You are here
Starptautiskā konference “Lauku attīstība Ukrainā: ceļš uz ilgtspējīgu integrāciju un reformām” - kopā ar LLKC
Ar spēcīgu vēstījumu - nebaidīties no neatkarības un apzināties, ka uzvara karā ar krieviju ir atslēga Ukrainas nākotnei Eiropā, oktobra izskaņā Ukrainā, Truskavecā, aizvadīta mūsu Ārlietu ministrijas un ASV vēstniecības Kijivā finansētā attīstības sadarbības projekta noslēdzošā aktivitāte – starptautiska konference “Lauku attīstība Ukrainā: ceļš uz ilgtspējīgu integrāciju un reformām”.
Divu dienu konferencē pulcējās vadošie nozares eksperti, politiķi, vietējo konsultāciju dienestu vadītāji un sabiedrisko organizāciju, kā arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) eksperti pārstāvji.
Konferencē piedalījās augsta līmeņa eksperti, tostarp Ukrainas Agrārās Politikas un pārtikas ministra pirmais vietnieks Taras Visocky, Eiropas Savienības (ES) parlamenta deputāts Reinis Pozņaks, IPRSA projekta vadītājs Ukrainā John Millns, ekspremjere Laimdota Straujuma, ZM padomnieks Aivars Lapiņš, LLKC vadītājs Mārtiņš Cimermanis, LAD direktors Indulis Āboliņš u.c., daloties ar savām zināšanām un pieredzi, kā arī sniedzot rekomendācijas par efektīvāku reformu īstenošanu.
Viens no būtiskiem stratēģiskiem secinājumiem Ukrainai - zeme ir viens no vērtīgākajiem resursiem. To apliecina arī Latvijas pieredze, kas parāda - efektīva zemes aizsardzības politika un mazo lauku saimniecību atbalsts ir pamats lauku attīstībai un vietējai darba aizsardzībai. Mazās un vidējās saimniecības ir ekonomikas dzinējspēks, bet lauksaimnieku kooperatīvi - to panākumu atslēga.
Pasākuma otrajā dienā LLKC komanda iesaistīja Ukrainas lauku konsultantus un pašvaldību vadītājus interaktīvā mācību sesijā “Lauku konsultantu loma ES integrācijas veicināšanā Ukrainā”.
Tas sniedza iespēju dalībniekiem apmainīties ar idejām, diskutēt par izaicinājumiem un risinājumiem, kā arī veidot partnerības, lai kopīgi strādātu pie lauku attīstības jautājumiem.
Mihailo Višņovskis (Михайло Вишньовський), Strijas apgabala valsts pārvaldes vadītāja vietnieks: “Konsultēšanā svarīgs ir sistemātiskums. Latvijas pieredze rāda, ka konsultatīvajam atbalstam mazajiem lauksaimniekiem jābūt regulāram un sistemātiskam. Tas palīdz lauku kopienām augt un attīstīties pat tad, ja mainās ārējie apstākļi."
Ukraiņi arī atzīst, ka valsts atbalsts nav greznība, bet gan nepieciešamība. Tieši to, ka LLKC ir valsts pakļautības institūcija par vienu no mūsu panākumu atslēgām atzīst ukraiņi. "Arī Ukrainai nepieciešama šāda struktūra, kas atbalstītu lauku konsultantus un nodrošinātu viņus ar resursiem darbam," norāda M.Višņovskis.
Vēl dažas no konferences dalībnieku atziņām:
-
Izglītība - ceļš uz ES prasīs mācīšanos - lauksaimniekiem, jauniešiem un pašvaldībām. Tas ir kopīgs ceļš un, bez izmaiņām pieejā un visas sabiedrības sagatavotībā tas būs ārkārtīgi sarežģīts.
-
Konsultantu vērtības - būt konsultantam nozīmē ne tikai zināšanas, bet arī godīgumu, empātiju, gatavību uzklausīt un palīdzēt. Tās ir cilvēciskas īpašības, kas mijiedarbību ar zemnieku padara uzticamu un produktīvu.
-
Mazās saimniecības kā attīstības pamats - Ukrainas lauksaimniecības nākotne ir saistīta ar mazajiem un vidējiem ražotājiem, kas apvienojušies kooperatīvos. Zemei jāpaliek to cilvēku rokās, kuri ar to strādā, nevis jākļūst par spekulāciju objektu. Tas ir mūsu ceļš uz labklājību.
LLKC turpinās palīdzēt Ukrainai, stiprinot sabiedrisko iesaisti un kooperēšanos, un Vietējo Rīcības Grupu izveidi divos reģionos Ukrainā projektā “Lauku attīstības stratēģiskā plānošana un lauku uzņēmējdarbības attīstības veicināšana Eiropas integrācijas kontekstā, veicinot nosacījumus LEADER programmas īstenošanai Ukrainā”.
Materiālu sagatavoja
Līga Mellupa
LLKC projektu vadītāja