Jūs atrodaties šeit

VESELS AUGS

Saimnieko gudrāk! Rīkojies saudzīgāk! Iegūsti vairāk ar tiešsaistes sistēmu "Vesels augs".

Viens no sarežģītākajiem aspektiem ziemas kviešu audzēšanas tehnoloģijā ir lapu un vārpu slimību izplatība. Slimību ierobežošanas nepieciešamību nosaka to attīstības dinamika un ietekme uz ziemas kviešu ražību un līdz ar to arī rentabilitātes līmeni. Projekta mērķis ir ziemas kviešu audzēšanas tehnoloģijas uzlabošana Latvijā, efektīvāk izmantojot resursus un palielinot peļņu. Šim nolūkam tiks radīta internetā pieejama ziemas kviešu lapu un vārpu slimību ierobežošanas atbalsta sistēma lauksaimniekam.

Izplatītāko ziemas kviešu slimību attīstības riska faktoru izvērtējums Latvijā, slimību ietekme uz ražu un ekonomisko rezultātu, ir galvenais uzdevums, ko no 2018. gada līdz 2023. gadam ir apņēmusies veikt Eiropas inovāciju partnerības (EIP) darba grupa. Šī mērķa realizācijā ir iesaistījušies lauksaimnieki, agronomi, ekonomisti, fitopatologi, statistiskās analīzes un informācijas tehnoloģiju speciālisti, vides zinātnieki u.c. Lai sasniegtu projekta mērķi, tiek iekārtoti 6 dažādi lauka izmēģinājumi un 3 slimību monitoringi 4 gadu garumā. Tiek vērtētas 15 ziemas kviešu šķirnes no slimību viedokļa visā veģetācijas perioda garumā, kā arī tiek veikti siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas mērījumi dažādos kviešu audzēšanas intensitātes līmeņos.

“Lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmas izstrāde ziemas kviešu lapu un vārpu slimību ierobežošanai” ir Eiropas Inovāciju partnerības projekts, kas saņēmis finansējumu no Eiropas Lauksaimniecības Fonds lauku attīstībai.

Kas ir "Vesels augs"?


 

WWW.VESELSAUGS.LV LIETOŠANA PRAKSĒ KOPĀ AR IEVU KAMERĀDI-SNIEDZI

1. NEDĒĻA (video tapis 3. maijā)

2. NEDĒĻA (apraksts tapis 10. maijā)

Šonedēļ noticis otrais ziemas kviešu lauka apmeklējums.

 Ziemas kvieši ir pavadījuši aukstu nedēļu. Meteostacija aukstākajā dienā -  5. maijā uzrādījusi diennakts vidējo temperatūru 2,77 °C. Ziemas kvieši ir mazliet cietuši no zemajām temperatūrām.  

Augu attīstības etaps šonedēļ ir AS 32 – vairumam augu posms zem otrā mezgla ir vismaz 2 cm.

Kviešu lapu dzeltenplankumainība ir redzama uz kviešu lapām un šobrīd uzskaitītā inficēšanas pakāpe sastāda 0,54%. Citu kviešu slimību pazīmes šobrīd nav redzamas.

Ko par šo saka programma www. veselsaugs.lv?

Kviešu lapu dzeltenplankumainībai risks ir zems, veiksim novērojumus nākamajā nedēļā.Taču programma uzrāda, ka nepieciešama papildus lauka apskate kviešu lapu pelēkplankumainībai.

Kas liek programmai pievērst mūsu uzmanību kviešu lapu pelēkplankumainības izplatībai? Iepriekšējā nedēļā meteo stacija ir fiksējusi mazu nokrišņu daudzumu – 2 mm, kas nozīmē iespējamu slimības sākumu. Tā kā uz lauka slimības pazīmes neatradām, veiksim novērojumus nākamajā nedēļā. 

 

3. NEDĒĻA (apraksts tapis 17. maijā)

Šonedēļ trešais demonstrējuma lauka apmeklējums. Iepriekšējā nedēļā laiks ir bijis silts un sauss, tādēļ lielu izmaiņu nav. Augiem tāpat kā iepriekšējā nedēļā ir AS32 attīstības stadija - vecajām lapām ir redzamas kviešu lapu dzeltenplankumainības slimības pazīmes.

Ko šonedēļ vēsta programma Vesels Augs?

Kviešu lapu dzeltenplankumainības kopējais risks ir zems, bet aizvien programma pievērš uzmanību tam, ka nepieciešama papildus lauka apskate, lai noteiktu kviešu lapu pelēkplankumainības izplatību.

Apsekojot laukus, kviešu lapu pelēkplankumainības pazīmes netika atrastas.  Sekosim līdzi nākamajā nedēļā – iespējams būs izmaiņas, jo 15.un16. maijā saimniecībā ir nolijuši 7,8 mm.

 

4. NEDĒĻA (apraksts tapis 24. maijā)

Ir pavadīta silta nedēļa bez lietus  ar diennakts vidējo temperatūru 9,64-18,02°C. Augi cieš no sausuma. 

Šķirnei "Skagen" sāk parādīties karoglapa un ir AS37 attīstības stadija.

Lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēma mums iesaka papildus lauka apskati, lai pārliecinātos par kviešu lapu dzeltenplankumainības un pelēkplankumainības izplatību ziemas kviešu laukā.

Lauka apskatē redzam, ka tā kā laiks ir bijis sauss un silts, slimību attīstība uz jaunajām nav notikusi, uz dažām lapām var redzēt kviešu lapu dzeltenplankumainības pazīmes, bet inficēšanās pakāpe šobrīd ir 0,29% un fungicīdu lietošana nav nepieciešama. Gaidīsim nākošo nedēļu.