You are here
Turpinās aktīvs darbs pie Latvijas lopkopības sektora digitālā risinājuma izstrādes
Projektā “Efektīvs vides un dzīvnieku labturības saimniecību monitorings” 2022. gadā uzsāktais darbs aktīvi turpinās, lai Latvijas lopkopības sektoram paredzētais digitālais risinājums būtu noderīgs gan saimniecību datu uzskaites nodrošināšanā, gan analīzē, kā arī veicinātu ilgtspējīgu saimniekošanu videi draudzīgā veidā jau pavisam tuvā nākotnē.
Atskatoties uz 2024. gadā paveikto, varam teikt, ka paveikts ir patiesi daudz.
Aktīvi sadarbojoties Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) konsultantiem, lauksaimnieku organizācijām (GLAB, LAAA, LZF, SCE E-piim, Latvijas Holšteinas šķirnes lopu audzētāju asociācija (LHA)), lopkopības saimniecībām (Adams Farm, Lazdu mājas, Nākotne, Mežoki) un LBTU tika izveidoti piena pārraudzības, aitu pārraudzības un gaļas pārraudzības prototipi. Tāpat tiek sniegts ieguldījums pārējo sadaļu izveidē, lai tās atbilstu lauksaimnieku vajadzībām.
Īpaši gribas izcelt LLKC un LHA kopdarbību piena pārraudzības sadaļā, kuru šobrīd izstrādātāji aktīvi testē, tāpat arī kopdarbību ar LAAA, ZS Mežoki un LBTU, izstrādājot aitu pārraudzības prototipu, kur ir uzsākts ieviešanas darbs. Veidojot gaļas liellopu pārraudzības prototipu, izstrādē piedalījās GLAB un LBTU pārstāvji.
Visus pārraudzības programmēšanas darbus veic projekta partneris Ventspils augstskola, kas projekta ietvaros realizēja arī kūtsmēslu apsaimniekošanas plānu, kas drīzumā būs pieejams lietotājiem.
Tāpat jāpiemin, ka tika noslēgta vienošanās ar Lauksaimniecības datu centru (LDC) par LDC sistēmā reģistrēto datu (dzīvnieki, notikumi, novietnes) importēšanu, lai lietotājiem sistēmā “Mans Lauks” būtu ērti pieejami dati vienuviet. Nedrīkst aizmirst, ka sistēmā “Mans Lauks” tiek izstrādāti un iekļauti notikumi, kas netiek reģistrēti LDC, piemēram, ganīšana, cietlaišana, atšķiršana, grūsnības pārbaude u. c.
Vēl jāmin, ka ārpakalpojumā tika izstrādāta dokumentu krātuve (šobrīd gan pieejama testa versija), kur lietotājs “Mans Lauks” sistēmā varēs uzglabāt dažādus dokumentus, piemēram, informāciju par barības devām, lopbarības analīzēm u. c.
LLKC programmētāji šobrīd izstrādā karstuma indeksa aprēķina sadaļu, un ir uzsākts darbs pie dzīvnieku ārstēšanas uzskaites žurnāla izstrādes.
Projekts uzsākts 2022. gada jūlijā, un to pabeigt plānots līdz 2025. gada 30. jūnijam.
Plašāk par projektu var lasīt šeit:
Efektīvs vides un dzīvnieku labturības saimniecību monitorings | Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs
Sistēma tiks izstrādāta 16.1. pasākuma “Atbalsts Eiropas Inovāciju partnerības lauksaimniecības ražīgumam un ilgtspējai lauksaimniecības ražīguma un ilgtspējas darba grupu projektu īstenošanai” ietvaros. Sistēmas izveides plānotās kopējās izmaksas ir 500 tūkst. eiro, no kuriem 90% finansēs Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai (ELFLA), atlikušos 10% - projekta partneri.
Uzziņa: Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs ir EIP (Eiropas inovāciju partnerību) tīkla pārstāvis Latvijā, kura viens no uzdevumiem ir informēt par inovācijām un ar tām saistītiem projektiem Latvijā un Eiropā.
Sagatavoja:
Ilze Lavrenova LLKC Projektu un attīstības daļas Projektu vadītāja