You are here

Add new comment

Lauku attīstība

Lauku atbalsta dienests speciāli „Lauku Lapai” apkopojis atbildes uz aktuālākajiem jautājumiem, kādus martā visbiežāk lauksaimnieki uzdevuši dienesta speciālistiem.

Kas un kā varēs saņemt īpašo atbalstu par liellopiem?

Paredzēts, ka īpašais atbalsts par liellopiem tiks piešķirts par buļļiem un vēršiem, kā arī par tīršķirnes, kombinētajām vai krustojumos iegūtām gaļas šķirnes telēm. Īpašo atbalstu varēs saņemt tikai par tādiem liellopiem, kuri pretendenta saimniecībā 2014. gadā būs sasnieguši 16 mēnešu vecumu un saimniecībā turēti vismaz 6 mēnešus, kā arī ja tiks ievēroti visi ar dzīvnieku identifikāciju un reģistrēšanu saistīti noteikumi. Atbalsta likme būs atkarīga no atbalsttiesīgo dzīvnieku skaita, taču provizoriski aprēķini liecina, ka atbalsta likme būs ap 100 eiro par liellopu. Lai saņemtu īpašo atbalstu par liellopiem, lauksaimniekiem būs jāiesniedz platību maksājumu iesniegums Lauku atbalsta dienestā līdz šī gada 15. maijam, taču atbalsttiesīgo dzīvnieku skaitu noteiks, balstoties Lauksaimniecības datu centra dzīvnieku reģistra datiem.

Kāpēc jāveic lauku bloku karšu precizēšana?

Lai saņemtu vienoto platības maksājumu, tagad var pieteikt visu lauksaimniecībā izmantojamo zemi, kas tiek apsaimniekota. Līdz šim vienoto platības maksājumu varēja saņemt par lauksaimniecībā izmantojamo zemi, kura tika apsaimniekota un bija labā lauksaimniecības stāvoklī 2003. gada 30. jūnijā. Šis nosacījums neļāva saņemt maksājumu par to lauksaimniecības zemi, ko lauksaimnieki bija iekopuši pēc 2003. gada. Tagad šis nosacījums ir atcelts. Ir uzsākta esošo datu atjaunošana lauku bloku kartē, tāpēc, ja situācija dabā atšķiras no informācijas lauku bloku kartēs, tad lauksaimniekam pašam jāiesniedz lauku bloku precizēšanas pieprasījums līdz šī gada 1. maijam.

Kādas lauksaimniekiem aktuālākās projektu kārtas šobrīd izsludinātas?

  • Pasākums „Lauksaimniecības produktu pievienotās vērtības radīšana”

Projektu iesniegšanas kārta ir atvērta no 24.03.2014. līdz 22.04.2014.:

– lauksaimniecības produktu pārstrādes veicināšanai esošiem pārstrādes uzņēmumiem un ražotājiem mājas apstākļos ar mērķi pēc projekta realizācijas izveidot pārstrādes uzņēmumu – 8 491 615 eiro apmērā;

– bioloģiskiem pārstrādes uzņēmumiem (gan esošiem, gan jauniem) – 3 639 264 eiro apmērā.

Pasākuma mērķis ir paaugstināt lauksaimniecības produktu pārstrādes efektivitāti, veicināt lauksaimniecības produktu ar augstu pievienoto vērtību ražošanu, palielināt bioloģiskās lauksaimniecības, integrētās lauksaimniecības un Latvijas agroklimatiskajiem apstākļiem un tradicionālajām ražošanas metodēm raksturīgo pārstrādes produktu klāstu.

  • Pasākums „Arodapmācības un informācijas pasākumi”, apakšaktivitāte „Nozares speciālistu līmeņa mācību organizēšana”

Projektu iesniegšanas kārta aktivitātei atvērta no 18.04.2014. līdz 19.05.2014. ar kopējo publisko finansējumu 352 842 eiro apmērā.

Atbalsta pretendents var būt tikai juridiska persona, kas sniedz mācību pakalpojumus un atbilst šādiem atbalsta saņemšanas nosacījumiem:

• ir pieredze pieaugušo tālākizglītības organizēšanā;

• nodrošina mācības visā sludinājumā norādītajā teritorijā;

• nodrošina, ka mācību kursu klausītāji ir lauksaimniecības un pārtikas ražošanas (izņemot zivsaimniecības produktus) nozarē nodarbinātie vai meža īpašnieki;

• lektoriem, kas sniedz mācību pakalpojumu, ir augstākā vai profesionālā vidējā izglītība attiecīgajā nozarē.

Pasākuma mērķis ir nodrošināt mācības, kas veidotu izpratni par lauksaimniecības attīstību, ilgtspējīgu dabas resursu apsaimniekošanas metožu lietošanu, kā arī zinātnes un jaunas prakses atziņu izmantošanu lauksaimniecības, mežsaimniecības un pārtikas ražošanas (izņemot zivsaimniecības produktus) nozarēs.

  • Pasākums „Investīcijas zvejas kuģu ierīcēs un zvejas rīku selektivitāte”

Projektu iesniegšanas kārta pasākumam „Investīcijas zvejas kuģu ierīcēs un zvejas rīku selektivitāte” atvērta no 20.03.2014. līdz 30.06.2014. ar kopējo publisko finansējumu 553 609 eiro apmērā.

Atbalsta pretendents var būt zvejas kuģa īpašnieks, kuram ir spēkā esoša speciālā atļauja (licence) komercdarbībai zvejniecībā un kura kuģis zvejo Baltijas jūras (arī Rīgas jūras līča) piekrastē vai aiz piekrastes ūdeņiem, vai tāljūras zvejā.

Pasākuma mērķis ir modernizēt zvejas floti, uzlabojot darba un higiēnas apstākļus, energoefektivitāti un drošību uz kuģa, nodrošinot zivju uzglabāšanai atbilstošus apstākļus uz zvejas kuģiem, kā arī samazinot kuģu degvielas patēriņu un palielinot zvejas rīku selektivitāti, bet nepalielinot zvejas kuģa spēju zvejot zivis, tādējādi veicinot ilgtspējīgu un atbildīgu pieejamo zivju resursu izmantošanu.

  • Pasākums „Investīcijas ražošanas, pārstrādes vai mārketinga iekārtās un infrastruktūrā”

Projektu iesniegšanas kārta pasākumam „Investīcijas ražošanas, pārstrādes vai mārketinga iekārtās un infrastruktūrā” atvērta no 22.04.2014. līdz 22.05.2014. ar kopējo publisko finansējumu 200 000 eiro apmērā.

Atbalsta pretendents var būt:

– biedrība, kas vismaz gadu pirms projekta iesnieguma iesniegšanas reģistrēta saskaņā ar Biedrību un nodibinājumu likumu un kurā ne mazāk kā piecu biedru komercdarbības joma ir zvejniecība, akvakultūra vai zivju, vēžveidīgo un mīkstmiešu pārstrāde un konservēšana;

– valsts kapitālsabiedrība vai atvasināta publiska persona (izņemot vietējo pašvaldību), kuras kompetencē ir zivju krājumu atražošana.

Pasākuma mērķis ir atbalstīt investīcijas ražošanas, pārstrādes vai mārketinga iekārtās un infrastruktūrā, kuru ieviešanas rezultāts ir pieejams plašākam zivsaimniecības nozares pārstāvju lokam, salīdzinot ar pasākumiem, ko parasti savu interešu īstenošanai veic komersanti.