You are here

Biškopības vienību apsaimniekošana apputeksnēšanas vajadzībām

Ekonomika
Lauku attīstība

Sākoties jaunam plānošanas periodam, mainās arī atbalsts biškopjiem. Ja līdz šim atbalstu maksāja par saimēm, tad tagad, lai saņemtu atbalstu, jāpiesaka platības, uz kurām bites nodrošinās apputeksnēšanu.

Atbalstam ir noteikts ne tikai minimālais platību lielums, bet arī saimju skaits, par kuru varēs saņemt atbalstu.  

Maksājuma mērķis: sniegt ekosistēmas pakalpojumu – apputeksnēšanu, vienlaikus saglabājot barības bāzi savvaļas apputeksnētājiem.

Atbalsta pretendents: biškopis, kurš veic lauksaimniecisko darbību.

Atbalsta platība: maksājumu varēs saņemt par hektāru, kur nodrošina apputeksnēšanas pakalpojumu. Jābūt vismaz 2 bišu stropiem/saimēm uz ha, lai saņemtu atbalstu par 1 ha.

Atbalsta likmes:

* bioloģiskajā biškopībā – 60 EUR/ha;

* konvencionālajā biškopībā – 30 EUR/ha.

Var pieteikt jebkuru kultūraugu, kas ir vismaz 0,1 ha lielā platībā un ir iekļauts Lauku atbalsta dienesta (turpmāk LAD) lauku blokā.

Var pieteikt ne tikai sev piederošās, bet arī citam apsaimniekošanā esošās platības, ja biteniekam esošo bišu stropu/saimju skaita blīvuma nosacījums (2 saimes uz ha) pārsniedz pašam apsaimniekošanā esošo platību. Cita apsaimniekošanā esošās platības var deklarēt, ja noslēgta rakstveida savstarpēja vienošanās, kuru pēc pieprasījuma būs jāuzrāda LAD. Vienošanās ir jāslēdz nevis ar zemju īpašniekiem, bet ar personām, kas tās apsaimnieko.

Piemērs. Biškopim ir 50 saimes un 10 ha zemes. Pie nosacījuma, ka jābūt 2 saimēm uz ha, biškopis varētu saņemt atbalstu par 25 ha, bet, tā kā pašam ir tikai 10 ha, tad viņš ir tiesīgs noslēgt vienošanos ar citiem lauksaimniekiem, uz kuru zemes vai pie kuru laukiem atrodas viņa bites, un iesniegt atbalstam vēl 15 ha.

Bioloģiskais biškopis var pieteikt atbalstam ne tikai bioloģiski sertificētās platības, bet arī nesertificētu platību, kas atrodas 3 km rādiusā ap dravas novietni vai ceļojošās dravas atrašanās vietu ganību sezonas laikā. Šajā teritorijā ienesuma laikā nedrīkst atrasties konvencionāli apsaimniekoti ziedoši augi, no kuriem bites varētu iegūt nektāru un ziedputekšņus.

Atbalstam var pieteikt ne mazāk kā:

* 10 ha, ja bites ir iekļautas bioloģiskā saimniekošanas sistēmā;

* 15 ha, ja bites ir konvencionāli apsaimniekotas.

Lai saņemtu atbalstu biškopim, Lauksaimniecības datu centrā (turpmāk LDC) ganību sezonā (15. maijs–15. septembris) jābūt reģistrētam ne mazāk kā:

* 20 stropiem/saimēm bioloģiskā saimniekošanas sistēmā;

* 30 stropiem/saimēm konvencionālās saimniekošanas sistēmā.

Ja notiek ceļojošā dravniecība, pārvietojot bišu stropus/saimes uz ganībām, minimālais attālums no novietnes ir 3 km un minimālais pārvietoto saimju skaits 2. Atbalsta pretendents ganību periodā LDC datubāzē (7 dienu laikā pēc notikuma) paziņo par bišu stropu pagaidu pārvietošanu, norādot bišu stropu skaitu, pārvietošanas sākuma un beigu datumu un vietu (kadastra numuru).

Papildus jāievēro vispārīgās prasības biškopībā:

* stropi ir marķēti ar LDC piešķirto ganāmpulka numuru;

* ganību periodā par pagaidu pārvietoto bišu stropu/saimju skaitu tiek ziņots LDC 7 dienu laikā pēc notikuma;

* bioloģiski sertificētām saimniecībām ir saņemts atbilstošs sertifikāts biškopības jomā  par bioloģisku vai pārejas perioda produktu. Ja kādā gadā tiek zaudēts biškopības jomā izdotais sertifikāts, saistības turpinās ar nākamo gadu, jānodrošina konvencionālo saimniecību prasību izpilde (min. 30 saimes un 15 ha platības).