You are here

Mainīta UVTN aprēķināšanas kārtība

Grāmatvedība

Šī gada 1. jūlijā spēkā stāsies grozījumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā. Izmaiņas skar uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa aprēķināšanas kārtību.

Vispirms atgādināšu, ka uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli maksā komersanti, ārvalsts komersanta filiāles un zemnieku saimniecības. UVTN ir maksājams par šo personu īpašumā vai turējumā reģistrētu vai uz darba līguma pamata lietotu, vai arī no personas, kura nav komersants vai ārvalsts komersanta filiāle, vai zemnieku saimniecība, patapinātu:

1) vieglo transportlīdzekli, kurš pēc savas konstrukcijas un iekšējā aprīkojuma ir paredzēts pasažieru un to bagāžas pārvadāšanai, kurā sēdvietu skaits, neskaitot vadītāja vietu, nepārsniedz astoņas sēdvietas un kurš reģistrā reģistrēts kā vieglais, vieglais pasažieru vai vieglais plašlietojuma automobilis;

2) kravas automobili ar pilnu masu līdz 3000 kilogramiem, kas ir reģistrēts kā kravas furgons un kam ir vairāk nekā trīs sēdvietas (ieskaitot vadītāja sēdvietu).

No nodokļa ir paredzēti atbrīvojumi vairākos gadījumos. Attiecībā uz lauksaimniekiem likuma 14. pantā ir noteikts atbrīvojums, kas paredz, ka nodokļa maksātājs, ja tas apstrādā īpašumā, pastāvīgā lietošanā vai nomā esošu lauksaimniecībā izmantojamo zemi un kārtējā gada 1. janvārī ir apstiprināts vienotā platību maksājuma saņemšanai Lauku atbalsta dienestā nemaksā nodokli:

a) ja nodokļa maksātāja īpašumā vai turējumā ir reģistrēts viens transportlīdzeklis, par kuru maksājams UVTN, nodokli par šo vienu transportlīdzekli nemaksā, ja nodokļa maksātāja ieņēmumi no lauksaimnieciskās ražošanas pēdējā iesniegtajā uzņēmuma gada pārskatā vai pēdējā iesniegtajā gada ienākumu deklarācijā ir vismaz 5000 eiro (neieskaitot saņemto valsts un Eiropas Savienības atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai),

b) ja nodokļa maksātāja īpašumā vai turējumā ir reģistrēti vairāki transportlīdzekļi, par kuriem maksājams UVTN, nodokli par vienu no šiem transportlīdzekļiem nemaksā, ja nodokļa maksātāja ieņēmumi no lauksaimnieciskās ražošanas pēdējā iesniegtajā uzņēmuma gada pārskatā vai pēdējā iesniegtajā gada ienākumu deklarācijā ir vismaz 5000 eiro (neieskaitot saņemto valsts un Eiropas Savienības atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai), un nodokli par katru nākamo no šiem transportlīdzekļiem nemaksā uz katriem 70 000 eiro ieņēmumu no lauksaimnieciskās ražošanas pēdējā iesniegtajā uzņēmuma gada pārskatā vai pēdējā iesniegtajā gada ienākumu deklarācijā (neieskaitot saņemto valsts un Eiropas Savienības atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai).

UVTN netiek maksāts arī par tiem transportlīdzekļiem, kas tiek izmantoti tikai un vienīgi savas saimnieciskās darbības vajadzībām un deklarēti reģistrā. Tas nozīmē, ka automobilim jābūt aprīkotam ar GPS un likumā noteiktā kārtībā reģistrētam īpašā režīmā.

Līdz 2023. gada 30. jūnijam UVTN aprēķins tiek veikts atkarībā no automašīnas motora tilpuma. Pēc 2023. gada 1. jūlija UVTN aprēķinās, ņemot vērā transportlīdzekļa motora maksimālo jaudu kilovatos.

UVTN likme no 1. jūlija transportlīdzekļiem, kas pirmo reizi reģistrēti pēc 2009. gada 1. janvāra, būs šādas:

1) līdz 110 kW – 33 eiro mēnesī;

2) no 111 kW līdz 130 kW – 0,3 eiro par katru kilovatu mēnesī;

3) no 131 kW līdz 150 kW – 0,35 eiro par katru kilovatu mēnesī;

4) no 151 kW līdz 200 kW – 0,5 eiro par katru kilovatu mēnesī;

5) virs 200 kW – 0,7 eiro par katru kilovatu mēnesī.

UVTN likme par transportlīdzekli, kurš pēc savas konstrukcijas kā vienīgo mehānisko dzinējspēku izmanto enerģiju no transportlīdzeklī glabātās elektroenerģijas vai dzinējspēka glabāšanas iekārtas (piemēram, akumulators, kondensators, spararats vai ģenerators), ir 15 eiro mēnesī (līdz 30. jūnijam – 10 eiro).

UVTN likme par transportlīdzekli, kurš pēc savas konstrukcijas kā mehānisko dzinējspēku izmanto gan enerģiju no transportlīdzeklī glabātās elektroenerģijas vai dzinējspēka glabāšanas iekārtas (piemēram, akumulators, kondensators, spararats vai ģenerators), kam nepieciešamo elektroenerģiju var iegūt, pieslēdzoties ārējam elektroenerģijas avotam, gan enerģiju no iekšdedzes motora, ir 25 eiro mēnesī.

UVTN maksātājs, kas līdz 2023. gada 30. jūnijam UVTN ir samaksājis par visu 2023. gadu vai daļēji, UVTN starpību, kas veidojas pēc 2023. gada 1. jūlija, samaksā pirms kārtējās tehniskās apskates.

Automobilim, par kuru tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis vai kurš ir atbrīvots no UVTN iepriekšminētajos gadījumos, tiek piemēroti atviegloti nosacījumi patērētās degvielas norakstīšanai.

UIN likumā ir noteikts, ka par saimnieciskās darbības izdevumiem ir uzskatāmi izdevumi par transportlīdzekļa (izņemot reprezentatīvo automobili) degvielu neatkarīgi no tā, vai attiecīgais transportlīdzeklis ir izmantots tikai saimnieciskajā darbībā, pamatojoties uz faktiski nobraukto kilometru skaitu katrā mēnesī saskaņā ar transportlīdzeklim noteikto degvielas patēriņa normu uz 100 kilometriem, kas nepārsniedz izgatavotājrūpnīcas norādīto pilsētas cikla degvielas patēriņa normu vairāk kā par 20 procentiem, ja ir izpildīts viens no šādiem kritērijiem: 

1) par transportlīdzekli tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis,

2) transportlīdzeklis ir atbrīvots no aplikšanas ar uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli saskaņā ar Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma 14. panta pirmās daļas 5. un 6. punktu,

3) nodokļa maksātājs saskaņā ar normatīvajiem aktiem par lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību atbilstības izvērtēšanu ir atbilstīga lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība vai atbilstīga mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība, vai zvejnieka saimniecība.

Arī likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” attiecībā uz transportlīdzekļa, kurš ir atbrīvots no UVTN vai arī par kuru tiem maksāts UVTN, ekspluatācijas izmaksām ir līdzīgi nosacījumi.

Linda Puriņa,
Nodaļas vadītāja, grāmatvedības eksperte