Jūs atrodaties šeit

Latvija pirmo reizi kļūst par konkursa “Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā” uzvarētāju

Lauku attīstība

Z/S “Mežacīruļi” – starptautisks paraugs lauksaimnieku cīņai ar Baltijas jūras eitrofikāciju

 Šodien svinīgā ceremonijā Varšavā, Polijā tika nosaukti konkursa „Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā 2014” uzvarētāji. Visaugstāko titulu – Gada lauksaimnieks 2014 – saņēma Vija un Juris Cīruļi no Latvijas. Konkurss, kas Baltijas jūras reģiona valstīs tiek organizēts jau piekto reizi, izceļ labas un Baltijas jūrai draudzīgas lauksaimniecības prakses piemērus, kas samazina Baltijas jūras eitrofikāciju jeb aizaugšanu. 

Konkurss tika rīkots visās deviņās Baltijas jūras valstīs; Latvijā to organizē Pasaules Dabas Fonds un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs. Starp deviņu valstu finālistiem šogad tieši „Mežacīruļu” saimnieki Vija un Juris Cīruļi tika atzīti par labākajiem. Kā konkursa uzvarētāji viņi saņem 10 000 eiro balvu kā atzinību par sasniegumiem.

„Jau iepriekš esmu ieguvis atsevišķus apbalvojumus, bet šis ir īpašs dēļ starptautiskās nozīmības. Tas iedvesmo un sniedz vēl lielāku pārliecību par to, ko daru,” stāsta Juris Cīrulis.   

„Saimniecība „Mežacīruļi” ir pozitīvs un iedvesmojošs piemērs, kā lielām saimniecībām virzīties uz ilgtspējīgāku saimniekošanas praksi,” norāda Jānis Rozītis, Pasaules Dabas Fonda direktors. 20 gadu laikā „Mežacīruļos” sākotnēji intuitīvi, tomēr vēlākos gados jau pilnībā apzināti, izvēlēts daudznozaru ražošanas princips, ražojot pienu, audzējot kviešus, rapsi, zālājus, pupas un kukurūzu. Izmantojot ārvalstu pieredzi, lauksaimniecības uzņēmums paplašināts ar enerģijas ražošanas posmu – biogāzi, elektrību un siltumu. Tālāk siltuma izmantošanai izveidots siltumnīcu komplekss. Šobrīd saimniecībā izveidota arī pirmā mitrzeme – demonstrējumu objekts Latvijā.

„Manuprāt, lauksaimnieki šobrīd meklē jaunas tehnoloģijas, kas palīdzētu tiem saimniekot videi draudzīgāk,” turpina Cīrulis. „”Mežacīruļi” ir vienmēr atvērti citiem lauksaimniekiem, kuri vēlas iepazīties ar tehnoloģijām un metodēm, kas padara saimniekošanu ne vien efektīvāku, bet arī ilgtspējīgāku.”

Lauksaimnieku rokās ir risinājums

Baltijas jūra vēl joprojām ir viena no visapdraudētākajām jūrām pasaulē. Eitrofikācija, jeb pārmērīga ūdensaugu savairošanās, tiek uzskatīta par nozīmīgāko Baltijas jūras ekoloģisko problēmu. Tās cēlonis ir palielināta barības vielu – t.sk. fosfora un slāpekļa, nonākšana ūdens vidē. Baltijas jūras Vides aizsardzības komisijas (HELCOM) dati liecina, ka aptuveni puse slāpekļa un fosfora jūrā nonāk tieši no lauksaimnieciskās ražošanas.

“Viens no būtiskākajiem risinājumiem Baltijas jūras problēmām ir ilgtspējīgas lauksaimniecības attīstība,” norāda Pasaules Dabas Fonda Ūdens programmas vadītājs Ingus Purgalis. „Mēs esam priecīgi, ka Latvija šogad ieguvusi starptautisku apbalvojumu un ar šo interesanto, veiksmīgo saimniecību var rādīt citiem reģiona saimniekiem piemēru kā, izmantojot kompleksas metodes, iespējams samazināt barības vielu noteci un rezultātā – uzlabot Baltijas jūras stāvokli.”

Z/S „Mežacīruļi” izveidota 1992.gadā. Saimniecība atrodas Jelgavas novada Zaļenieku pagastā, Lielupes sateces baseinā. Uzsākot darbību saimniecības lielums bija 7,2 ha; saimniecība bija 3 govis, 20 aitas un 6 sivēnmātes. Šobrīd saimniecību raksturo 700 ha zemes, 300 slaucamās govis, biogāzes ražotne, koģenerācijas stacija un siltumnīcu komplekss, kurā tiek audzēti salāti un garšaugi.

„Mežacīruļi” mitrzeme veidota, lai samazinātu augu barības vielu noteces radīto piesārņojumu un attīrītu lietus notekūdeņus. Šī ir pirmā mitrzeme – demonstrējumu teritorija Latvijā, kurā tiek veikti mērījumi, lai demonstrētu mitrzemju efektivitāti. Veidojot mitrzemi tiek izmantotas dabiskā mitrāja īpašības filtrēt un akumulēt ūdeni, noārdīt organiskos savienojumus, uzņemt biogēnos elementus un pārveidot tos biomasā. Projekta līdzautori ir saimniecība „Mežacīruļi”, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Pasaules Dabas Fonds un LLKC.

Apbalvojums „Mežacīruļu” saimniekiem tiek pasniegts konferences „Zaļāka lauksaimniecība zilākai Baltijas jūrai” laikā, kas šogad tiek rīkota Polijā, Varšavā. Starptautiska žūrija, kurā pārstāvētas visas Baltijas jūras reģiona valstis norāda, atzinībā norāda: „ Mēs esam priecīgi atzīt par 2014. gada uzvarētājiem saimniecību „Mežacīruļi” un ceram, ka šis pozitīvais piemērs iedvesmos arī citus reģiona lauksaimniekus strādāt atbildīgāk.”.

Dārta Treija,

Pasaules Dabas Fonds, Komunikācijas vadītāja

Pievienot komentāru