Jūs atrodaties šeit

Apmeklē augkopības saimniecības

Augkopība

Lauksaimnieki no Jēkabpils apkārtnes novadiem, kā arī Viļakas un Rugāju novadiem jūnija beigās devās saimniecību apmeklējumā uz Asares, Eglaines un Maļinovas pagastiem, lai gūtu pieredzi un vērtīgus ieteikumus par graudaugu audzēšanu un pirmapstrādi, pielietojot inovatīvas metodes.

Jaunajā graudu pirmapstrādes un uzglabāšanas kompleksā  Asares pagastā brauciena dalībniekus sagaidīja SIA “Slaides” valdes loceklis Ainis Čāmāns un sacīja, ka esam Eiropas centrā – Ancenē. Viņš izrādīja, kā darbojas komplekss, pastāstīja par savu pieredzi dažādu kultūraugu audzēšanā, pielietojot minimālo augsnes apstrādes tehnoloģiju. Plašajā noliktavā vēl palikusi neliela kukurūzas graudu kaudze, tos izmantos vietējās lopkopības saimniecības. Pagājušajā gadā kukurūzu graudiem audzēja 7 ha platībā, šogad iesēti 15 ha. Vēl Ainis audzē rudzus, kviešus, miežus, auzas, rapsi, kā starpkultūru – auzas, mistru. Tālāk ceļš ved uz Eglaines pagastu, apskatot LPKS “Sēlijas āres” laukus. Valdes priekšsēdētājs Vitolds Kveders pastāstīja, kā 1991. gadā ar lauksaimniecību sāka nodarboties piecas saimniecības, bija gan kļūdas, gan veiksmes, līdz tika saniegti labākie rezultāti. Viņš dalījās savā pieredzē par bezaršanas tenoloģiju pielietošanu. V. Kveders uzsver, ka svarīgi ir, ar kādu tehniku strādā. Viņš saka, ka katram ir savs rokraksts un, braucot garām laukam, var pateikt, kurš ir kura lauks. Galvenais pluss šai tehnoloģijai ir laika ekonomija – lauku agrāk var apsēt, pēc lietus var ātrāk tikt uz lauka. Izmantojot iespēju, ka braucienā piedalās arī z/s “Kotiņi” saimnieks Aldis Ločmelis, zemnieki vēlējās uzzināt arī viņa pieredzi, un Aldis to neslēpj.

 

Daugavpils novada Maļinovas pagasta z/s “Ainava” agronoms Valērijs Ančevskis jau sen strādā, pielietojot  bezaršanu un  dziļirdināšanu. Viņš uzsver, ka lauksaimniecībā ir jāstrādā “ar galvu” un jāprot rēķināt, ir jāizdomā, kādas šķirnes audzēt, kādus minerālmēslus lietot, kā apkarot nezāles. Šinī  jomā iegūta milzīga pieredze, bezaršanas (dziļirdināšanas) tehnoloģijas ir noslīpētas. Lai gan reģionā valda sausums, laukos briest laba raža. Ar interesi brauciena dalībnieki apskatīja tehniku un uzdeva daudz jautājumu.

Katrā saimniecībā ir gūtas labas atziņas. Paldies visiem saimniekiem par vērtīgo dalīšanos savā pieredzē.

Pieredzes brauciens notika LAP 2014.-2020. pasākuma “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana ” ietvaros.

Anita Putka,

LLKC Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto Galerija: