You are here

Meža nozares konference 2020

Mežsaimniecība
Meža nozares konferences

26.novembrī tiešsaistē norisinājās Zemkopības ministrijas  Meža nozares konference 2020, kuru LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centrs organizēja sesto gadu pēc kārtas. Konferenci tiešsaistē noskatījās 2988 skatītāji.

Šogad konferences galvenās tēmas bija par pieejamo un gaidāmo Eiropas Savienības atbalstu mežsaimniecībai, meža inventarizācijas norisi privātajos mežos, meža biotopu kartēšanas aktuālajiem rezultātiem un egļu astoņzobu mizgraužu izplatību un nepieciešamajiem preventīvajiem pasākumiem.

Konferencē piedalījās zemkopības ministrs, ar ziņojumiem uzstājās pārstāvji no Zemkopības ministrijas Meža departamenta, Valsts meža dienesta, Dabas aizsardzības pārvaldes, LVMI “Silava”, LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centra, Latvijas Meža īpašnieku biedrības un Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas.

Latvijas Republikas Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards: Pandēmijas laiks rada iespaidu arī uz meža nozari, tas ir nopietnu izaicinājumu laiks apgūstot jaunās tehnoloģijas, taču mainās arī globālais tirgus. Mežu daudzums Latvijā palielinās, palielinās arī darbs, ko meža īpašnieki iegulda sava meža kopšanā un uzlabošanā. Nākamā daudzgadu finansējumā Zemkopības ministrija ieplānojusi arī atbalstu mežsaimniecībai, meža kopšanai.

Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktora vietnieks Normunds Strūve: ES atbalsts mežsaimniecībai turpmākajos 2 gados būs 23 milj. EUR apjomā.

Valsts meža dienesta ģenerāldirektore Aina Stašāne: Valsts meža dienests aicina meža īpašniekus ziņot par meža dzīvnieku nodarītajiem postījumiem mežā, aktualizēt meža inventarizācijas, taču sodus meža īpašniekiem par novecojušām meža inventarizācijām vēl nesola.

LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centra direktors Raimonds Bērmanis: meža īpašniekiem pieejamas konsultācijas par vides un ekonomiskiem jautājumiem, cirsmu novērtējumi papildus ar šķeldojamā materiāla novērtējumu, kā arī apmācības tālmācībā.

Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektora vietniece Gunta Gabrāne: Meža īpašnieki līdz 2025.gadam var nesatraukties par jauniem ierobežojumiem biotopu kartēšanas rezultātā.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks: Latvijas Meža īpašnieku biedrība rosina izmaiņas meža atjaunošanas regulējumā, kas risinātu stādu trūkuma problēmu, pieļaujot plašākas stādu importa iespējas, kā arī samazinot obligāti stādāmo stādu skaitu uz platības vienību.

LVMI Silava vadošais pētnieks Agnis Šmits: Egļu astoņzobu mizgrauža invadētu mežaudzi "izārstēt" nav iespējams, tamdēļ meža īpašniekiem rūpīgi jāseko līdzi meža stāvoklim ziemas un pavasara periodā, izvācot vējgāztas egles.

Meža nozares konferences paneļdiskusija: Neskatoties uz egļu mizgrauža draudiem, egle ir un tuvākajā nākotnē arī būs saimnieciski ļoti nozīmīga koku suga Latvijā, bet meža īpašniekiem veicot meža atjaunošanu un zemju apmežošanu ar egli, rūpīgi jāapsver piemērotākā audzes forma, veidojot mistraudzes un dažādvecuma audzes.
Diskusijā piedalījās:
Agnis Šmits LVMI Silava vadošais pētnieks,
Andis Purs VMD Meža un vides aizsardzības daļas vadītājs,
Artūrs Bukonts Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas izpilddirektors,
Rita Benta ZM Meža departamenta Meža resursu un medību nodaļas vadītāja.

Meža nozares konference ir ikgadējs pasākums, kurā Zemkopības ministrija un saistītās institūcijas informē par aktualitātēm un norisēm meža apsaimniekošanā.

Meža nozares konferences 2020 prezentācijas:

Skatītāju iesūtītie jautājumi Valsts meža dienestam un atbildes uz tiem.

Konferences atklāšana.Meža nozares konference 2020

Zemkopības ministrijas Meža departamenta aktualitātes, ES atbalsts
mežsaimniecībai

Valsts meža dienesta aktualitātes privāto mežu īpašniekiem

Lauku attīstības programmas 2014-2020 profesionālās izglītības un
prasmju apguves pasākumi

Biotopu kartēšanas aktuālie rezultāti, datu apkopšana un izvērtēšana

Latvijas Meža īpašnieku biedrības darbības aktualitātes 2020. gadā
un ieceres 2021.gadam

Paneļdiskusija, kā veicināt egļu audžu postījumu egļu astoņzobu
mizgrauža u.c. kaitēkļu izplatību

Foto Galerija: