Jūs atrodaties šeit
Pievienot komentāru
Lai veicinātu lauksaimniecības produkcijas ražotāju izpratni par tiešās pirkšanas kustību, tās darbības pamatprincipiem un devumu vietējo lauksaimniecības uzņēmumu attīstībai LLKC Rēzeknes nodaļa Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros 4. jūnijā rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu lauksaimniecības produkcijas ražotājiem. Tā dalībnieki apmeklēja trīs vietas – bioloģiskās pārtikas tiešās pirkšanas grupu Siguldā, Straupes pagasta zemnieku saimniecību „Eicēni” un Mālpils pagasta zemnieku saimniecību „Lejnieki”.
Pirmā pieredzes brauciena pieturvieta bija bioloģiskās pārtikas tiešās pirkšanas grupa Siguldā. Tā ir entuziastu radīta grupa, kas palīdz patērētājam ērtāk un par pieņemamām cenām iegādāties produkciju, kas ražota kādā no Vidzemes bioloģiski sertificētajām saimniecībām. Tiešās pirkšanas grupas vadītāja Inese Romanova izklāstīja pamatprincipus, kā grupa darbojas. Pašlaik sadarbība notiek ar 20 bioloģiski sertificētām saimniecībām, kuras nodrošina salīdzinoši plašu produkcijas sortimentu, kā arī regulāri to piegādā uz Siguldu. Lielākoties patērētājs var iegādāties konkrētajā sezonā izaudzējamo produkciju – tie ir gan augļi, dārzeņi, graudu, govs un kazas piena produkti, svaiga dažādu mājdzīvnieku gaļa, medus produkti, tējas, dažādu mājputnu olas. Kopā Latvijā darbojas 16 šāda veida tiešās pirkšanas grupas – desmit no tām atrodas Rīgā, bet pārējās – Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē. Produkcijas pasūtīšana notiek elektroniski katru pirmdienu, bet produktu saņemšana notiek katru trešdienu no plkst. 17.30–19.30 Siguldas pagasta kultūras namā. Produkcijas pasūtīšana un izdalīšana tiek veikta brīvprātīgi pēc dežūru principa. Šis darbs pulciņa biedram aizņem vidēji četras stundas sešu nedēļu periodā.
Tālāk brauciena dalībnieki devās uz bioloģiski sertificētu zemnieku saimniecību „Eicēni”, kas atrodas Pārgaujas novada Straupes pagasta Dārziņos. Šī saimniecība izveidota deviņdesmitajos gados, bet kopš 2003. gada strādā, izmantojot bioloģiskās lauksaimniecības metodes. Šajā saimniecībā Jānis un Elita Reinhardi apsaimnieko 13 hektārus lauksaimniecībā izmantojamās zemes, kurā audzē lauka dārzeņus, garšaugus, siltumnīcu dārzeņus, dažādus puķu stādus un pārdod arī grieztos ziedus nelielā daudzumā. Saimniecībā izaudzētos dārzeņus sākotnēji realizēja vairumtirgotājiem un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem, taču zemās dārzeņu cenas lika meklēt citas realizācijas iespējas. Viena no iespējām savas produkcijas realizācijai bija piedalīšanās tiešās pirkšanas grupā, regulāri piegādājot svaigus produktus gala patērētājam. Interesenti varēja uzzināt gan bioloģiski audzētās augkopības produkcijas audzēšanas nianses, gan iegādāties saimniecībā izaudzētos stādus, kā arī baudīt maltīti no saimniecībā audzētās produkcijas.
Brauciena turpinājumā tika apmeklēta zemnieku saimniecība „Lejnieki”, kas atrodas Mālpils novada Mālpils pagasta Tuntuļos. Šī saimniecība dibināta 1992. gadā kā bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas ražošanas un pārstrādes uzņēmums. Saimniecības zemes kopējā platība ir 98 ha, no kuras 65 ha ir lauksaimniecībā izmantojamā zeme. Saimniecība specializējusies gaļas un piena kazu, aitu audzēšanā, taču tiek audzēti arī graudaugi un zālāji, līdz ar to visa saimniecības dzīvniekiem nepieciešamā lopbarība tiek nodrošināta pašu spēkiem. Saimniecības īpašnieces Daces Ozoliņas ganāmpulkā šobrīd atrodas 110 kazas un 120 aitas. Pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki varēja nogaršot saimniecībā ražoto jogurtu no kazas piena, dažādu veidu sierus, kā arī kūpinātas desas. Dace Ozoliņa pastāstīja ne tikai par aitu un kazu audzēšanas pieredzi saimniecībā, bet arī par produkcijas gatavošanu, realizācijas iespējām ar vairāku tiešās pirkšanas grupu starpniecību Latvijā, kas veicinājis viņu ražotās produkcijas atpazīstamību patērētāju vidū.
Pēc zemnieku saimniecības „Lejnieki” apmeklējuma ceļš veda atpakaļ uz Siguldu, kur Siguldas tiešās pirkšanas grupas vadītāja Inese Romanova parādīja un pastāstīja, kā notiek dienas gaitā savāktās produkcijas pārdošana. Saimniecību atvestā produkcija tiek sašķirota atbilstoši katra tiešās pirkšanas grupas dalībnieka pasūtījumam un uzglabāta līdz viņš ierodas pēc produkcijas. Samaksa par produkciju tiek veikta katrā produkcijas piegādes reizē par iepriekšējo piegādi – lielākoties skaidrā naudā.
Pieredzes apmaiņas braucienā piedalījās 21 jau strādājošs saimnieks no Rēzeknes, Viļānu, Kārsavas novada, kurš pārstāv dažādas lauksaimniecības nozares un ir ieinteresēts realizēt savu produkciju vietējiem patērētājiem. Tika gūta plašāka informācija par tiešās pirkšanas kustību un tās ieguldījumu vietējo lauksaimniecības uzņēmumu attīstībai. Visas dienas gaitā pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki varēja ne tikai praktiski iepazīties ar saimniecībām, bet arī uzskatāmi redzēt, kā notiek tiešās pirkšanas grupas darbība Siguldā.
Artūrs Šķesters,
LLKC Rēzeknes nodaļas uzņēmējdarbības konsultants
Anita Dzene,
LLKC Rēzeknes nodaļas lauku attīstības konsultante