You are here

Novērota cilvēka veselībai kaitīga kaitēkļa savairošanās Zemgalē

Mežsaimniecība

Jūnija sākumā Zemgalē, netālu no Tērvetes, pirmo reizi novērota zeltvēdera mūķenes (Euproctis chrysorrhoea) savairošanās. Šīs kukaiņu sugas dabiskais izplatības areāls ietver Eiropu, Āfrikas ziemeļu daļu un Tuvos Austrumus. Zeltvēdera mūķene ir Latvijas faunas sastāvdaļa, taču līdz šim tā nekad nebija savairojusies masveidā.

Kaitēklis ne tikai apgrauž daudzu lapu koku lapas, bet apdraud arī cilvēku veselību. Kāpuru sedz kupls apmatojums, kuru kāpurs izmanto savai aizsardzībai, tos nometot. Matiņi ir ļoti sīki, asi un satur toksīnu, kas izraisa cilvēkam ādas un arī acu iekaisumu, bet cilvēkiem ar noslieci uz astmu var izraisīt nopietnus elpošanas traucējumus. Matiņi ir ļoti viegli, un vējš tos var atkātoti pacelt gaisā, tie var saglabāties vidē pat vairākus gadus. Visbīstamākais kaitēklis ir no maija sākuma līdz jūlija beigām. Vairākus gadus ilgstošas savairošanās rezultātā kaitēklis var izraisīt arī koku nokalšanu.

Šobrīd ir svarīgi apzināt šī kaitēkļa savairošanās apmēru. Latvijas iedzīvotāji tiek lūgti ziņot par kaitēkļa novērojumiem.

Ziņas var sniegt:

Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vecākajiem ekspertiem
Oskars Zaļkalns- tālr. 26188968; e-pasts: oskars.zalkalns@vmd.gov.lv
Vasīlijs Kolačs- tālr. 29441040; e-pasts: vasilijs.kolacs@vmd.gov.lv

Latvijas Valsts mežzinātnes institūtam “Silava” vadošajam pētniekam
Agnis Šmits - tālr. 26543584; e-pasts: agnis.smits@silava.lv

Plašāk ar zeltvēdera mūķenes aprakstu, fotoattēliem un piesardzības pasākumiem var iepazīties Latvijas Valsts mežzinātnes institūtam “Silava” vadošā pētnieka Agņa Šmita sagatavotajā informatīvajā materiālā šeit.