You are here

Mežsaimnieciskās darbības ierobežojumi visā Latvijā

Mežsaimniecība

Latvijā situācija ar egļu astoņzobu mizgrauzi joprojām ir satraucoša. Valsts meža dienesta (VMD) ģenerāldirektors  saistībā ar mizgrauža masveida savairošanos no 2023. gada 1. jūlija līdz 1. septembrim izsludina mežsaimnieciskās darbības ierobežojumus vērtīgajās egļu audzēs visā Latvijas teritorijā.

Meža likuma un MK noteikumu “Meža aizsardzības noteikumi” grozījumi

Vērtīgo egļu audžu aizsardzības pasākumi iepriekš tika noteikti ar  30.03.23. Ministru kabineta rīkojumu Nr. 180 “Rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”. Turpmākos mežsaimnieciskās darbības ierobežojumus izsludina Valsts meža dienesta ģenerāldirektors, pamatojoties uz Meža likuma 27. panta pirmo un otro daļu un Ministru kabineta 27.06.23. noteikumu Nr. 348 “ Meža aizsardzības noteikumi” 13., 14. un 18. punktu.

Lēmumu par pasākumu īstenošanu VMD pieņems, pamatojoties uz Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” monitoringa rezultātiem. 

Monitoringa dati

Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava” monitorē situāciju Latvijā saistībā ar mizgrauža lidošanas aktivitāti, un no iegūtajiem datiem ir redzams, ka aktīva izlidošana šogad ir sākusies 20. aprīlī.

“Apkopotie dati ir satraucoši – slazdos noķerto vaboļu skaits, salīdzinot ar 2022. gadu, ir divas reizes lielāks, bet 15. maijā tas konstatēts pat 10 reizes lielāks nekā iepriekšējā gadā,” situācijas nozīmīgumu skaidro Valsts meža dienesta Meža resursu pārvaldības departamenta direktore Solvita Mūrniece.


Rosina turpināt ārkārtējās situācijas ierobežojumus arī turpmāk

Ņemot vērā LVMI “Silava” monitoringa datus un egļu astoņzobu mizgrauža attīstības ciklu, meža nozares speciālisti uzskata, ka ārkārtējās situācijas ierobežojumi ir jāturpina. “Lai saglabātu vērtīgās egļu mežaudzes, saimnieciskās darbības ierobežojumi egļu audzēs ir jāturpina līdz septembrim. Pasākumiem vajadzētu turpināties arī nākamajā gadā, lai egļu astoņzobu mizgrauža ierobežošana būtu efektīva,” uzsver Solvita Mūrniece.

Ārkārtējās situācijas laikā koku ciršana apturēta 12 700 cirsmās

Saskaņā ar Meža valsts reģistra datiem koku ciršana uz ārkārtējās situācijas periodu apturēta 12 700 cirsmās ar kopējo platību 23 690 ha, no tām AS “Latvijas Valsts meži” valdījumā atrodas 4353 cirsmas 11 440 ha platībā. VMD veic uzraudzību, lai koku ciršana apturētajās cirsmās netiktu veikta, izņemot, ja konstatētas svaigi kaitēkļa invadētas egles.

Izsniegtas atļaujas invadēto egļu nociršanai

Kopš šī gada sākuma VMD saistībā ar mizgraužu bojājumiem izsniedzis 970 sanitāros atzinumus 1103 ha platībā, kas sastāda 3/4 no visiem sanitārajiem atzinumiem. Nedaudz vairāk kā puse nocērtamās platības ir valsts mežos, bet daudz neatpaliek arī pārējo īpašnieku meži.

Izvieto feromonu slazdus

Paralēli  šī gada izcirtumos tiek izvietoti feromonu slazdi. SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajās platībās ir uzstādīti 255 slazdi, cirsmu kopējā platība – 98,4 ha. AS “Latvijas Valsts meži” – 1600 slazdi, kas izvietoti 340 ha. Meža pētīšanas stacijas apsaimniekotajās platībās – 786 slazdi, cirsmu kopējā platība – 166 ha. LVMI “Silava” monitoringa ietvaros izvietots 81 slazds. VMD jau sāk izvietot slazdus privāto meža īpašnieku cirsmās, kas atbilst noteiktajiem kritērijiem.

Svarīgi apsekot

“Kopumā meža īpašnieki izprot situācijas nopietnību un saimnieciskā darbība egļu mežaudzēs ir būtiski samazinājusies. Tomēr joprojām ir svarīgi apsekot vērtīgās egļu mežaudzes un pārliecināties, vai eglēs nav redzami svaigi bojājumi,” skaidro Solvita Mūrniece.

Seko līdzi aktualitātēm

Par aktuālo un turpmāko saistībā ar egļu astoņzobu mizgrauzi varēs uzzināt, sekojot līdzi informācijai Valsts meža dienesta mājaslapā: www.vmd.gov.lv/lv Jaunumu sadaļā.

Ieteicams sekot līdzi arī plānotajiem semināriem saistībā ar mizgrauzi: www.mkpc.llkc.lv sadaļā Semināri meža īpašniekiem.

Meža īpašniekus neskaidrību gadījumā aicinām vērsties Valsts meža dienestā vai Meža konsultāciju pakalpojumu centrā, lai rastu atbildes uz saviem jautājumiem.

Līga SOLOSTEJA,
MKPC mežsaimniecības projektu vadītāja
Foto Galerija: