You are here

Kā rīkoties meža īpašniekam, ja vējš izposta mežu

Mežsaimniecība

Eiropas Savienība atbalsta dažādus projektus, kas saistīti ar ilgtspējīgu attīstību, vides aizsardzību un dabas resursu atjaunošanu, tostarp meža ugunsgrēku un dabas katastrofu sekās izpostītu mežaudžu atjaunošanu, nodrošinot to turpmāku kopšanu – trīs agrotehniskās kopšanas reizes.

Lai mežu varētu atjaunot ar ES atbalstu, ir jāievēro sekojošais:

  • jāuzzīmē skice un reizē ar iesniegumu tā jāiesniedz Valsts meža dienestam (VMD);
  • iesniegumā jānorāda, ka nepieciešams sanitārais atzinums un ciršanas apliecinājums.

Ja sanitārā atzinuma nebūs, tad mežs būs jāatjauno par saviem līdzekļiem.

Pēc ciršanas apliecinājuma saņemšanas var uzsākt meža sakopšanas darbus.

Lai pieteiktos ES atbalstam meža atjaunošanai:

  • jāaizpilda “Meža apsaimniekošanas atbalsta intervenču plāns” (tas atrodams VMD mājaslapā). Tas jāiesniedz mežzinim apstiprināšanai un jāgaida, kad Lauku atbalsta dienests (LAD) izsludinās jauno pieteikšanās kārtu;
  • LAD Elektroniskās pieteikšanās sistēmā jāievada projekts un jāuzsāk atjaunošanas darbi.

Kad darbi mežā ir pabeigti

Pēc mežaudzes atjaunošanas atbalsta saņēmējs Meža valsts reģistra ģeogrāfiskās informācijas sistēmā iesniedz pārskatu par intervenču īstenošanas rezultātiem (5. pielikums, MK noteikumi Nr. 561) un tam pievieno stādāmā materiāla izcelsmi un iegādi apliecinošu dokumentu kopiju. Tā kā skice jau iesniegta, lai saņemtu ciršanas apliecinājumu, otrreiz tā nav jāiesniedz. VMD mēneša laikā pēc pārskata saņemšanas pārbauda atjaunotās  mežaudzes atbilstību intervenču plānam un pieņem lēmumu par mežaudzes atbilstību atbalsta saņemšanas nosacījumiem. VMD lēmumu par mežaudzes atbilstību atbalsta saņemšanas nosacījumiem iesniedz LAD un paziņo pretendentam, izmantojot Meža valsts reģistru un oficiālās elektroniskās adreses kontu. Ja mežaudze atzīta par atjaunotu, Lauku atbalsta dienests 30 darba dienu laikā pēc pārskata saņemšanas izmaksā atbalsta pretendentam atbalstu par īstenotajām darbībām.

Šobrīd spēkā ir šādas likmes:

  • meža atjaunošanai 1085 EUR/ha,
  • agrotehniskai kopšanai 204 EUR/ha.

Meža konsultāciju pakalpojumu centra (MKPC) darbinieki palīdzēs izvērtēt situāciju dabā projekta nosacījumu atbilstībai, sagatavot meža apsaimniekošanas atbalsta pasākumu plānu, kā arī iesniegt projektu LAD elektroniskajā pieteikšanās sistēmā.

Atrodiet savu konsultantu – MKPC darbinieku kontaktinformācija pieejama mājaslapā www.mkpc.llkc.lv sadaļā Speciālisti.

 

Ja vētras laikā atrodaties mežā

Pēdējā laikā spēcīgas vēja brāzmas un vētras mūs pārsteidz arvien biežāk, turklāt speciālisti prognozē, ka dažādu dabas stihiju ietekme uz mūsu ikdienu klimata pārmaiņu dēļ nākotnē arvien pieaugs. Ja esat ieplānojis doties uz mežu, apskatiet  laikapstākļu prognozi. Ja meteorologi brīdina par vētras tuvošanos, neejiet uz mežu, atlieciet to uz piemērotāku laiku. Jā, gadās, ka meteorologi ir kļūdījušies laika apstākļu prognozē un vētra izpaužas vienīgi kā paaugstināts vēja ātrums, tomēr labāk vienreiz viltus trauksme, nekā situācija, ka vētra pārsteidz nesagatavotu.

Kā rīkoties?

Pirmkārt, ir jāatrod patvērums, piemēram, bieza koku audze vai reljefa zemākās vietas – ieplakas, ielejas, kas var pasargāt no lidojošiem zariem un citiem bīstamiem objektiem. Biezoknī koki ir vairāk aizsargāti no vēja brāzmām un pastāv mazāks risks tikt savainotam ar lūstošiem kokiem vai zariem. Nekādā gadījumā nevajadzētu palikt zem veciem, sausiem kokiem, jo tie var viegli nolūzt. Vēlams nogulties uz zemes, lai samazinātu risku tikt sasistam ar lidojošiem zariem vai citiem objektiem. Svarīgākais ir saglabāt mieru un rīkoties ātri, lai nodrošinātu savu drošību līdz vētras beigām.

Aicinām ikvienu būt atbildīgam un izvērtēt, vai būs piemērots laiks drošam darbam vai atpūtai mežā. Sargāsim sevi un citus!


Rita Daščiora

MKPC Rīgas reģionālās
nodaļas vecākā
mežsaimniecības konsultante

Foto: Raivo Bobrovs

 

Līga Solosteja

MKPC mežsaimniecības
projektu vadītāja