Jūs atrodaties šeit
Pievienot komentāru
Mainīts termiņš mikrouzņēmumu deklarācijas iesniegšanai par pirmo ceturksni
Saeimā 2015. gada 19. martā pieņemts likums „Grozījums Mikrouzņēmumu nodokļa likumā” (publicēts „Latvijas Vēstnesī” 2015. gada 25. martā). Ar šo grozījumu likumā ir noteikts īpašs mikrouzņēmumu nodokļa deklarācijas par 2015. gada pirmo ceturksni iesniegšanas termiņš un par šo periodu aprēķinātā mikrouzņēmumu nodokļa nomaksas termiņš. Mikrouzņēmumu nodokļa deklarācija par 2015. gada pirmo ceturksni Valsts ieņēmumu dienestā ir jāiesniedz laikā no 2015. gada 15. maija līdz 25. maijam, un nodoklis par pirmo ceturksni jāsamaksā līdz šī gada 25. maijam.
Sezonas laukstrādnieku nodoklis
Saskaņā ar likumu „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” laika posmā no 1. aprīļa līdz 30. novembrim likumā noteiktajos gadījumos ir atļauts maksāt sezonas laukstrādnieku nodokli, kas tiek aprēķināts 15% apmērā no strādniekam aprēķinātā ienākuma.
Sezonas strādnieki un tiem aprēķinātie ienākumi tiek reģistrēti Lauku atbalsta dienesta (LAD) elektroniskajā sistēmā. Šeit http://www.lad.gov.lv/lv/aktualitates-un-kalendars/aktualitates/pieejams-e-pakalpojums-sezonas-laukstradnieki-507 ir iespējams iepazīties ar LAD sagatavoto informāciju par sezonas laukstrādnieku reģistrēšanu.
VID informācija par minimālo nodokli 50 eiro apmērā
Šis ir pirmais gads, kad nodokļu maksātājiem likumā noteiktajos gadījumos jāmaksā minimālais iedzīvotāju ienākuma, uzņēmumu ienākuma vai mikrouzņēmumu nodoklis 50 eiro apmērā. Iepazīstinām ar VID mājas lapā sniegtajām atbildēm uz dažiem jautājumiem par minimālo nodokli.
Jautājums:
Ja sabiedrības (kura gada laikā nav veikusi iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par darbiniekiem) aprēķinātais uzņēmumu ienākuma nodoklis par 2014. gadu (45 eiro) ir mazāks par 50 eiro, vai nodokļa deklarācijā ir jānorāda starpība starp aprēķināto nodokli un noteikto summu 50 eiro?
Atbilde:
Gadījumā, ja saskaņā ar uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju aprēķinātā uzņēmumu ienākuma nodokļa summa pirms pirmstaksācijas perioda zaudējumu segšanas ir mazāka par 50 eiro, tad sabiedrība deklarācijā norāda budžetā maksājamo nodokli 50 eiro apmērā. Tātad, ja aprēķinātais nodoklis ir mazāks par 50 eiro, arī tad ir jāmaksā 50 eiro un nekāda starpība nav jānorāda.
Jāņem vērā, ka kārtību par 50 eiro uzņēmumu ienākuma nodokļa maksāšanu nepiemēro, ja īstenojas viens no šādiem nosacījumiem:
1) taksācijas periodā sabiedrība reģistrēta Uzņēmumu reģistrā;
2) taksācijas periodā ir pabeigts sabiedrības likvidācijas process;
3) sabiedrība taksācijas periodā ir veikusi iedzīvotāju ienākuma nodokļa vai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par darbinieku.
Jautājums:
Vai sabiedrībai, kura būs pārnesusi savus iepriekšējo gadu zaudējumus un kurai tādēļ neveidosies uzņēmumu ienākuma nodokļa summa nomaksai budžetā, arī būs jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis 50 eiro apmērā?
Atbilde:
Apstākļus, vai sabiedrībai jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis 50 eiro apmērā, vērtē pirms iepriekšējo gadu zaudējumu segšanas.
Jāņem vērā, ka 50 eiro nodokli nepiemēro, ja īstenojas viens no šādiem nosacījumiem:
1) taksācijas periodā sabiedrība reģistrēta Uzņēmumu reģistrā;
2) taksācijas periodā ir pabeigts sabiedrības likvidācijas process;
3) nodokļa maksātājs taksācijas periodā ir veicis iedzīvotāju ienākuma nodokļa vai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par darbinieku.
Jautājums:
Vai personālsabiedrības, lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības maksā uzņēmumu ienākuma nodokli obligātajā apmērā – 50 eiro?
Atbilde:
Personālsabiedrības, lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības u. c., kuras nav uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājas, uzņēmumu ienākuma nodokli obligātajā apmērā – 50 eiro – nemaksā.
Jautājums:
Vai uzņēmumu ienākuma nodokli obligātajā apmērā – 50 eiro – maksā gadījumā, ja sabiedrība pārskata gada laikā ir maksājusi atalgojumu valdes loceklim un ir samaksājusi budžetā iedzīvotāju ienākuma nodokli un/vai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Atbilde:
Sabiedrība nemaksā uzņēmumu ienākuma nodokli obligātajā apmērā – 50 eiro, – ja valdes loceklim maksā atalgojumu, no kura summas maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli un/vai veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.
Jautājums:
Vai uzņēmumu ienākuma nodokli obligātajā apmērā – 50 eiro – maksā zemnieku saimniecība, kurai ir īpašnieks – pašnodarbinātā persona, bet nav darbinieku, no kuru darba algas maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Atbilde:
Uzņēmumu ienākuma nodokli obligātajā apmērā – 50 eiro – nemaksā zemnieku saimniecība, kurai nav darbinieku, bet īpašnieks kā pašnodarbinātā persona veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.
Jautājums:
Vai uzņēmumu ienākuma nodokli obligātajā apmērā – 50 eiro – maksā sabiedrība, kura ir reģistrējusies 2013. gada decembrī un kuras pirmais pārskata periods aptver 13 mēnešus, ja tā nav uzsākusi saimniecisko darbību šajā periodā?
Atbilde:
Uzņēmumu ienākuma nodokli obligātajā apmērā – 50 eiro – nemaksā sabiedrība, kura ir reģistrējusies 2014. gada laikā vai arī ir reģistrējusies, piemēram, 2013. gada decembrī un kuras pirmais taksācijas periods ir 13 mēneši.
(Uz visām atbildēm attiecas Likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” 22. panta 2.1 un 2.2 daļa.)
Tā kā uzņēmumu ienākuma nodokļa maksāšana vienlaikus parasti saistās arī ar avansa maksājumu veikšanu, tad jāņem vērā, ka nodokļa maksātājam, kurš maksā uzņēmumu ienākuma nodokli obligātajā apmērā – 50 eiro, nav jāveic nodokļa avansa maksājumi turpmākajos taksācijas periodos. VID informatīvajā materiālā par 50 eiro maksājumu un avansa maksājumiem ir šādi piemēri:
1) piemēram, ja par 2014. gada rezultātiem nodokļa maksātājam ir jāmaksā nodoklis obligātajā apmērā – 50 eiro, tad 2015. gada mēnešos pēc uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas iesniegšanas un 2016. gadā līdz deklarācijas iesniegšanai nav jāaprēķina un jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodokļa avansa maksājumi;
2) piemēram, ja, aizpildot nodokļa deklarāciju, nodokļa maksātājs ir aprēķinājis nodokļa summu 30 eiro, tomēr tam ir pienākums maksāt nodokli obligātajā apmērā – 50 eiro, arī tādā gadījumā nodokļa maksātājam nav jāaprēķina un nav jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodokļa avansa maksājumi par turpmākajiem mēnešiem.
Sagatavoja Linda Puriņa, LLKC Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja