Jūs atrodaties šeit

Tehnikas un iekārtu katalogs – palīgs zemniekiem

Lauku attīstība

Kopš 2021. gada jūnija ikvienam saimniekam, kurš gatavo projekta iesniegumu atbalsta saņemšanai tehnikas un iekārtu iegādei, ir izveidots palīgs – tehnikas un iekārtu katalogs. Šajā rakstā par to, kā strādāt ar katalogu.

Tehnikas un iekārtu kataloga ideja radās pirms vairākiem gadiem un pirmie soļi tās īstenošanai bija katalogs PDF formātā, kas bija izvietots Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) tīmekļa vietnē. Kataloga izveidi uzsāka LLKC Inženiertehniskās nodaļas vadītājs un eksperts Jānis Kažotnieks, vērtējot citu valstu piemērus.

Jānis Kažotnieks, LLKC Inženiertehniskās nodaļas vadītājs: “Igauņu pieredze rāda, ka vislabākais rezultāts sasniedzams tieši potenciālā pircēja un pārdevēja ciešā sadarbībā – klients skaidri zina, ko vēlas, tirgotājs tieši tādu specifikāciju ievieto katalogā, klients šo sev specifisko tehnikas vienību iekļauj projekta pieteikumā un vēlāk arī iegūst īpašumā.”

Lai novērstu nepamatoti lētu piedāvājumu ievietošanu katalogā, informāciju tajā ievietot varēs tikai autorizētie konkrētās ražotājas rūpnīcas pārstāvji vai paši ražotāji. Katrai tehnikas vienībai būs atļauti trīs dažādi aprīkojuma līmeņi – bāzes, vidējais un Premium. Katalogā būs redzams tikai tehnikas piedāvājums ar specifikāciju un cenu. Tajā nebūs minēti tehnikas tirgotāji. Potenciālajam pircējam pašam būs iespēja izvēlēties, ar kuru konkrēto tehnikas tirgotāju sadarboties.

Kataloga ieviešana tirgotājiem, pircējiem un kontrolieriem ievērojami samazinās ES līdzfinansēto projektu ieviešanai nepieciešamā darba apjomu, – process būs nesalīdzināmi vienkāršāks, pilnībā caurspīdīgs un pārskatāms.

Metodika tehnikas un iekārtu vienību izmaksu standarta likmes noteikšanai un tās iekļaušanai Tehnikas un iekārtu katalogā būs pieejama LAD un LLKC tīmekļvietnēs, bet LAD Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā būs pieejama detalizēta metodika ar “soli pa solim” rīcību tehnikas izvēlei katalogā.

Jāpiezīmē, ka doma par kataloga nepieciešamību LLKC aizsākās jau 1997. gadā – mācību brauciena laikā apmeklējot Anglijas dienvidrietumu saimniecības. Latvijā tobrīd katastrofāli trūka sistematizētas informācijas kā par tehnikas un augu aizsardzības līdzekļu, tā lopbarības un sēklas materiāla pieejamību, cenām un sortimentu. Anglijā tas viss bija apkopots vienā apjomīgā katalogā. Tādēļ pēc atgriešanās no mācībām kopā ar tehnikas tirgotājiem LLKC izveidoja ko Latvijā līdz šim nebijušu un savu – 100 lapaspuses  biezu Tehnikas katalogu. Katalogs, pateicoties arī igauņu kolēģu pozitīvajai pieredzei, nu ir kļuvis par elektronisku rīku ES līdzfinansēto projektu iepirkumu vienkāršošanai.

Pēteris Zelčs, LLKC Inženiertehniskās nodaļas lauksaimniecības/mehānikas inženieris: Pēc ilgām pārrunām par to, kādam vajadzētu izskatīties un kā vajadzētu darboties katalogam, kā arī normatīvu izstrādes, 2021. gada jūnijā šis katalogs sācis darbu elektroniskā vidē. Katalogs sagatavots, sadarbojoties vairākām iestādēm – LAD, LLKC, Zemkopības ministrijai un Lauksaimniecības tehnikas ražotāju un tirgotāju asociācijai. Tas pieejams ikvienam interesentam elektroniskajā pieteikšanās sistēmā, eps.lad.gov.lv.


Kataloga nozīme ir daudz lielāka kā sākumā šķiet. Papildu ieprikš minētajiem atvieglojumiem, lauksaimnieks var uzzināt aktuālās tirgus cenas, kas ir atbilstoši izvērtētas, balstoties uz dažādiem interneta resursiem, ārzemju tehnikas katalogiem, sludinājumiem interneta vietnēs, kur tiek pārdota jauna tehnika, kā arī uz rūpnīcas aktualizētajām cenām pēc to katalogiem, cenu lapām un ražošanas izmaksām. Tehnikas un iekārtu katalogā tehnika tiek izvērtēta tā, lai vienības cena nebūtu par 50% zemāka vai par 5% augstāka par vidējo tirgus cenu. Kataloga veidotāji izvērtē iesniegtos piedāvājumus un ievieto tos kataloga publiskajā daļā. Gadījumos, kad vēlamās tehnikas vienības vai iekārtas nav atrodamas katalogā, lauksaimnieks sazinās ar šīs tehnikas tirgotāju. Attiecīgi tigotājs izveido savu piedāvājumu un tas pēc izvērtēšanas tiek ievietots katalogā. Katrai tehnikas vienībai ir apraksts, komplektācija, pēc kuras var izvēlēties sev tīkamāko vai nepieciešamāko darbu veikšanai. Šādā gadījumā nav jāzvana tirgotājam, bet to varam redzēt, izvēloties tehniku.

Tehnikas kataloga lietošana un tehnikas pievienošana projekta iesniegumam

Ja izvēlēto tehniku plānots iegādāties ar ES līdzfinansējumu un pievienot sava projekta iesniegumam, tad jākļūst par LAD klientu un jāpieslēdzās (EPS) sistēmai ar savu lietotājvārdu/paroli.


Pieslēdzoties EPS sistēmai, Tehnikas un iekārtu katalogs atrodams lapas labajā malā. Projekta iesnieguma pievienošanai nepieciešams spiest uz “Projekti un investīcijas”, savukārt zem šīs sadaļas nepieciešams izvēlēties apakšsadaļu “Projekta iesnieguma saraksts”.

Atverot “Projektu iesniegumu saraksts”, atveras saraksts ar iepriekš izveidotajiem projektiem. Jaunam projekta iesniegumam jāizveido jaunu projekta formu, kurā pievieno savu izvēlēto tehnikas vienību. Izveidojot jaunu projekta iesniegumu, atveras informācija par aktuālajiem projektiem un investīcijām, uz kurām var pieteikties, un izveidot savu projekta iesniegumu. Projekta pieteikumam, kurš atbilst 004 pasākumam jeb «Ieguldījumi materiālajos aktīvos», varēsiet pievienot tehnikas katalogā pieejamo tehniku vai iekārtu. Citiem projektiem pievienot tehniku vai iekārtu pagaidām nevarēs, bet LAD paredz, ka nākotnē tas būs iespējams.

Izvēloties 004 – “Ieguldījumi materiālajos aktīvos” – aizpildām prasītos laukus un nospiežam “Saglabāt”, lai turpinātu projekta iesnieguma izveidošanu. Aizpildot vispārējo informāciju, spiežam “Pārbaudīt”. Kad ievadītā informācija pārbaudīta, varam “Saglabāt un turpināt”. Tehnikas pievienošana projekta iesniegumam iespējama “B” sadaļā – “Informācija par projektu”. Atverot “B” sadaļā “Informācija par projektu”, parādīsies “B3” sadaļa “Projekta izmaksas”.

“B3” sadaļā “Projekta izmaksas” labajā malā var atvērt “Tehnikas un iekārtu katalogs”, no kura var izvēlēties sev vēlamo tehniku un pievienot to projektam.

Izvēlamies nepieciešamo tehniku vai iekārtu no kataloga un spiežam “Pievienot”. Veicam izvēles apstiprinājumu norādītajos logos un tehnika tiks pievienota projektam. Kad tehnika pievienota, spiežam “Atgriezties uz pieteikumu”, kur varam redzēt savu pievienoto tehniku un labot, ja gadījumā pārdomājam. Atgriežoties uz pieteikumu, redzams, ka projekta izmaksās iekļautas izvēlētās tehnikas vienības, ko varam “Atvērt”, “Dzēst” vai papildināt ar citiem pamatlīdzekļiem, kas nav iekļauti katalogā un nav tehnikas vienības. Noteikti spiežam pogu “Saglabāt”. Veiksmīgi saglabājot e-iesniegumu, izvēlētā tehnika tiks saglabāta arī jūsu projekta iesniegumā.

Katalogā nemitīgi tiek pievienoti jauni tehnikas piedāvājumi, un to cena spēkā ir 2 gadus. Mainoties cenai, tehnikas tirgotājam ir jāraksta oficiāls iesniegums par nepieciešamību to mainīt, norādot iemeslus. Kataloga uzturētāji iesniegumu izvērtē, to apstiprinot vai noraidot.

LLKC viens no uzdevumiem ir palīdzēt Latvijas lauksaimniekiem attīstīties, tādēļ arī palīdzam veidot vidi, kurā lauksaimniekam nav jātērē laiks tehnikas un iekārtu izvēlei un nemitīgajiem zvaniem vai e-pastiem, lai izveidotu visām prasībām atbilstošu projekta iesniegumu.

 

LLKC Inženiertehniskā nodaļa

Foto Galerija: 
PielikumsIzmērs
tk_prezentacija.pdf1.75 MB