Jūs atrodaties šeit

Gaļas liellopu audzēšanas specifika bioloģiskajās saimniecībās

Šogad tika uzsākta gaļas liellopu audzēšanas interešu grupas darbība. Saimniecībām kopēji diskutējot, radās daudz jautājumu un kopīgi meklējām risinājumu, kā uzlabot gaļas lopkopības nozares tālāku veiksmīgu attīstību. Sākotnēji tika izvērtēta saimniecību patreizējā situācija un apsvērtas turpmākās iespējas, ko saimniecības plāno sasniegt. Visām saimniecībām svarīga ganāmpulka ražības rādītāju kāpināšana, augstvērtīgu vaislas dzīvnieku izvēle, kvalitatīvu zālāju ierīkošana, lopbarības kvalitātes uzlabošana, iespēja apgūt jaunu pieredzi, darbojoties interešu grupā.

Tikšanās reizēs tika  diskutēts par kvalitatīvu ganību nodrošinājumu bioloģiskajā gaļas lopkopībā. Tika gūta pieredze par zālāju ierīkošanu, kopšanu, efektīvāku izmantošanu, zālāju maisījumu izvēli ganībām. Grupas dalībnieki dalījās pieredzē par gaļas liellopu ganīšanas organizēšanu, jo prasmīga ganību apsaimniekošana nodrošina ilggadīgu un produktīvu ganību zelmeni. Tika gūta pieredze par to, kā labāk ierīkot aploku nožogojumus ganībām, lai tos „nebojātu” savvaļas dzīvnieki.  Daudz tika diskutēts par ganīšanas aprīkojumu – mietiņu izvēli, stieples  vai auklas  pielietojumu, stacionāro aploku izveidošanu. Svarīgs faktors gaļas  liellopu turēšanā ir lopu grupēšana, lopu virzīšana, nošķiršana. Interešu grupas tikšanās reizēs bija iespēja redzēt un salīdzināt dažādus vārtu, nožogojumu veidus. Tika atgādināts, ka jāpievērš uzmanība savlaicīgai agresīvo dzīvnieku izskaušanai, tie  traumē citus gaļas liellopus un ir apdraudējums cilvēkiem.

Interešu grupas dalībnieki diskutēja, ka būtiski zālaugu maisījumu   sastāvā vairāk iekļaut tauriņziežus. Tas sekmē kvalitatīvas lopbarības nodrošinājumu, un tauriņzieži arī uzlabo augsnes auglību, ar gumiņbaktērijām piesaistot augsnē slāpekli. Tas īpaši svarīgi bioloģiskajām saimniecībām. Maisījumos vēlams iekļaut arī tādus tauriņziežus, kas neveicina timpāniju jeb uzpūšanos, piemēram vanagnadziņus, esparseti, cigoriņus.

Par ganāmpulka veselību – jācenšas stiprināt dzīvnieku imunitāti. Ja ir labi dzīvnieku turēšanas, ēdināšanas apstākļi, tad arī ganāmpulkam būs mazāk problēmu ar slimībām. Tika apzināta  interešu grupas saimniecību pieredze dzīvnieku labturībā un slimību profilaksē. Visās saimniecībās seko tam, lai būtu pietiekošs minerālvielu nodrošinājums. Tiek izmantotas laizāmās vannas, laizāmie spaiņi u. c. Viena saimniecība dalījas pieredzē par minerālvielu ar ķiploku piedevu izmantošanu savā ganāmpulkā. Tādējādi tā ir sava veida profilakse pret parazītiem un labs līdzeklis vispārējās imunitātes nodrošināšanai, lai dzīvnieki būtu veselīgāki, mazāk uzņēmīgi pret slimībām.

Problēmas pie atnešanās ir bijušas samēra reti 7% gadījumu, kad pašiem saimnniekiem jāsniedz palīdzība dzemdību laikā. 5% gadījumu  tika sniegta vetārsta palīdzība, lielākoties telēm pie smagām dzemdībām (augļa sagriešanās un lieli teļi).

Katras saimniecības kā viens no galvenajiem izaicinājumiem, mērķiem  ir gadā iegūts teļš no katras zīdītājgovs. Neiegūts teļš rada zaudējumus vairāku simtu apmērā, pēc citos pētījumos apkopotās informācijas pat  800–1000 eiro gadā. Tika analizēti  saimniecību dati par servisa periodu ganāmpulkos un atkārtotas sēklošanas gadījumiem. Servisa periods govīm ir periods no atnešanās līdz sēklošanai, kad iestājas grūsnība. Vēlams, lai šis periods  būtu līdz 100 dienām. Servisa periodu pagarina atkārtotas sēklošanas.

1. tabula

 Interešu grupas saimniecību reproduktīvie rādītāji

Saimniecība

Servisa periods, dienās

Atkārtota sēklošana, %

1.

118

17,6

2.

117

14,3

3.

70

11,4

4.

107

28,5

Mērķis

42–100

10–15

Gaļas lopkopībā garš servisa periods liecina, ka ir nepilnības dzīvnieku  labas kopšanas, turēšanas, ēdināšanas nodrošināšanā. 33,3% gadījumu interešu grupas saimniecību servisa periods ir lielāks, nekā mērķī noteiktais, arī atkārtotas sēklošanas rādītājs 50% saimniecību ir lielāks par mērķī izvirzīto. Tas norāda, ka nākotnē jāpievērš lielāka uzmanība veicamajiem uzlabojumiem interešu grupas saimniecību gaļas liellopu ganāmpulku apsaimniekošanas menedžmentā.

Par gaļas liellopu šķirņu izvēli. Divās saimniecībās notiek straujāka pāreja uz tīršķirnes ganāmpulka izkopšanu, vienā gadījumā SA, otrā LI. SA govīm ir labas mātes īpašības, dzīvniekiem mierīgs raksturs, ātraudzīgi, nav problēmu realizācijā. LI šķirnes dzīvnieki pielāgojas dažādiem turēšanas apstākļiem, iespējama turēšana atvieglota tipa mītnēs, labas mātes īpašības, regulāra meklēšanās, salīdzinoši vieglas dzemdības, ātraudzīgi teļi. Samērā liels ir XX un XG zīdītājgovju skaits ganāmpulkos. Dati salīdzināti, uzsākot IG aprīlī un noslēdzot novembrī.  Apkopojot datus par interešu grupas saimniecībās audzētajām šķirnēm, var secināt, ka palielinājies kopējais zīdītājgovju skaits. Dubultojies tīršķirnes LI  zīdītājgovju skaits, pieaudzis arī tīršķirnes SA zīdītājgovju īpatsvars.

2. tabula 

Interešu grupas saimniecībās audzētās govju šķirnes 2022. gadā

Šķirne

Uzsākot

Noslēdzot

SA

17

21

XX

56

59

XP

11

10

SI

11

10

XG

44

47

LI

11

24

Kopā

150

171

1. attēls. IG saimniecībās audzēto gaļas liellopu šķirņu procentuālais salīdzinājums 2022. gadā

Šajā attēlā uzskatāmi redzams, ka procentuāli pieaug tīršķirnes dzīvnieku SA un LI īpatsvars, bet samazinās XX un XG. Ja, uzsākot IG darbu, viens no mērķiem bija augstvērtīgu tīršķirnes šķirnes dzīvnieku audzēšana, tad pamazām šis mērķis tiek īstenots.  Kā uzskata interešu grupas dalībnieki, tad katrā tikšanās reizē tiek gūta kāda atziņa, kāda konktēta  lieta, ko pielietot savā saimniekošanas ikdienā.

Zita Briška,
LLKC Preiļu konsultāciju biroja lopkopības konsultante