You are here
Ministru kabineta noteikumu grozījumi mežsaimniecībā
2024.gada decembrī pieņemti būtiski Ministru kabineta noteikumu grozījumi, kas attiecas uz mežsaimniecību un piedāvā jaunas iespējas meža īpašniekiem. Tie paredz precizējumus Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanā, administrēšanā un uzraudzībā, īpaši attiecībā uz ilgtspējīgas mežsaimniecības veicināšanu, meža ekosistēmu noturības uzlabošanu un meža atjaunošanu.
Būtisks ir atbalsta likmju paaugstinājums:
- Meža ieaudzēšanas likme ir palielināta par 34,82%, sasniedzot 1514 EUR/ha, kas ir par 391 EUR vairāk nekā iepriekš.
- Meža atjaunošanas pēc katastrofām likme pieaug par 31,8%, sasniedzot 1430 EUR/ha.
- Mežaudzes nomaiņas likme tiek paaugstināta par 26,79%, sasniedzot 1472 EUR/ha.
- Arī retināšanas likme ir palielināta par 16,36%, tagad sasniedzot 512 EUR/ha.
Tāpat ir izdalīta atbalsta likme (452 EUR) agrotehniskajai kopšanai, veicot mežaudzes nomaiņu baltalkšņu un blīgznas mežaudzēs. Balstoties uz likmēm varam paredzēt, ka to paaugstināšana cels arī mežu īpašnieku interesi par ES atbalsta saņemšanu.
Ar noteikumu grozījumiem tiek pieļauta iespēja, ka veicot mežaudzes nomaiņu, var tikt nesaglabāti 30-50 dzīvotspējīgākie koki, to pamatojot ar atsevišķu iesniegumu, ko pievieno intervenču plānā.
Grozījumos veiktās izmaiņas pieļauj meža ieaudzēšanu platībā ar slēgtām meliorācijas sistēmām, ja darbībai ir doti tehniskie noteikumi.
Lai pretendētu uz atbalstu, pretendents sagatavo un, izmantojot Meža valsts reģistra ģeogrāfiskās informācijas sistēmu, Valsts meža dienestā iesniedz:
- meža apsaimniekošanas atbalsta intervenču plānu
- sugu un biotopu aizsardzības jomā sertificēta eksperta atzinumu par atļauto meža atjaunošanas paņēmienu
- Dabas aizsardzības pārvaldes saskaņojumu par to, ka attiecīgajā platībā ir pieļaujama mežaudzes nomaiņa
- Valsts meža dienests mēneša laikā pēc intervenču plāna iesniegšanas izvērtē tā atbilstību attiecīgās intervences īstenošanas nosacījumiem un pieņem lēmumu par intervenču plāna saskaņošanu vai noraidīšanu. Intervenču plāna derīguma termiņš ir viens gads pēc lēmuma par intervenču plāna saskaņošanu spēkā stāšanās.
Kad būs izsludināta pieteikšanās, pretendentam Lauku atbalsta dienesta elektroniskajā pieteikšanās sistēmā jāiesniedz projekta iesniegums, tam pievienojot:
- intervenču plānu;
- izglītības dokumentu par mežsaimniecības izglītību vai par mežsaimniecības mācību kursa apguvi, ko nodrošina MKPC;
- meža īpašnieku kooperatīva vai meža īpašnieku biedrības izziņu, kas izsniegta ne agrāk kā mēnesi pirms projekta iesnieguma iesniegšanas;
- tehniskos noteikumus, ja plāno meža ieaudzēšanu platībā ar slēgtām meliorācijas sistēmām.
Pēc mežaudzes ieaudzēšanas, atjaunošanas (nomaiņas), agrotehniskās kopšanas vai retināšanas atbalsta saņēmējs Valsts meža dienestā vai tiešsaistē Meža valsts reģistra ģeogrāfiskās informācijas sistēmā iesniedz pārskatu par intervenču īstenošanas rezultātiem, pievieno stādāmā materiāla izcelsmi un iegādi apliecinošu dokumentu kopiju un intervences īstenošanas platības skici.
Tiklīdz tiks izsludināta pieteikšanās kārta ES atbalstam, mēs informēsim par to. Līdz tam meža saimniekiem iesakām sagatavot intervences plānu. Mūsu meža konsultanti visos reģionos ir gatavi palīdzēt saprast, vai saimnieki kvalificējas atbalstam, kā arī sniegt atbalstu plānu sagatavošanā.
Ar sīkāku informāciju par Ministru kabineta grozījumiem iepazīsties šeit -
MK noteikumu Nr. 561 konsolidētā versija: Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas, administrēšanas un uzraudzības noteikumi intervences "Ieguldījumi ilgtspējīgai mežsaimniecībai" apakšpasākumā "Ieguldījumi meža ieaudzēšanai, nomaiņai, atjaunošanai un retināšanai" un intervencē "Atbalsts meža ekosistēmu noturības un ekoloģiskās vērtības uzlabošanai un uzturēšanai"