Jūs atrodaties šeit
Pievienot komentāru
Piemājas saimniecība “Zvejnieki” Balvu novada Bērzkalnes pagastā notika pirmā aitkopības interešu grupas tikšanās. Tās darbības tēma ir “Gaļas aitu audzēšana”, un pirmajā tikšanās reizē tika runāts, skatīts un diskutēts par un ap zālājiem siena ieguvei un ganībām.
Saimniecībā ir 95 aitas, t. sk. 38 aitu mātes. Vidēji no aitas iegūti 1,42 jēri. Tiek audzētas Latvijas tumšgalves šķirnes aitas. Uz lecināšanas periodu LT šķirnes teķis tiek nomāts. Lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība saimniecībā ir 47,47 ha. Zālāji saimniecībā aizņem 16,57 ha, no tiem aramzemē sētie zālāji – 15,02 ha.
Zālāju sējai izmantots “Dotnuvos projektai “ maisījums, kas paredzēts siena gatavošanai un ganību ierīkošanai. Maisījuma sastāvā ir 30% sarkanās auzenes, 35% daudzgadīgās airenes, 25% baltā āboliņa, 10% skarenes. Aitkopja novērojums: platībās, kas paredzētas ganīšanai, zālāju maisījumos jāiekļauj arī sarkanais āboliņš, vanagnadziņi, jo ziedošu balto āboliņu no zelmeņa apēd pēdējo, kad aitām nav cita, ko ēst.
Aitu ganīšanai tiek izmantots pēc pasūtījuma Latvijā ražots elektriskais gans ”Lapsene”, kas ieinteresēja arī pārējos aitkopjus. Par šo ganu saimniekam ir pozitīvas atsauksmes. Pašlaik gana stieple ir vienā kārtā, apmēram 20 cm augstumā no zemes. Jēri un aitas stieplei pāri nelec, jo agri pavasarī tika pieradināti pie gana. Ganību aploks ierīkots lielā platībā. Saimniekam ieteicams ganības sadalīt mazākos aplokos, tā nodrošinot aitas ar svaigu ganību zāli. Viens no svarīgākajiem ganību kopšanas pasākumiem ir ganību appļaušana. Pāraugusī zāle jānopļauj 6–8 cm augstumā. Atgriezties tajā pašā aplokā drīkst ne agrāk kā pēc 21 dienas. Šajā laikā saules staru ietekmē aiziet bojā zarnu trakta parazīti un to oliņas.
Uz tikšanos bija uzaicināta LLKC Gulbenes KB augkopības konsultante Ingrīda Šteinberga. Ingrīda analizēja zālāju sastāvu, deva padomus zālāju ierīkošanai, nezāļu apkarošanai, kā arī iepazīstināja aitkopējus ar jaunumiem, kas jāievēro, saimniekojot bioloģiski.
Interešu grupas mērķis ir radīt iespēju saimniekiem dalīties ar savstarpējo pieredzi, kur dalībnieki bija atsaucīgi.
Hermīne Leišavniece,
LLKC Balvu KB lopkopības konsultante