You are here

Izstrādāts tipveida būvprojekts 78 slaucamo govju fermai

Lopkopība

Lai paplašinātu piena lopkopības nozarē strādājošo mazo uzņēmumu un saimniecību zināšanas par iespējami ekonomisku fermas tehnisko risinājumu, kā arī pielietotajiem materiāliem, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Inženiertehniskā nodaļa sagatavojusi tipveida būvprojektu slaucamo govju fermai ar ietilpību līdz 78 slaucamām govīm.

Latvijā ir vairāk nekā 2000 nelielu saimniecību, kuras plāno paplašināšanos. Šāda ferma ar vienu slaukšanas robotu ir labs sākums, lai saimniecība kļūtu pašpietiekama un iekļautos vidusslāņa saimniecību apritē.

Mārtiņš Cimermanis, LLKC valdes priekšsēdētājs: “Jau ilgāku laiku strādājām pie šāda tipveida būvprojekta parauga izstrādes, kas nu, pateicoties Zemkopības ministrijas atbalstam, ir tapis un pieejams zemniekiem. Projektā galvenās tehniskās lietas ir atrisinātas, saimniekiem atliek pielāgot nianses, kas ir specifiskas konkrētai vietai. LLKC Inženiertehniskās nodaļas eksperti nodrošinās šo pielāgošanu, un tās arī būs vienīgās izmaksas saimniekiem. Zinām, ka šāda projekta izstrāde, ja tiek veikta pie individuāliem projektētājiem, maksā vidēji 10 000 eiro.”

Govju kūts telpiskais plānojums paredzēts bez starpsienām, tā nodrošinot plašu telpu saimnieciskajai darbībai. Administratīvajā blokā ierīkota tehniskā un piena telpa, birojs, sanitārais mezgls un gaitenis. Fermas nesošās konstrukcijas veidotas no tērauda portālrāmjiem, sienu apšuvums – tērauda loksnes kombinācijā ar regulējamiem brezenta vēja aizkariem. Jumta segums – siltināti sendvičpaneļi.

Slaukšana notiks, izmantojot slaukšanas robotu. Slaukšanas procesā radušos mazgāšanas un tehnoloģiskos notekūdeņus novirza zem uzgaidāmā laukuma izveidotās strapkrātuves ar redeļgrīdu, no kuras ar sūkņa palīdzību ūdeņi tiek pārsūknēti uz šķērskanālu fermas galā.

Izmantojot savākšanas robotu, šķidros kūtsmēslus transportē uz fermas šķērskanālu, no kura ar sūkņa un spiedvada palīdzību tos sūknē uz cilindrisko virszemes šķidro kūtsmēslu krātuvi.

Slaucamo govju dzirdināšanu nodrošina stacionārās dzirdnes, kas izvietotas pie mēslu ejām. Lai nodrošinātu ūdens tīrību, dzirdnes tiek ievietotas  pie dzelzsbetona sienām atbilstoši tehnoloģiskajām prasībām. Īslaicīgās selekcijas, pirmsatnešanās un atnešanās zonā dzīvnieku dzirdināšana tiek nodrošināta ar individuālajām apsildāmajām dzirdnēm.

Slaucamo govju fermas plānojums nodrošina iespēju dzīvnieku laišanai ganībās siltajos gadalaika mēnešos.

Plašāka informācija: Kristaps Stūriška, LLKC Inženiertehniskās nodaļas būvinženieris, tālrunis: 28620953, E-pasts: kristaps.sturiska@llkc.lv