Jūs atrodaties šeit

Aprūpes protokols veselīgas teles izaudzēšanai

Dažādos literatūras avotos teļa dzīves posmu iedalījums var atšķirties, bet būtība nemainās. Galvenais ir ievērot pamatnosacījumus, kas nodrošina teļa pilnvērtīgu attīstību. Teļa aprūpi un attīstību no piedzimšanas brīža līdz 6 mēnešu vecumam uzskata par nozīmīgāko, jo šajā periodā tiek ielikts pamats dzīvnieka attīstībai kā atgremotājam un tesmeņa audu attīstībai produktivitātes nodrošinājumam nākotnē. VLKPT pasākumā «Ilgtspējīgas lauksaimniecības ražošanas pilotprojekta īstenošana» tika veikta izpēte par tēmu “Aprūpes protokols un ēdināšanas pamatprincipi veselīgas un produktīvas teles izaudzēšanai svarīgākajā dzīves posmā”.

Teļu aprūpe piedzimstot

- Teļam jāpiedzimst tīrā, sausā, labi pakaisītā vidē. Pirms katrām dzemdībām vēlams veikt atnešanās vietas dezinfekciju.

- Ar tīrām, nomazgātām rokām un tīru drānu atbrīvo teļam muti un nāsis no gļotām. Nepieciešamības gadījumā ar pirkstiem viegli kairina teļa nāsis, lai veicinātu atklepošanu un stimulētu elpošanu.

- Ja teļš “sarijies” augļūdeņus – nekavējoties teļu ceļam aiz pakaļējām kājām vertikāli, lai galva neskartu grīdu, un ļaujam iztecēt eksudātam.

- Apstrādā nabas saiti ar joda šķīdumu vai citu antibakteriālu līdzekli.

- Pirmajās 10 dzīvības dienās īpaša uzmanība jāpievērš teļa nabas stāvoklim. Nepieciešamības gadījumā jāveic atkātota nabas saites apstrāde.

- Teļu dod govij nolaizīt vai notīra no liekā mitruma ar tīru audeklu vai salmiem. Govs laizīšana stimulē teļa elpošanu un imunitāti.

- Teļu pēc apkopšanas novieto atsevišķā, iepriekš izmazgātā, izdezinficētā, bagātīgi pakaisītā sprostā.

- Pēc iespējas ātrāk jāizēdina pirmpiens, līdz 6 stundām pēc piedzimšanas. Kāpēc? Atbilde zemāk attēlos: līdz 6-8 stundām teļa zarnu sieniņu šūnas nav sablīvējušās un brīvi notiek imunoglobulīnu uzsūkšanās, bet pēc 12 stundām zarnu sieniņu šūnas cieši saspiežas, un imunoglobulīnu uzsūkšanās nenotiek.

- Ieteicamā pirmā piena deva ir 2-4 litri (atkarībā no teļa svara) vienā ēdināšanas reizē ar knupi vai piena zondi (atkarībā no situācijas). Teļa atkārtoto ēdināšanu var veikt pēc 4-6 stundām, ņemot vērā pirmās izēdināšanas devu un veidu.

- Vēlams pirms teļa ēdināšanas noteikt pirmpiena kvalitāti.

- Nepieciešamības gadījumā var izmantot speciālas piedevas teļa attīstības stimulēšanai.

Teļu aprūpe pēc piedzimšanas

- Teļiem lieto atsevišķu kopšanas inventāru.

- Teļu aprūpi veic tīrā specapģērbā.

- Teļam nebāž mutē netīras rokas.

- Ievēro higiēnas nosacījumus jebkurā piena izēdināšanas veidā. Piena izēdināšanas inventārs jāmazgā un jādezinficē regulāri (pēc katras ēdināšanas reizes).

- Laikus nomaina nolietojušos traukus, lai novērstu baktēriju vairošanos.

- Teļam izbaro 38-40 ºC siltu pienu (t. sk., jaunpienu) vai piena aizvietotāju. Vēsa piena izēdināšanas gadījumā izmanto paskābinātājus.

- No pirmajām dzīves dienām nodrošina brīvi pieejamu speciālu starterbarību un tīru dzeramo ūdeni.

- Starterbarība katru dienu jādod svaiga tīros traukos. Fermas apkārtējā vide būtiski ietekmē tās garšu, samazina apēdamību.

- Starterbarības un ūdens traukus nenovietot ļoti tuvu vienu pie otra.

- Siens teļam līdz atšķiršanai no piena nepieciešams tikai tik, cik interesē un smalcinātā veidā. Kapēc? Pēc kuņģa uzbūves teļš par atgremotāju kļūst 2 mēnešu vecumā, bet pēc mikroorganismu populācijas vai biomasas – 3 mēnešu vecumā.

- Piena izēdināšanu pakāpeniski samazina, kad teļš spēj apēst dienā vidēji 1-1,5 kg spēkbarības.

Teļu ēdināšanas pamatprincipi attīstības sākuma periodā

Vienmēr jāpatur prātā teiciens, ka govs sākas no teliņa. Pirmajās astoņās nedēļās ar pareizām darbībām būtiski tiek stimulēta teļa augšana, veselība un produktivitāte nākotnē. Šajā periodā saimniekam ir jāizdara viss maksimāli pareizi, lai problemātisku situāciju turpmāk būtu pēc iespējas mazāk. Nepietiekams uzturs kavē pirmās atnešanās vecumu un samazina produktivitāti. Savukārt to veicina pietiekams nodrošinājums ar barības vielām. Ir veikti daudzi pētījumi, kuri parāda, ka teļa augšana piena periodā (ēdināšana, turēšana) atstāj ietekmi uz izslaukumu 1. laktācijā.

Jaunpiena laikus veikta, pareiza izēdināšana pietiekamā daudzumā teļam tūlīt pēc piedzimšanas garantē tā veiksmīgu attīstību turpmākajā laika periodā. Laikus – pirmajā stundā pēc piedzimšanas. Pareizi – izmantojot knupīti. Pietiekami – kopā 6-8 litri pirmā slaukuma piens, lai nodrošinātu nepieciešamo imunoglobulīna devu teļam. Ieteicams govs pienu izēdināt vismaz 5 dienas, un tad var pāriet uz piena aizvietotāju. To vajadzētu izvēlēties bez augu valsts izcelsmes proteīna (vismaz pirmās 3 nedēļas), jo teļš to nespēj izmantot. Proteīna un tauku saturs produktā attiecīgi 21-23% un 16-18%.

Kvalitatīvs piens ir starta barība telītei, kas nākotnē veicina tās ilgmūžību

Vēlreiz vēlamies uzsvērt, ka teļš par pilnvērtīgu atgremotāju kļūst trīs mēnešu vecumā, kad spureklī izveidojusies nepieciešamā mikroflora rupjās (zāles, siena, skābbarības) lopbarības pārstrādei. Bieži novērojama aina, ka teļiem sākuma attīstības stadijā ir iespēja uzņemt sienu lielās devās, kas kavē spēkbarības uzņemšanu, līdz ar to arī teļa attīstību.Teļi līdz 2 mēnešu vecumam praktiski nespēj izmantot sienu, bet tas nenozīmē, ka to nevar piedāvāt teļam. Ieteicams lietot lapainu un smalcinātu sienu nelielās devās. Spurekļa attīstību sākotnēji veicina graudos esošā ciete nevis zālē, sienā, skābbarībā esošā kokšķiedra. Kokšķiedru var sašķelt tikai pilnībā attīstīts spureklis ar tajā esošo mikrofloru. Svarīgi jau ar pirmajām dzīves dienām teļam nodrošināt spēkbarības neierobežotu pieejamību. Vēlams sākotnēji izbarot gatavu starterbarību, vēlāk graudu maisījumu, kas papildināts ar kādu no proteīna avotiem (soja, rapsis, pupas). Spēkbarība stimulē spurekļa bārkstiņu attīstību, palielinot barības vielu uzsūkšanās laukumu. Starterbarībās līdz 2 mēnešu vecumam ieteicamais proteīna saturs 18% dabīgā paraugā, bet 2-4 mēnešu vecumā – 16%. Gatavojot spēkbarības maisījumu saimniecībā uz vietas, tam jāpievieno minerālbarība un sāls. Teļus pie skābbarības sāk pieradināt no divu mēnešu vecuma, bet nereti dzīvnieki interesi par to izrāda jau agrāk. Paralēli piena, spēkbarības, rupjās lopbarības izēdināšanai nedrīkst aizmirst par svaiga ūdens nodrošinājumu jebkurā teļa attīstības posmā.

Gan dzimumorgānu, gan tesmeņa audu attīstība telēm notiek agrīnā vecumā (līdz 6 mēnešiem). Telītēm augšanas laikā svarīgi sabalansēt enerģiju ar proteīnu. Pārsvarā tiek grēkots ar proteīna nodrošinājumu, jo tā biežāk trūkst. Rezultātā devās vērojama enerģijas pārbagātība un proteīna trūkums. Izmanojot šādu barību, telēm novērota nesabalansēta augšana – auguma augšana ir aizkavēta un liekā enerģija tiek uzkrāta taukos.

Orientējoša barības deva telei dienā, fiziskie kg

Iepriekš minēto nosacījumu ievērošana ir stabils pamats piena ganāmpulkam nākotnē.

Rakstā izmantoti interneta avoti un mācību materiāli.

Rakstu sagatavoja:

Ziedīte Bimšteine ,
LLKC Jēkabpils KB lopkopības konsultante

Līga Ničiporuka,
LLKC Aizkraukles KB lopkopības konsultante-veterinārārste