You are here
Add new comment
Ik gadu jūlijs ir ķiršu ražas laiks. Patlaban tiek vākti saldie ķirši, turpinās skābo ķiršu lasīšana. Lielākajā daļā Latvijas straujā ziedēšanas laika dēļ skābajiem ķiršiem mazāk kā citus gadus aizmetās augļi un raža ir nedaudz mazāka. Krievijā selekcionētajām ķiršu šķirnēm pēdējās ziemās bija cietusi arī koksne. Saldajiem ķiršiem ražība ir vidēji laba, bet problēmas sagādā daudzskaitlīgie izsalkušo un drosmīgo putnu bari.
Saldie ķirši Latvijā pārsvarā ir ļoti liela auguma, koki sasniedz pat 10 metru augstumu. Daudzi saka, ka nav vērts tos audzēt, jo pie ogām tiek tikai putni. Saldo ķiršu koku augšanas mazināšanai galotnes var īsināt ar visu ražu, tā vienlaikus piekļūstot ogām. Galotnes apgriešana ļauj noturēt koka augumu 3,5 – 4 m augstumā. Jāatceras, ka griežot galotni vai zarus, noteikti ir jāatstāj celmiņš. Ir arī veidi, kā saldos ķiršus audzēt, jau no mazotnes ierobežojot to stiepšanos garumā, piemēram, pieliecot zarus.
Skābie ķirši. Problēmas: zema izturība pret slimībām un ziedpumpuru izsalšana. Skābajiem ķiršiem bieži nobirst lapas uzreiz pēc ogu novākšanas. Iemesls tam ir kauleņkoku lapbiris, kura dēļ koks nespēj sagatavoties nākamajam gadam.
Skābo ķiršu ražas vākšanu var apvienot ar veco, nolīkušo zaru izgriešanu. Ja nepieciešams, pēc ražas novākšanas ķiršus pret lapbiri apsmidzina ar 0,05 – 0,075 procentīgu preparāta Efektors darba šķīdumu. Pēc ķiršu novākšanas saīsina kailos zarus, uz kuriem bijuši augļi, līdz jaunajiem dzinumiem, kas atrodas tuvāk stumbram. Ķiršu stādījumus var bojāt arī rūgtā puve. Pēc ražas novākšanas jānogriež inficētie zari un jāapstrādā ar sistēmas iedarbības fungicīdu. (Chorus 50 WG)
Dabīgie konkurenti uz ražu – putni. Nelielus dārzus var mēģināt nosargāt ar tīkliem. Ir cilvēki, kas dežurē savos dārzos un paši cenšas putnus aizbiedēt. Šis, protams, ir vienkāršākais veids, kā pasargāt ogu ražu no putnu uzlidojumiem.
Pret strazdiem ķiršos palīdz pēkšņs troksnis. Tā radīšanai var izmantot pneimatisko šauteni, ar kuru vienu dienu cītīgi vērts pašaut gaisā. Visdrīzāk, aizbiedētais strazdu bars šajā dārzā vairs nerādīsies visu vasaru. Tiesa gan, šaudīšanos jāveic patiešām cītīgi un pilnīgi noteikti – visas dienas garumā. Tikai tad putni sapratīs, ka viņiem draud briesmas visu laiku. Tomēr šis var arī nebūt ļoti efektīvs līdzeklis, jo tādējādi tiek sabiedēti tikai tie strazdu bari, kas troksni dārzā ir piedzīvojuši. Ja dārzu nākamajā dienā apmeklē strazdu bars, kas iepriekšējās dienas biedēšanu nebūs dzirdējis, ķirši tāpat tiks putnu apēsti
Putnu balsu ieraksti lielākoties ir neefektīvi, īpaši ja putni barojas baros. Tāpat maz efektīvi ir putnu biedēkļi, spīguļi un karekļi. Tie tikai mazliet pastiprina kāda cita atbaidītāja efektu.
Vien no izejām, tiesa, arī ne simts procentu drošām, ir audzēt rozā vai dzelteno augļu saldos ķiršus. Putni ir pieraduši pie sarkanām ogām un var gaidīt, kad tās kļūs sarkanas. Dažreiz šāda pieeja nostrādā, dažreiz uzrodas “gudri “ putni un noēd arī gaišos.
Par ogu lasīšanu. Ja nu tomēr izdodas ražu novākt pirms putniem, vērts padomāt par labāko ogu novākšanas veidu. Daļu ražas var novākt stāvot uz zemes, bet šim nolūkam izmantojami arī palīglīdzekļi. Protams, parasti lietojam trepes, taču nederēs kura katra. Grūti izmantot trepes ar tievu atbalsta daļu, jo tad tās grimst zemē. Lai ērtāk un drošāk varētu strādāt, zem trepju kājām var palikt koka paliknīšus. Tie, kuri prot, var izgatavot koka trepes ar resnāku pamatu, taču šādas trepes var iegādāties jau gatavas arī veikalos.
Pacēlājs – smalki, bet dārgi. Ir daži jauni un moderni pacēlāji dārziem, bet pamatā ķiršu audzētāji izlīdzās ar to, kas ir pieejams, piemēram, T-16 traktoru (šasija), kam priekšpusē ir neliela kravas kaste. To daži saimnieki ir pārveidojuši paceļamu dažādos augstumos
Imants Missa,
Augkopības nodaļas vecākais speciālists dārzkopībā