You are here
Norisinājās Meža diena par praktiskajiem risinājumiem Toras un Aģes upju ūdens kvalitātes uzlabošanai
Šī gada 8. augustā Limbažu novada Skultes pagastā projekta LIFE GOODWATER IP ietvaros norisinājās Meža diena. Galvenās pasākuma tēmas bija par mežsaimniecību ūdensobjektu tuvumā – meža un ūdens ekosistēmu mijiedarbību, kā arī zaļās un zilās infrastruktūras elementiem ūdens kvalitātes uzlabošanai mežā.
Projekta ietvaros tiek rīkoti izglītojoši un izpratni veicinoši pasākumi, un šoreiz dalībniekiem bija iespēja gūt ieskatu par jau dabā ieviestajiem praktiskajiem risinājumiem Toras un Aģes upju ūdens kvalitātes uzlabošanai. Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” zinātniece Zane Lībiete un AS “Latvijas valsts meži” Rietumvidzemes reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Vilmārs Katkovskis sniedza plašu un vērtīgu informāciju par pēdējos gados veiktajām infrastruktūras izmaiņām Aģes un Toras upju stāvokļa uzlabošanai. Bija iespēja izzināt zaļās infrastruktūras risinājumus, kas Toras gadījumā nozīmē koku sugu sastāva dažādošanu, samazinot vai pat pilnībā atbrīvojot upes krastus no ūdens paskābināšanos veicinošajām egļu audzēm, to vietā radot labvēlīgākus apstākļus lapu koku, tādu kā bērzs, ozols, melnalksnis u. c., augšanai upes krastu tuvumā, kas savukārt veicinātu ūdens organismiem noderīgo lapu koku nobiru nonākšanu upē.
Guvām ieskatu arī zilās infrastruktūras risinājumos – projekta teritorijā ir izveidoti trīs dažādu veidu sedimentācijas dīķi jeb nosēdbedres, kas kalpo gan kā piesārņojuma ķērājs – tas sekmē upē ieplūdušo nevēlamo daļiņu un organismu nosēšanos dīķa gultnē, tādējādi attīrot ūdeni, gan samazina ūdens plūsmas ātrumu upē ieplūstošajās esošajās meža meliorācijas sistēmās.
Dienas noslēgumā Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” zinātnieku komanda – Zane Lībiete un Toms Štāls – dalījās ar jau paveikto un vēl plānoto ekosistēmas monitoringa – zaļās un zilās infrastruktūras izveides ietekmes novērtēšanai.
Kopumā dalībnieki guva vērtīgu ieskatu videi draudzīgu ūdensobjektu tuvumā esošo mežaudžu apsaimniekošanai, ko varēs izmantot, arī nākotnē izglītojot un konsultējot mežu īpašniekus.
Pasākums norisinājās sadarbībā ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”, kā arī AS “Latvijas valsts meži” (LVM) projekta LIFE GOODWATER IP C14.3 aktivitātes “Profesionālās izaugsmes veicināšana un zināšanu papildināšana par virszemes ūdens resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu” ietvaros.
Lai uzlabotu riska ūdensobjektu stāvokli Latvijā, 19 organizācijas 2020. gadā uzsākušas kopīgu projektu “Latvijas upju baseinu apsaimniekošanas plānu ieviešana laba virszemes ūdens stāvokļa sasniegšanai”.
Projekta mērķis ir ilgtermiņā uzlabot ūdens kvalitāti aptuveni 30 % riska ūdensobjektu, izstrādājot, adaptējot Latvijas apstākļiem un ieviešot dažādus inovatīvus apsaimniekošanas un pārvaldības pasākumus.
Evita Jaņēviča,
LLKC Vides nodaļas projektu vadītāja
Uzziņa:
Informācija sagatavota, īstenojot LIFE integrēto projektu “Latvijas upju baseinu apsaimniekošanas plānu ieviešana laba virszemes ūdens stāvokļa sasniegšanai” (LIFE GOODWATER IP, LIFE18 IPE/LV/000014). Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības LIFE programmas un Latvijas vides aizsardzības fonda. Plašāka informācija atrodama www.goodwater.lv un https://www.facebook.com/LIfeGoodwaterIP/
Šī informācija atspoguļo tikai LIFE GOODWATER IP projekta partneru viedokli un Eiropas Komisijas Mazo un vidējo uzņēmumu izpildaģentūra neatbild par to kā tiek izmantota šeit paustā informācija.