Jūs atrodaties šeit

Ābolu gads mazdārziņos, komercdārzos briest ziemas āboli

Augkopība

Šis ir ābolu gads mazdārziņos, jo iepriekšējos gados neražas dēļ ābelēm bija iespējas saņemt spēkus un veidot produktīvus ziedpumpurus pavasarī.

LLKC Augkopības nodaļas vecākais speciālists dārzkopībā Imants Missa norāda, ka profesionālu dārzkopju dārzos raža mēdz būt katru gadu vienādi laba, arī šogad, jo pie tā tiek rūpīgi strādāts. Tas ir – tiek veikta ražas normēšana, laicīgi izkniebjot augļu aizmetnīšus, nodrošināta atbilstoša mēslošana, kā arī veikti citi labai auga pašsajūtai nepieciešamie darbi. Apbraukājot dārzus Zemgales pusē, secināms, ka vietām augļukokiem kaitējusi karstā vasaras saule (ieplaisājuši stumbri), taču tas ražas veidošanos nav ietekmējis.  Vasaras ābolu ražas šobrīd jau faktiski novāktas, tās bijušas labas, ziemas ābolu raža vēl tikai briest un, atkarībā no šķirnes, tiks novāktas septembrī un oktobrī.

Arī Latgales pusē, kur lietus šovasar bija mazāk kā citos reģionos, par spīti karstajai un sausajai vasarai, dāzos ābolu raža ir laba. LLKC Daugavpils biroja uzņēmējdarbības konsultate Janīna Kursīte atzīst, ka sausuma dēļ sīkāki nekā ierasts bijuši vasaras āboli, taču ziemas āboli, kam šobrīd ir briešanas laiks, mitrumu saņem pietiekamā daudzumā, tādēļ arī ražas būs labas un āboli kvalitatīvi.

Neskaitot mazdārziņu, Latvijā komercdārzi, kur ražo augļus tirgu, aizņem apmēram 2000 hektārus lielu platību. Lielākajā daļā – ap 1500 ha tiek audzētas ābeles, krietni mazāk – ap 300 ha, audzē bumbieres. Pārējās platības aizņem saldie un skābie ķirši un plūmes.

Latvijā augļkopju visvairāk iecienītākās ziemas ābolu šķirnes ir ‘Auksis’, ‘Merrigold’, 'Zarja Alatau', 'Belorusskoje Sladkoje', ‘Antejs’ un citas. Jāuzsver, ka Latvijas augļkopji prot izaudzēt augstas kvalitātes ābolus, kas garšas un uzturvērtības ziņā ir krietni pārāki par importētajiem.

 

Informāciju sagatavoja:

Iveta Tomsone

LLKC Sabiedrisko attiecību vadītāja

Tel: 26004506

Iveta.Tomsone@llkc.lv

Pievienot komentāru