Jūs atrodaties šeit

Lopkopība

Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".

Veselīga kaza – ilgtermiņa ieguldījums kazu ganāmpulka izveidē

Kazkopības saimniecībā „Bērzi” 9. septembrī notika seminārs par vaislas kazu izaudzēšanu, izmantojot dažādus ēdināšanas un turēšanas veidus. Semināru organizēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Lopkopības kompetenču centrs Zālēdāju projekta ietvaros.

Kā izvairīties no karstuma stresa govīm

Svaigs gaiss ir viens no galvenajiem govju veselības priekšnoteikumiem. Slaucamās govis pašas saražo ļoti daudz siltuma, tāpēc viskomfortablāk tās jūtas no -5 līdz +5⁰C. Temperatūrai paaugstinoties, govīm ir jāsāk sevi dzesēt. Atkarībā no gaisa mitruma karstuma stress govīm sākas, temperatūrai paaugstinoties virs +20 līdz +23⁰C. Šādā temperatūrā liellopi ir izsmēluši sava organisma spējas pašatdzesēties, un dzīvniekiem ir nepieciešama mūsu palīdzība.

Bioloģiska oāze Zemgales līdzenumos – lauku sēta “Ābelītes”

Zemgalē, kas asociējas ar plašiem labības un rapšu laukiem, kā arī intensīvu lauksaimniecību, radīta atvērtā tipa bioloģiskā lauku sēta “Ābelītes”, kurā ILONA un ĒRIKS STAŠINSKI radījuši īstu bioloģiskās lopkopības oāzi.

Bioloģiskās lauksaimniecības zemju platība aizvadītajā gadā samazinājusies par aptuveni 2000 ha un pašlaik tā ir gandrīz 297 tūkst. ha, liecina Pārtikas un veterinārā dienesta apkopotie dati. Par 12 % pērn samazinājies arī bioloģisko ražotāju skaits – vairāk nekā 500 saimniecību šogad izvēlējušās neturpināt bioloģisko saimniekošanu.

Piena pašizmaksa izmēģinājumu saimniecībās no 2019. līdz 2023. gadam

2022. gads bija pirmais un piecu gadu periodā vienīgais gads, kad piena realizācijas cena bijusi augstāka par ražošanas pašizmaksu, bet pērn šī tendence nav turpinājusies, jo Latvijas piena ražotājiem ir zems tirgus spēks. Tas nozīmē, ka Latvijas zemnieki būs vieni no pirmajiem Eiropā, kuri izjutīs pieprasījuma kritumu pasaules tirgos.

Ja pieprasījums nav augsts, piena realizācijas cena vairāk krītas tieši mazajām saimniecībām.

Žurnāla “Latvijas Lopkopis” jūnija numurā

Žurnāla jūnija izdevumā intervija ar vienu no Latvijā redzamākajiem Jāņiem no piensaimnieku saimes – Jāni Grasbergu, kurš pilda arī Saeimas deputāta pienākumus un vada sadarbības grupu lauksaimniecības attīstībai. Sarunā Jānis novērtē savu startu Eiropas Parlamenta vēlēšanās un turpmāk darāmos darbus lauksaimniecības attīstībai. Jānis saka: “Es šobrīd redzu savu vietu politikā, un mani gandarī, ka soli pa solim varu veikt uzlabojumus, iestrādājot jēdzīgus grozījumus likumos.”

Lauksaimnieki izsaka pirmās šīssezonas ražas prognozes

Tuvojas vasaras Saulgrieži, un lauksaimnieki var jau aptuveni vērtēt, kāda būs šīssezonas raža. LLKC mājaslapā darbu sācis tradicionālais “Pļaušanas serviss”, kas stāsta par zāles lopbarības sagatavošanas gaitu visos Latvijas novados. Sadarbībā ar Zemkopības ministriju veikta pirmā oficiālā ražas prognozēšana sējumos dažādos reģionos. Arī dārzos var secināt, kā augi ir pārziemojuši un vai tos nav skārušas pavasara salnas.

Andris Skudra, LLKC konsultants augkopībā:

Gaļas šķirņu liellopu uzvedības īpatnības

Sākoties ganību periodam, aktuāla ir liellopu pārvešana vai pārdzīšana no novietnēm un ziemošanas vietām uz vasaras ganībām, kā arī dzīvnieku apsaimniekošana visas sezonas garumā. Liellopi ir ļoti  ziņkārīgi bara dzīvnieki, lai nepieļautu apdraudējumu, to pirmā reakcija ir stāvokļa novērtēšana. Ja dzīvnieki izjūt apdraudējumu, dabiskā reakcija ir bēgt. Tā kā liellopu senči, dzīvodami savvaļā, ir bijuši medījuma dzīvnieki – instinkts ir saglabājies.

Lapas