Jūs atrodaties šeit
Pievienot komentāru
LLKC Lopkopības kompetenču centrs un Lopkopības nodaļa turpina veiksmīgi uzsākto izmēģinājumu programmu. Iepazīstinām ar saimniecībām, kas līdz šim darbojušās šajā jomā, un to īpašnieku viedokli par sadarbību Zālēdāju projekta ietvaros.
Zemnieku saimniecība “Upmalu mājas”
Specializācija: piena lopkopība.
Izmēģinājuma tēma: „Dažādās veģetācijas fāzēs pļautas zāles skābbarības kvalitātes vērtējums un sagatavošanas tehnoloģiju salīdzinājums slaucamo govju saimniecībā”.
Atrodas: Riebiņu novada Galēnu pagastā.
Lopu skaits: 34 slaucamas Holšteinas melnraibās šķirnes govis, no kurām slauc vidēji 8500 kg piena gadā. Iegūtos bullēnus nobaro un realizē.
Lauksaimniecībā izmantojamā zeme: apsaimnieko 115 ha.
Sējumu struktūra: 10 ha sēj ziemājus, pārējie ir zālāji. Katru gadu zināmu sēto zālāju platību saimniecība atjauno.
Saimnieks Aldis Meikulāns: “Protams, sadarbība ar Zālēdāju projektu ir ieguvums, jo rūpīgāk tiek rēķināta zālāju pašizmaksa, sēšanas un atjaunošanas izdevumi. Uz saimniecību bija atbraucis profesors, sniedza noderīgu informāciju. Piedalās arī konsultanti, citi zemnieki, kas dalās ar savu pieredzi, – un no katra var iegūt pa mazumiņam gudrību, ko var izmantot praksē. Arī pats labprāt tāpēc braucu paskatīties uz citām saimniecībām.”
Zemnieku saimniecība “Mežoki”
Specializācija: aitkopība un cūkkopība.
Izmēģinājuma tēma: “Jēru intensīvās nobarošanas nozīme kvalitatīvu liemeņu ieguvē”.
Atrodas: Kuldīgas novada Ēdoles pagastā.
Lopu skaits: ap 600 aitu mātēm. Audzē Tekselas, Swifter un Latvijas tumšgalves šķirņu krustojumus, intensīvi nobaro jērus gaļai.
Lauksaimniecībā izmantojamā zeme: 110 ha.
Sējumu struktūra: 30 ha kultivētie zālāji, pārējie – dabiskie.
Saimnieks Kristaps Melbārdis: “Principā Zālēdāju projekts ir abpusēji izglītojošs pasākums. Ir nianses, kuras varu iegūt sev kā saimnieks, un arī tādas, kuras var izmantot LLKC speciālisti, izpētot notiekošo konkrētā saimniecībā. Galvenā projekta ideja ir pieredzes apmaiņa un ideju izplatība. Man sadarbība noteikti devusi kādu papildu plusiņu – attīstīt paša galvā jau izauklētās idejas tālāk, gūstot tām apstiprinājumu. Jau vienmēr esmu veicis dažādus aprēķinus par saimniekošanas efektivitāti, taču tagad esmu pārliecināts, ka tas jādara vēl rūpīgāk, kas diemžēl daudziem saimniekiem pietrūkst, domājot, ka viss notiks pats no sevis.”
Sagatavoja Anita Siliņa un Dace Millere
Foto: Dainis Arbidāns