You are here

Sezonas laukstrādnieku nodoklis

Grāmatvedība

Jau no 1. aprīļa lauksaimniekiem atkal ir iespēja sezonas strādniekus nodarbināt atvieglotajā nodokļu  režīmā – maksājot sezonas laukstrādnieku nodokli. Tas ir pieejams laika posmā no 1. aprīļa līdz 30. novembrim.

Sezonas laukstrādnieku nodokļa likme ir 15 procentu apmērā no strādniekam aprēķinātā ienākuma; pēc 15% likmes aprēķinātais nodoklis ietver iedzīvotāju ienākuma nodokli un sociālās apdrošināšanas iemaksas. Minimālais nodoklis par vienu dienu, kad laukstrādnieks ir nodarbināts pie ienākuma izmaksātāja, ir 70 centi. Tātad, ja strādniekam, piemēram, par dienu aprēķināts ienākums 4 eiro, tad nodoklis būs 70 centi, lai gan, rēķinot pēc 15% likmes, nodoklis sanāktu 4 EUR x 15% = 0,60 EUR.

Sezonas laukstrādnieku reģistrēšana un aprēķinātā ienākuma norādīšana jāveic Lauku atbalsta dienesta Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS). Strādnieki EPS ir jāpiereģistrē katru dienu – darbu uzsākot, kā arī dienas beigās, norādot katram strādniekam aprēķinātās atlīdzības apmēru.

Mēneša beigās apkopotā veidā informācija par sezonas laukstrādniekiem izmaksāto ienākumu un aprēķināto nodokli ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam. EPS nodrošina iespēju elektroniski sagatavot ikmēneša pārskatu, lai to iesniegtu VID standartizētā formā.

Lai lauksaimnieks varētu piemērot saviem sezonas darbiniekiem atviegloto nodokļu režīmu, tam ir jāatbilst šādiem nosacījumiem:

- lauksaimniekam īpašumā, pastāvīgā lietošanā vai nomā ir lauksaimniecībā izmantojama zeme, ko tas izmanto augļu koku, ogulāju vai dārzeņu audzēšanai;

- lauksaimnieks ir pieteicis zemi vienotajam platības maksājumam;

- lauksaimnieks nav mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs.

Savukārt, lai sezonas laukstrādnieka ienākumiem varētu piemērot 15% iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi, viņam ir jāatbilst šādiem trim nosacījumiem:  

- persona ir nodarbināta lauksaimniecības sezonas darbos ne vairāk kā 65 kalendāra dienas pie viena vai vairākiem lauksaimniekiem kopā;

- personas ienākums, kas gūts pie viena vai vairākiem lauksaimniekiem kopā, nepārsniedz 3000 eiro;

- personai četru mēnešu periodā pirms lauksaimniecības sezonas darbu uzsākšanas lauksaimnieka labā ar šo pašu lauksaimnieku nav bijušas darba tiesiskās attiecības vai nav bijis noslēgts uzņēmuma līgums.

Reģistrējot sezonas laukstrādnieku LAD EPS, tiek norādīts arī ar strādnieku noslēgtais līgums – rakstveida darba līgums, mutvārdu vai rakstveida uzņēmuma līgums.

Sezonas darbi ir darbi augļkoku, ogulāju un dārzeņu sējā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā. MK 25.03.2014. noteikumos Nr. 166 “Noteikumi par Lauku atbalsta dienesta informācijas sistēmu sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa piemērošanas nodrošināšanai” ir noteikti kultūraugu kodi, kuru audzēšanā sezonas laukstrādniekus atvieglotajā režīmā drīkst nodarbināt.

Jauni noteikumi grāmatvedības kārtošanai divkāršā ieraksta sistēmā IIN maksātājiem

No 2022. gada 1. janvāra stājās spēkā “Grāmatvedības likums”,  un līdz ar jauno likumu tiek izstrādāti arī vairāki MK noteikumi grāmatvedības jomā. 1. martā tika izdoti MK noteikumi Nr. 145 “Kārtība, kādā uzņēmumi, kuri kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji par ienākumiem no saimnieciskās darbības, sagatavo un iesniedz finanšu pārskatu”. Ar šo noteikumu spēkā stāšanos 2022. gada 4. martā zaudē spēku MK 08.05.2007. noteikumi Nr. 301 “Noteikumi par individuālo komersantu finanšu pārskatiem”.

Jaunie MK noteikumi nosaka kārtību, kādā individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, individuālie komersanti un citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kuras kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir IIN maksātājas par ienākumiem no saimnieciskās darbības, sagatavo un iesniedz bilanci un ieņēmumu un izdevumu pārskatu.

Jaunajos noteikumos saglabātas MK noteikumos Nr. 301 ietvertās prasības attiecībā uz:

- finanšu pārskata sagatavošanas periodiskumu, paredzot, ka tas sagatavojams katru kalendāra gadu vai īsāku laikposmu, ja šajā gadā persona uzsāk vai beidz saimniecisko darbību,

- finanšu pārskatā lietojamo vērtības mēru – eiro un lietojamo valodu – latviešu,

- finanšu pārskata sagatavošanas vispārīgajiem nosacījumiem un bilances, ieņēmumu un izdevumu pārskata shēmām.

Atšķirībā no iepriekšējiem noteikumiem šajos ir skaidrots, kur bilancē norādāmi dzīvnieki un augi. Postenī “Pārējie pamatlīdzekļi” norāda arī darba un produktīvo dzīvnieku uzskaites grupas vai atsevišķus dzīvniekus, ja tie nav norādīti krājumu sastāvā. Krājumu sastāvā bilance ir papildināta ar jaunu posteni “Dzīvnieki un augi”.

Noteikumos saglabāts arī atvieglojums veikt pamatlīdzekļu nolietojuma aprēķināšanu un nemateriālo ieguldījumu vērtības norakstīšanu, ļaujot izvēlēties tikpat ilgu lietderīgās lietošanas laiku un nolietojuma aprēķināšanas (vērtības norakstīšanas) metodi, kāda paredzēta likuma “Par IIN” 11.5. pantā.

Linda Puriņa,
LLKC Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja,
sertificēta nodokļu konsultante