Jūs atrodaties šeit

Veselīga slaucamo govju ganāmpulka pamats – pareizi izaudzētas teles

Piena lopkopībā teles ir pamats nākotnes ganāmpulkam un piena ražošanai. Ir svarīgi, lai iegūtās teles varētu izaugt par spēcīgām govīm ar ilgu dzīvi un augstu izslaukumu. Kvalitatīva jaunpiena saņemšana īsā laikā pēc piedzimšanas ir vissvarīgākā maltīte teļu dzīvē. Tas, cik daudz antivielu ar jaunpienu saņem tele, nosaka nākotnes izslaukumu no šīs govs. Tāpēc ir būtiska kvalitatīva jaunpiena izdzirdīšanas sistēmas ieviešana, kas ir vienkārša un neprasa lielus ieguldījumus.

Jaunpiens – svarīgākā teliņa maltīte. Jebkura ganāmpulka īpašniekam ir svarīgi iegūt rezultātus no maziem pielāgojumiem saimniecībā, kas lielā mērā ietekmē iegūstamos rezultātus un rada ievērojamas atšķirības, pozitīvi ietekmējot uzņēmuma finanses. Laba jaunpiena izdzirdīšanas sistēma ir būtiska, lai telēm ļautu izpaust ģenētiski noteikto potenciālo izslaukumu, tādējādi veicinot augstražīgu govju ienākšanu ganāmpulkā.

Teļš piedzimst bez imūnvielām, tāpēc tikai jaunpienā esošās antivielas veido tā aizsardzību pret slimībām pirmajās nedēļās pēc piedzimšanas, līdz iesākas paša teļa antivielu veidošanās. Jaunpienam ir liela nozīme gan teļa veselībai, gan straujai augšanai tā dzīves pirmajos mēnešos. Pētījumos pierādīts tiešs sakars starp optimizētu jaunpiena izdzirdīšanas sistēmu un lielāku izslaukumu vēlāk, pateicoties jaunpiena pozitīvajai ietekmei uz telītes tesmeņa attīstību.

Līdztekus barības vielām jaunpiens satur dažādas bioaktīvas vielas, to skaitā antivielas. Virkne pētījumu pierāda, ka jaunpienā esošajām vielām ir pozitīva ietekme uz teles attīstību gan agrīnā dzīves laikā, gan arī vēlāk, kad tā kļūst par slaucamu govi. Jaunpienā esošās barības vielas nodrošina enerģiju un augšanai nepieciešamās vielas. Bioaktīvās vielas veicina vielmaiņu un hormonu veidošanos, kā arī sekmē audu un orgānu veidošanos, jo palielinās olbaltumvielu sintēze un šūnu augšana. Jaunpiens pozitīvi ietekmē arī zarnu gļotādas attīstību, līdz ar to sekmē antivielu un barības vielu uzsūkšanos, teļa augšanu.

Jaunpiens ir pamats veselīgu teļu un spēcīgu govju audzēšanai. Tāpēc jaunpiena izdzirdīšanas sistēmas optimizācija ir vienkāršs, bet ļoti svarīgs ganāmpulka produktivitātes un ekonomisko rādītāju uzlabošanas līdzeklis. Investīcijām jaunpiena izdzirdīšanas uzlabošanā ir nepieciešama apņēmība un koncentrēšanās, bet finansiāli tas nav daudz, salīdzinot ar citām izmaksām audzēšanas periodā.

Uzlabota jaunpiena izdzirdīšanas sistēma pozitīvi ietekmē teļu, jaunlopu un slaucamo govju produktivitāti. Veselīgas teles pieaugs un dos vairāk piena, turpretī caureja un elpceļu infekcijas agrīnā vecumā samazina iespējamo izslaukumu vēlāk. Teļu caurejas nav diagnoze, jo tām ir vairāki cēloņi, un tikai,  cīnoties ar īsto cēloni, mēs varam rēķināties ar labu rezultātu:

  • Virusālā izcelsme (roto, korona) – grūsno govju vakcinācija;
  • Bakteriālā izcelsme (E.coli, salmonella) – dezinfekcijas plāns un antibiotikas;
  • Anaerobās baktērijas (klostridioze) – vakcinācija;
  • Vienšūņi (kriptosporidioze, kokcidioze) – dezinfekcija (!), higiēna, specifiski profilaktiskie un ārstējošie preparāti.

Ja teliņš ir pārslimojis ar kādu no caurejām, tad pirmā sēklošana būs 2–3 mēnešus virs optimālā sēklošanas vecuma. Tāpēc nav jācīnās ar sekām, bet jānovērš  tieši cēloņi.

Sekmīga teļu audzēšana nozīmē, ka telītes 12–14 mēnešu vecumā būs pietiekami attīstītas, lai tās apsēklotu, un turpinās augt, lai būtu pietiekami lielas pirmo dzemdību brīdī. Turklāt agrāka pirmā apsēklošana un ilgs mūžs palielina gan govs kopējo izslaukumu dzīves laikā, gan finansiālo ieguvumu no ganāmpulka kopumā. Vislielākais izslaukums un ilgmūžība ir, kad tele  atnesusies 23–24 mēnešu vecumā. Latvijā vidēji piena pārraudzības ganāmpulkos tas ir 27 mēneši. Katrs mēnesis virs optimālā vecuma vienas teles uzturēšanai izmaksā 60 eiro, un papildus  pirmpiene jau varētu ražot pienu. Tie ir tie saimniecību neiegūtie līdzekļi, kas būtiski varētu uzlabot finanses daudzos ganāmpulkos.

Lauksaimnieks un ganāmpulka īpašnieks pļauj to, ko iesējis. Ja pamatganāmpulka dzīvnieku ražība  nav optimāla, starta vieta ir sliktāka. Savukārt, ja saimnieks izvēlas koncentrēties uz sekmīgu teļu izaudzēšanu, pūles bagātīgi atmaksāsies slaukšanas zālē. Apņemšanās noved pie izmaiņām un optimizētas ražošanas.

Anita Miltiņa,
LLKC Daugavpils konsultāciju biroja lopkopības  speciāliste