADF saturs ir 31%, tad: DDM, % = 88,9 – (0,779 X 31) = 64,75%

  1. Nodrošiniet spurekļa veselību 24 h diennaktī, 7 dienas nedēļā. Zems spurekļa pH (skāba vide) var rasties dažas stundas dienā arī augstražīgos ganāmpulkos ar ļoti labu apsaimniekošanu. Samazinot laiku, kad spurekļa pH ir mazāks par 5.8, uzlabosies piena produktivitāte. Parasti, uzlabojot ēdināšanas apsaimniekošanu, govju komfortu, kontrolējot cietes fermentāciju un nodrošinot adekvātu kokšķiedru gremošanai, situāciju var uzlabot.
  2. Nospraudiet mērķi – mēslos nav redzamas graudu daļiņas! Graudi ir jāizēdina tādā formā (apstrādāti vai fermentēti), lai panāktu optimālu sagremojamību. Vairāk kā 70% graudu izmērā ir jābūt mazākiem par 4.75 mm. Kukurūzas skābbarībai jāļauj ieskābt vismaz 4 mēnešus pirms izēdināšanas, lai tajā esošā ciete būtu fermentējusies govij labāk izmantojamā veidā.

Nodrošiniet adekvātu fizikāli efektīvās kokškiedras (peNDF) daudzumu, tāpat kā nesagremojamo kokšķiedru (uNDF) un novērsiet TMR šķirošanas iespēju, lai veidotu labu pamatslāni spureklī lēnākai graudu kustībai caur spurekli un gremošanas veicināšanai.

  1. Palieliniet spureklī mikrobiāla proteīna daudzumu. Spurekļa mikrobiāla proteīna daudzums var variēt no 1.6 līdz 2,5 kg govij dienā. Labākā metode kā veicināt tā daudzumu, ir kombinēt ogļhidrātus un proteīnu saturošu ātras un lēnas noārdīšanās pakāpes barības. Ja tiks iedots pārāk daudz proteīna, pretī nenodrošinot pieejamu adekvātu ogļhidrātu daudzumu, tad baktērijas izmantos proteīnu kā enerģijas avotu un nelietderīgi izlietos proteīna slāpekli.
  2. Nodrošiniet govis ar nepieciešamajām aminoskābēm, nepieļaujot to iztrūkumu. Sabalansējot aminoskābes, tiek samazināts nelietderīgi izmantotā proteīna daudzums, palielināts piena un piena proteīna daudzums. Ir zināmi gadījumi, kad devās ir nodrošināts pietiekams daudzums aizsargātā proteīna (RUP), bet nav nav nodrošinātas 1 vai 2 aminoskābes un proteīns tiek iztērēts nelietderīgi. Lizīns un metionīns ir divas svarīgākās aminoskābes, kas jānodrošina piena govju ēdināšanā. Parasti govīm barībā nepietiek metionīna.
  3. Strādājiet pie atražošanas uzlabošanas. Uzstādiet mērķi, ka lielākā daļa govis ir grūsnas 150-170 laktācijas dienās. Ar to panāksiet katras 10 dienas mazāk patērētas barības sausnas, piena plūsma uzlabosies par gandrīz 1 kg govij dienā.
  4. Izmantojiet grupu ēdināšanas stratēģiju. Govīm laktācijas sākumā izēdinātā augstākas kvalitātes barība, kas sabalansēta pēc aminoskābēm, augstvērtīgām taukskābēm un minerālvielu – vitamīnu piedevām, dos lielāku ekonomisko efektu.  Vēlākas laktācijas fāzes grupu govis var viegli uzturēt savu piena produktivitāti, vienlaikus kontrolējot ķermeņa kondīciju ar vienkāršāku barības devu.

Augstas klases piensaimniecībās parasti vērojam grupas – pēcatnešanās, augstražīgās, pirmpienes un laktācijas otrās puses govis.

Šāda stratēģija ļaus izmantot viena veida spēkbarības piedevas augstražīgo un pirmpieņu grupai, bet citas – mazražīgāko govju grupai. Ideālā gadījumā atsevišķi tiek ēdināta pēcatnešanās grupa, kuru barības deva ir sabalansēta izvērtējot pēcatnešanās perioda vajadzības. 

  1. Nodrošiniet arī adekvātu, bet ne pārmērīgu minerālvielu un vitamīnu piedevu daudzumu. Veselības un produktivitātes uzturēšanai šīs vielas ir jānodrošina, bet nevajadzētu pārsniegt vajadzību. Nacionālā izpētes centra (NRC, 2001)  rekomendācijās noteiktie daudzumi var pilnībā nodrošināt govju veselību un saimniecības ienesīgumu.
  2. Nodrošiniet barības devas sastāva konsekvenci. Barības izmaksas parasti ir augstākas, kad bieži tiek mainīta gan rupjā, gan papildbarība. Tas notiek tāpēc, ka deva tad tiek jāsabalansēta pēc augstākas uzturvielu vajadzības, lai nodrošinātos pret iztrūkumu nezināmu barības vielu maiņas gadījumā.
  3. Izmantojiet pareizās barības piedevas. Pirms iegādes, ir jāveic izpēte, lai pieņemtu lēmumus par to lietošanas lietderību. Nepaļaujaties tikai uz atsauksmēm – tas, kas der citiem, var nederēt jūsu ganāmpulkam un līdzekļi būs iztērēti nelietderīgi.
  4. Izmantojiet blakusproduktu iegādi, kā arī iegādi vairumā.
  5.  Pievērsiet uzmanību telīšu audzēšanai! Ir pierādīts, ka optimāli telēm vajadzētu sasniegt 82% līdz 85% no pieaugušas govs lieluma pirmās atnešanās vecumā 23 mēnešos. Izcilās piensaimniecībās ir izcils jaundzimušo teļu ēdināšanas menedžments. Dzīvmasas pieaugumi tiem ir ap 1 kg dienā un tie dubulto savu dzimšanas svaru 8 nedēļu vecumā. Tādi tiek panākta optimāla spurekļa attīstība, veicināta starterbarības uzņemšana un vienmērīga augšana piena periodā. Nodrošiniet arī aminoskābju kvalitāti barībā no dzimšanas līdz pat sēklošanai.
  6. Līdz minimumam samaziniet skābbarības un graudu barības zudumus. Ieviesiet labu barības gatavošanas, saglabāšanas un apsaimniekošanas praksi.
  7. Samaziniet barības maisījuma (TMR) atlikumus. Labas apsaimniekošanas rādītājs ir 2-3 % atlikumi, praktizējot pareizu maisījuma struktūru, mitruma saturu un vienmērīgu izdalīšanu katru dienu. Kā rutīnas pasākums saimniecībā ir jāievieš barības sausnas noteikšana, lai sabalansētu aprēķināto devu ar praktisko ēdināšanu. 

Pēc Hoards Dairyman materiāla (Here are 15 ways to improve feed efficiency, Aug. 19 2021
sagatavoja SIA LLKC Ogres biroja lopkopības speciāliste
Aija Luse


Pirmā 2022.gada interešu grupas tikšanās zs Romaņi-1, Valles pagastā


Barības maisījuma analīze saimniecībā ar PennSTate sietiem


Barības maisījuma analīze saimniecībā ar PennSTate sietiem


z/s Dārznieki jaunā paaudze Armands Bērtulsons saņēma apbalvojumupar lielāko izaudzēto
kukurūzas vālīti


Trešajā tikšanās reizē interešu grupas dalībnieki iepazīstas ar z/s Lapsas saimniekošanas
pieredzi Kurzemes pusē


Trešajā tikšanās reizē interešu grupas dalībnieki iepazīstas ar z/s Lapsas saimniekošanas
pieredzi Kurzemes pusē