Jūs atrodaties šeit

Tirdzniecība tirgos un ielu tirdzniecības vietās

Grāmatvedība

Valsts ieņēmumu dienests aktualizējis informatīvo materiālu par lauksaimniecības un citas produkcijas tirdzniecību tirgū un ielu tirdzniecības vietās. Apskatīsim šajā materiālā skaidroto.

Darījumu apliecinošie dokumenti

Saņemot samaksu par pārdoto pašu iegūtu vai pašu ražotu lauksaimniecības vai citu pašražotu produkciju tirgū (izņemot tirgus teritorijā reģistrētās struktūrvienības) un ielu tirdzniecības vietās, drīkst nelietot kases aparātu.

Piemēram, persona tirgū (personai tirgus teritorijā nav reģistrētas struktūrvienības) pārdod savā saimniecībā iegūtus dārzeņus –, kases aparātu drīkst nelietot. Šajā gadījumā samaksu apliecina reģistrētā kvīts, kuru noformē pēc pircēja pieprasījuma. Ja pircējs darījumu apliecinošo dokumentu nepieprasa, tad reģistrētā kvīts nav jāizsniedz, bet visa saņemtā samaksa grāmatvedībā ir uzrādāma, pamatojoties uz darbdienas laikā saņemtās skaidrās naudas ieņēmumu kopsummu.

Atbrīvojumi no kases aparāta lietošanas nav piemērojami, ja:

- tirgojas ar iepirktu lauksaimniecības vai citu produkciju;

- pārdevējs tirgus teritorijā ir reģistrējis struktūrvienību un/vai pārdod iepirktas preces (t. sk., ja vienlaikus pārdod gan iepirktu, gan pašu iegūtu vai ražotu preci).

Ja bez kases aparāta strādāt nedrīkst, tad darījumi obligāti  jāreģistrē kases aparātā un katram pircējam ir jāizsniedz kases čeks.

Lai noteiktu preču izcelsmi un piederību, nogādājot pārdošanai paredzēto preci tirdzniecības vietā, persona, kas ir reģistrējusi saimniecisko darbību, noformē preču piegādes dokumentu.

Fiziskajai personai, kurai nav jāreģistrē sava saimnieciskā darbība, nav jālieto kases aparāts un nav arī pienākuma pircējiem izsniegt VID reģistrētās kvītis.

VID prasības pārbaudes laikā

Veicot pārbaudi tirgū vai ielu tirdzniecības vietā, VID:

1) identificē tirdzniecības dalībnieku saskaņā ar tirdzniecības vietā izvietoto informāciju un pārbauda dokumentus vai to kopijas atbilstoši normatīvo aktu prasībām; tirdzniecības vietā patērētājiem redzamā vietā jānodrošina šāda skaidri salasāma informācija:

- komersantam – uzņēmuma nosaukums, nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs un tās personas vārds un uzvārds, kura ir atbildīga par tirdzniecību attiecīgajā tirdzniecības vietā;

- fiziskajai personai (izņemot fizisko personu, kurai nav jāreģistrē saimnieciskā darbība) – vārds un uzvārds.

2) var veikt kontrolpirkumu un pārliecināties, kādu darījumu apliecinošu dokumentu lauksaimniecības produkcijas ražotājs izsniedz;

3) lūdz paskaidrot, kādā veidā tiek veikta ienākumu uzskaite, lai noteiktu, kad minētie ienākumi sasniedz 3000 eiro gadā, un uzrādīt ienākumu uzskaites reģistru;

4) noskaidro, vai fiziskās personas, kas nodarbojas ar lauksaimnieciskās ražošanas produkcijas realizāciju, bet nav reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja, īpašumā vai nomā ir zeme un viņas piemājas saimniecībā vai personīgajā palīgsaimniecībā tiek audzēti pārdošanā esošie lauksaimniecības produkti. Ja nepieciešams, veic saimniecības apsekošanu. Konstatējot, ka fiziskā persona realizē lauksaimniecības produktus, kas nav ražoti tās saimniecībā, vai likumā “Par IIN” noteiktās saimnieciskās darbības veikšanas pazīmes (piemēram, ir veikti trīs un vairāk darījumu taksācijas periodā vai pieci un vairāk darījumu trijos taksācijas periodos), fizisko personu aicina reģistrēties VID;

5) pārbauda, vai preču realizācijas vietā (tirgū vai ielu tirdzniecības vietā) lauksaimniecības produkcijas ražotājam, kas ir reģistrējis saimniecisko darbību un tirgo paša ražotu produkciju, ir:

- preču piegādes vai pārvadājumu dokuments, kas apliecina preču izcelsmi un piederību preču saņemšanas un izsniegšanas vietā;

- preču piegādes dokumentu un pārvadājumu dokumentu reģistrs vai cits reģistrs

6) pārliecinās, vai preces tirgo pats lauksaimniecības preču ražotājs. Ja preces tirgo cita persona, veic pārbaudi tās darba devējam.

Ienākuma nodokļi

Ja lauksaimnieciskās ražošanas produkcijas realizētājs no piemājas saimniecības vai personīgās palīgsaimniecības lauksaimnieciskās ražošanas gūst ienākumu, kas nepārsniedz 3000 eiro gadā, viņam ir tiesības nereģistrēties VID kā saimnieciskās darbības veicējam. Savukārt, ja gūtais ienākums pārsniedz 3000 eiro gadā, ir jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējam. Lai noteiktu, kad ienākumi no piemājas saimniecības vai personīgās palīgsaimniecības lauksaimnieciskās ražošanas sasniedz 3000 eiro gadā, ir jāveic ienākumu uzskaite brīvi izraudzītā formā, summējot gūtos ienākumus.

Ja realizē iepirkto lauksaimnieciskās ražošanas produkciju, ir jāreģistrējas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā atbilstoši izvēlētajam juridiskajam statusam, kā arī jākārto grāmatvedības uzskaite, lai noteiktu ar nodokļiem apliekamo ienākumu.

Ar metodisko materiālu pilnībā var iepazīties šeit: https://ej.uz/t9kh

Linda Puriņa,
Grāmatvedības eksperte,
sertificēta nodokļu konsultante