Jūs atrodaties šeit
Pievienot komentāru
Nu jau vairāku gadu garumā konsultanti sadarbībā ar lauksaimniekiem ierīko demonstrējumus saimniecībās, lai rastu risinājumus laukaugu audzēšanas tehnoloģijās gan integrētās, gan bioloģiskās saimniecībās.
Arī šogad LLKC augkopības konsultanti Valsts Lauku tīkla pasākuma “Ilgtspējīgu lauksaimnieciskās ražošanas pilotprojektu īstenošana laukkopībā un dārzkopībā” ietvaros saimniecībās ierīkoja gan izmēģinājumus, gan demonstrējumus laukaugu sējumos. Demonstrējumus ierīko ar mērķi: demonstrēt lauksaimniekiem ražošanas tehnoloģiju pielietošanas labo pieredzi, ieviest jaunas ražošanas metodes un informēt ar iegūtajiem rezultātiem interesentus. Izmantojot demonstrējumos iegūtās atziņas, lauksaimnieki var paaugstināt saimniecību ražošanas ekonomisko efektivitāti. Tiek nodrošināta zināšanu pārnese starp zinātnieku, konsultantu un zemnieku. Demonstrējumos tiek salīdzināti vairāki varianti un novērtēta to ekonomiskā efektivitāte.
Demonstrējumus ierīko par lauksaimniekiem aktuālām tēmām, kuras tiek izvērtētas LLKC konsultatīvajā padomē augkopībā. Padomes sastāvā darbojas pārstāvji no dažādām organizācijām: Zemkopības ministrijas, Valsts augu aizsardzības dienesta, sabiedriskām organizācijām (ZSA, LOSP), zinātniskām iestādēm (LLU), saimniecībām un LLKC. Augkopības nozares speciālisti un lauksaimnieki izvērtē saimniecību atbilstību demonstrējumu ierīkošanas kritērijiem. Tikai saimniecībās, kas ir gatavas realizēt konsultanta un demonstrējuma zinātniskā vadītāja ieceres kāda tehnoloģiskā paņēmiena demonstrēšanā, var iegūt pārējām saimniecībām izmantojamus rezultātus.
Šogad piecās saimniecībās dažādos reģionos tika ierīkoti seši izmēģinājumi un demonstrējumi augkopībā.
Demonstrējumu saimniecības augkopībā 2015. gadā
Slāpekļa papildmēslojuma lietošana
Viena no saimniecībām, kas var nodrošināt precīzu demonstrējamo tehnoloģiju izpildi, ir LLU MPS “Vecauce”. Šajā saimniecībā izmēģinājumos tika novērtēta slāpekļa papildmēslojuma lietošanas efektivitāte gan ziemas rapsī, gan ziemas kviešos. Lai paaugstinātu saimniecības ražošanas ekonomisko efektivitāti, viens no pasākumiem ir optimizēt augu barības elementu izmantošanos rapsim un kviešiem. Ziemas rapša sējumos izmēģinājumā novērtētas dažādas slāpekļa mēslojuma devas rudenī un pavasarī, novērtējot rapša biometriskos rādītājus un ražas daudzumu.
Savukārt ziemas kviešiem novērtēta augu diagnostikas metode – slāpekļa testera (N-testera) pielietošana – slāpekļa papildmēslojuma došanas laika un devas precizēšanai, kā arī salīdzinātas ziemas kviešu ražas un kvalitātes rādītāju atšķirības, pielietojot sēru saturošus mēslošanas līdzekļus. N-testeri lauksaimnieki izmanto, gan pielietojot precīzās lauksaimniecības metodes, gan mērinstrumentu izmanto kā palīgu lēmuma pieņemšanai slāpekļa devas precizēšanai. N-testera darbības princips balstīts uz slāpekļa un hlorofila saturu augā. Tomēr pieņemot lēmumu, lauksaimniekiem jāņem vērā arī meteoroloģiskie apstākļi, kas būtiski ietekmē auga spēju uzņemt augu barības elementus. Saimniecībā vasaras periodā organizētā lauku dienā dalībniekiem bija iespēja vizuāli novērtēt atšķirības starp variantiem. Būtiskas atšķirības 2015. gadā uzrādīja variants, kurā tika pielietots sēru saturošs mēslošanas līdzeklis, – augu krāsa bija tumšāka, un augi bija labāk attīstījušies. Rudens periodā novērtējot arī iegūto graudu ražu, konstatēts, ka tā ir augstāka, salīdzinot ar citiem variantiem, tomēr graudu kvalitāte bija zemāka.
Pākšaugu audzēšanas efektivitāte
Līdz ar Eiropas Savienības noteikto prasību ievērošanu platību maksājumu saņemšanā lauksaimniekiem viens no veidiem, lai nodrošinātu kultūraugu dažādošanu un zaļināšanas nosacījumu izpildi, ir iekļaut sējumu struktūrā pākšaugu audzēšanu. Pākšaugi ir arī būtiska lopbarības sastāvdaļa. Tomēr vēl ir vairāki jautājumi, kas risināmi lauka pupu audzētājiem. Pagājušā gadā saimniecībā Ventspils novadā tika demonstrēta dažādu herbicīdu lietošanas efektivitāte, savukārt šogad Kuldīgas novada z/s “Akmeņkalni” – salīdzināti fungicīdi un to devas. Izvērtējot katra varianta efektivitāti, noteikta lauku pupu raža un aprēķināts bruto segums 1.
Bioloģiskā saimniekošanas sistēmā lopbarībā būtiski nodrošināt lauksaimniecības dzīvnieku barības devas ar proteīnu bagātu lopbarību. Lai salīdzinātu dažādus pākšaugus, to audzēšanas ekonomisko efektivitāti, Preiļu novada z/s “Mucinieki” tika ierīkots demonstrējums pākšaugu sējumos. Demonstrējumā tika popularizēta bioloģiskās sojas pupu audzēšana, kā arī novērtēta zirņu un lauka pupu raža un proteīna saturs. Agroklimatiskie apstākļi 2015. gadā nebija labvēlīgi augstas sojas pupu ražas iegūšanai, tāpēc demonstrējums būtu jāturpina.
Kartupeļu slimību ierobežošana
Kartupeļu audzētāji Ozolnieku novada z/s “Amoliņi” ierīkotajā izmēģinājumā varēja novērtēt dažādas kartupeļu lakstu puves ierobežošanas shēmas integrētā augu aizsardzībā. Izmēģinājumā iekļautas divas kartupeļu šķirnes – ‘Laura’ un ‘Verdi’. Salīdzināmie varianti izvēlēti, ņemot vērā saimniecībā pielietotās metodes, Valsts augu aizsardzības dienesta slimību brīdinājumu signālus, ekspertu ieteikumus, kā arī pēc datormodeļa VIPS. Gada meteoroloģiskie apstākļi neveicināja kartupeļu lakstu puves attīstību, tāpēc būtu nepieciešams pētījumus turpināt, tomēr šajā gadā varēja novērtēt citu kartupeļu lakstu slimību ierobežošanas iespējas.
Augsnes pirmssējas apstrādes metodes
Limbažu novada z/s “Jaunkarnas” uzsākts demonstrējums ar mērķi salīdzināt dažādas augsnes pirmssējas apstrādes tehnoloģijas. Ziemas kvieši ‘Zentos’ tika sēti ar trīs dažādiem paņēmieniem: tradicionālu aršanu pirms sējas, augsnes apstrādi ar lobītājdiskiem un sēju, kā arī tiešsējā rugainē. Demonstrējuma ierīkošanā tika izmantota sējmašīna “Pottinger Terrasem”. Rudens periodā lauku dienā interesenti varēja novērot, ka ziemas kvieši labāk sadīguši bija variantā ar tiešo sēju. Tomēr demonstrējumā pavasarī un vasarā tiks novērtēti arī augu fitosanitārie apstākļi starp variantiem, kā arī pēc ražas novākšanas aprēķināta to ekonomiskā efektivitāte.
Lauka dienas un informācija
Saimniecībās lauku dienas tiek rīkotas, lai vairāk interesentu tiktu iepazīstināti ar demonstrējumu variantu atšķirībām un lauksaimnieki varētu apmainīties ar pieredzi. Dalība lauku dienās ir laba iespēja konsultantiem un zinātniekiem nodibināt kontaktus ar zemniekiem, kā arī iespēja lauksaimniekiem tikties savā starpā, pārrunāt, apmainīties uzskatiem un dalīties pieredzē. Interesentu atsaucība lauku dienās lielāka ir par tām tēmām, kas sniedz risinājumus aktuāliem jautājumiem kultūraugu audzēšanā. Plašu atsaucību 2015. gadā guva demonstrējums Kuldīgas novadā par lauka pupu audzēšanu, pasākumu apmeklēja 45 dalībnieki.
Katru gadu demonstrējumos iegūtie rezultāti tiek apkopoti izdevumā „Demonstrējumi augkopībā un lopkopībā”, tie pieejami LLKC reģionālajās nodaļās, kā arī LLKC mājaslapā www.llkc.lv.
Iepriekšējos gados ierīkoto demonstrējumu rezultāti pieejami LLKC mājaslapā izvietotā Lauksaimniecības izmēģinājumu un demonstrējumu datu bāzē. Sezonas noslēguma seminārs “Demonstrējumu rezultāti augkopībā 2015. gadā” notika 3. decembrī Ozolniekos.
Lauksaimniekiem un konsultantiem, piedaloties gan demonstrējumu ierīkošanā, gan apmeklējot lauku dienas, ir lieliska iespēja papildināt savas zināšanas un iegūt jaunas atziņas savas darbības pilnveidošanai.
Ilze Skudra,
LLKC Augkopības nodaļas konsultante augkopībā