You are here

Aktivizējas kāpostu cekulkode

Augkopība

Aktivizējas kāpostu cekulkode

Pirmsjāņu nedēļā kāpostu laukos aizvien vairāk izplatās kāpostu cekulkode. Šī krustziežu dzimtas (kāpostaugi, rapsis) kultūraugu kaitēklis novērojams kāpostu laukos visas šī kaitēkļa attīstības stadijās no olas līdz pieaugušajiem tauriņiem, tātad sagaidāma nākamās paaudzes attīstība.

Šogad pirmos kāpostu cekulkodes Plutella xylostella kāpurus Valsts augu aizsardzības dienesta speciālisti konstatēja vasaras rapša sējumos (vietām ar nozīmīgu izplatību) jūnija pirmajā nedēļā. Tobrīd daudzu kāpostu lauku stādīšanas darbi tika vien plānoti. Pirmie cekulkodes kāpuri konstatēti agrāk iestādītajos galviņkāpostu laukos sākot ar 10. jūniju visā Latvijas teritorijā novērotajos galviņkāpostu stādījumos. Joprojām novērojama cekulkodes lidošana un pieaug kāpuru bojājumu izplatība

Cekulkodes kāpurs ir apmēram 1cm garš, gaiši zaļā krāsā. Paskatoties caur palielināmo ierīci, uz tā ķermeņa var saskatīt melnus punktiņus ar matiņiem. Pati pieaugusī cekulkode ir neliels pelēcīgs tauriņš ar šauriem spārniem un, ejot pa kāpostu lauku un pakustinot augus, tās lidošanu var novērot ar neapbruņotu aci.

Kāpostu cekulkodes ir viens no kāpostaugu nozīmīgākajiem kaitēkļiem. Cekulkodes kāpuri sākumā izalo auga lapu virskārtu, pēc tam izgrauž lapās apaļus caurumus, nozīmīgāku kaitējumu nodarot īpaši jaunākiem augiem. Ziedkāpostiem cekulkodes kāpuri sabojā ziedkopas, tādējādi samazinot gan ražas daudzumu, gan kvalitāti.

Pēdējos gados cekulkodes kāpuri bieži vien sastopami arī rapša sējumos. Ir konstatēti gadījumi, kad tie izdarījuši būtisku kaitējumu vairākos vasaras rapša laukos.

Tā kā pieaugušās cekulkodes izlidošanas sākumu bieži vien grūti pamanīt, parādoties pirmajiem kāpuriem un to bojājumiem, jānovērtē situācija konkrētā laukā un jālemj par ierobežošanas pasākumu nepieciešamību.

Inta Jakobija, VAAD Augu aizsardzības departamenta integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente

Add new comment