You are here
Aizvadīta lauka diena par dažādu starpkultūru maisījumu audzēšanu
Augsnes auglība lielā mērā ir atkarīga no augsnes struktūras un pieejamām augu barības vielām. Liela nozīme ir organiskās vielas daudzumam augsnē, augu maiņai un arī veģetācijai, jo augi saista barības vielas, neļaujot tām izskaloties un piesārņot ūdenstilpes, radīt zaudējumus lauksaimniekam un dabas piesārņojumu. Tie ir galvenie iemesli, kāpēc pēdējā laikā aizvien lielāka uzmanība tiek pievērsta starpkultūrām.
Starpkultūras parasti sēj pēc pamatkultūrauga novākšanas, bet to var darīt arī pirms ražas novākšanas, sējot pasējā. Starpkultūras darbojas kā uztvērējaugi, kas aug un turpina uzņemt augiem pieejamās barības vielas pēc pamatkultūrauga novākšanas. Lai saņemtu atbalsta maksājumu par starpkultūrām, ir nosacījumi, ka starpkultūrām ir jāaug uz konkrētā lauka jau no 1. septembra līdz 31. oktobrim. Daudzi lauksaimnieki cenšas šos laukus pēc noteiktā termiņa beigām apart, tomēr vēlamāk būtu atstāt starpkultūru laukus līdz pavasarim neapstrādātus, lai mazinātu augu barības elementu izskalošanos un augsnes eroziju.
2022. g. novembrī zemnieku saimniecībā “Briežkalni” tika uzsākts demonstrējums „Dažādu starpkultūru maisījumu audzēšana, ietekme uz augsnes auglību un pēckultūras ražu dažādos Latvijas reģionos” ar mērķi nodemonstrēt un izvērtēt dažādu starpkultūru maisījumu audzēšanu. Izmēģinājums norisināsies līdz 2025. gada septembrim.
Izmēģinājuma laukā divus gadus pēc kārtas tika iesēta vasaras kviešu šķirne ‘KVS Akvilon’, izvēlēta salīdzinoši viendabīgas augsnes lauka daļa, kurā pēc kviešu ražas novākšanas izveidoti 0,35 ha 4 izmēģinājuma lauciņi, attiecīgi kontrolei rugaines un visu trīs starpkultūru lauciņi:
- starpkultūras augu maisījums ar tauriņziežiem 50%, (SIA “Šķirnes sēklas”) Zaļai zemei maisījums S2 (eļļas rutks 25%, baltās sinepes 10%, griķi 15%, vasaras vīķi 35%, sējas zirņi 15%);
- starpkultūras augu maisījums ar tauriņziežiem 20-30%, (SIA “Šķirnes sēklas”) Zaļai zemei maisījums S6 (griķi 30%, viengadīgā airene 15%, vasaras vīķi 30%, auzas 25%);
- starpkultūras augu maisījums bez tauriņziežiem (SIA “Krastmaļi sēklas”), maisījums “Starpkultūra” (eļļas rutks 50%, sinepes 40%, facēlija 10%).
Demonstrējumā iesaistītā saimniecība z/s “Briežkalni” atrodas Madonas novadā, Ošupes pagastā. Katru gadu demostrējumā paredzēts izmantot bezaršanas tehnoloģiju, augsni apstrādāt ar rugaines kultivatoru 8 cm dziļumā.
Šī gada 17. oktobrī Jēkabpils Agrobiznesa koledžas struktūrvienībā Barkavā norisinājās demonstrējuma lauka diena. Vispirms demonstrējuma partneris – z/s “Briežkalni” īpašnieks Rolands Baltais sniedza ieskatu par savu saimniekošanas veidu, audzētajiem kultūraugiem, augsnēm, mērķiem, kā arī izmēģinājuma ierīkošanu. Tad Sarmīte Rancāne, Ph. D., LBTU vadošā pētniece, iepazīstināja ar tēmu: “Starpkultūru maisījumos biežāk iekļauto kultūraugu priekšrocības un trūkumi.” Šajā prezentācijā bija iekļauta informācija par tādu augu kā eļļas rutks, baltās sinepes, facēlija, griķi u. c. bioloģiju, sējas termiņiem un sagaidāmajiem rezultātiem. Lektore norādīja uz katra kultūrauga pozitīvajām īpašībām un pievērsa uzmanību salizturībai. Tālāk sekoja Alises Lutinskas, LLKC Madonas biroja augkopības konsultantes prezentācija par demonstrējuma aktualitāti, ierīkošanu un novērojumiem. Starpkultūru maisījumi izvēlēti ar atšķirīgu tauriņziežu īpatsvaru, lai izvērtētu to ietekmi uz pēcaugu. Nākamajā gadā tiks sēti vasarāju graudaugi un novērtēts ražas līmenis, noteiktas atšķirības starp variantiem.
Lauka dienas otrajā, praktiskajā daļā tika organizēta demonstrējuma lauka apskate un visu trīs starpkultūru variantu ārējo pazīmju salīdzināšana, augu sakņu apskate un augsnes lauka vērtējums. Izmēģinājuma augsnes ir smaga granulometriskā sastāva, māla augsnes, kas būtiski ietekmēja augu sadīgšanu un attīstību.
Paldies z/s “Briežkalni” īpašniekam Rolandam Baltajam par galveno dalību demonstrējumā un Jēkabpils Agrobiznesa koledžas struktūrvienībai Barkavā par atbalstu lauka dienas īstenošanā!
Demonstrējums „Dažādu starpkultūru maisījumu audzēšana, ietekme uz augsnes auglību un pēckultūras ražu dažādos Latvijas reģionos” ierīkots LAP 2014.-2020. apakšpasākumā “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem”, LAD līguma Nr. 10 2.1-20/22/P29 (14. lote). Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.
Alise Lutinska,
LLKC Madonas konsultāciju biroja augkopības konsultante