Jūs atrodaties šeit

Citādas siltumnīcas Zviedrijā

Augkopība
Dārzkopība

Šis ir stāsta noslēgums par dārzkopību Martina Lundkvista saimniecībā Zviedrijā. Kāpēc vēl stāsts atsevišķi par siltumnīcām, tāpēc, ka redzētais ļoti iedvesmoja un spilgti un uzskatāmi parādīja, ka siltumnīcā ir iespējama ne tikai bioloģiskā daudzveidība, bet arī sekmīga komerciālā ražošana.

Siltumnīcu konstrukcijas

Kopā ir trīs siltumnīcas, divas ar stikla segumu, pietiekami augstas, lai augiem būtu labi augšanas apstākļi. Divas no tām ir bloka veida siltumnīcas, tikai novietotas katra atsevišķi. Interesanti, ka katrs otrais stikls ir tonēts zilā krāsā, kas samazina ne tikai iespēju mazāk sakarst gaisam siltumnīcā, bet dod zināmu noēnojumu. Papildus vasaras laikā, lai mazinātu karstumu siltumnīcās, ir izvelkami ēnošanas tīkli. Vēdināšanai visā siltumnīcu garumā ir lūkas, kuras dažādā atvērumā var atvērt visas siltumnīcas garumā. Visi iepriekš minētie tehniskie aprīkojumi ļauj pietiekami brīvi mainīt mikroklimatu. Trešā siltumnīca ir ar plēves segumu un pārsvarā sezonas pirmo pusi ir paredzēta tikai un vienīgi stādu audzēšanai.

Ūdens nodrošinājums

Ūdens siltumnīcās tiek padots no viena lielā un viena mazā dīķa. Iekšā ir novietotas divas tonnas tilpuma ūdens tvertnes. Lai ūdenim vairāk piešķirtu dzīvības enerģijas, tas ne tikai uzsilst atbilstoši siltumnīcas gaisa temperatūrai, bet arī tiek pārsūknēts uz ūdens kaskādes augšu, no kurienes, sajaucoties ar gaisu, ietek otrajā tvertnē, no kurienes jau tiek padots pa pilināmajām caurulēm tieši uz dobēm. Tā ūdens atgūst gan enerģiju, gan klusā ūdens tecēšanas ienes siltumnīcā papildu “dzīvību”, ko nevar nesajust, siltumnīcā atrodoties. Atkarībā no audzētām kultūrām uz dobes tiek izvietotas divas pilināmās ūdens caurules.

Siltuma nodrošināšana

Ir uzstādīts granulu katls, kas nodrošina siltā gaisa padevi uz visām trijām siltumnīcām, kad tas ir nepieciešams. Tam izmanto auduma gaisa vadus, pa kuriem ar ventilatoriem gaiss tiek padots visas siltumnīcas garumā. Sezona siltumnīcās parasti sākas marta otrajā pusē. 2023. g. gan aukstais pavasaris ir sagādājis lielas raizes saimniekiem.

Stādu audzēšana

Viena no vislabāk attīstītākajām sadaļām visā siltumnīcu saimniecībā. Visā  platībā ir galdu sistēma, kas palīdz labāk nodrošināt stādus ar siltumu – “siltas kājas”. Papildus tam tiek izmantota sistēma “siltumnīca siltumnīcā”, kas palīdz agrāk sākt stādu audzēšanu tieši agrajiem dārzeņiem. Praktiski lielākā daļa no dārzeņiem tiek sēti kasetēs ar dažāda izmēra ligzdām. Visām tās ir izgatavotas no stingra polimēra, kas droši kalpos vismaz 10 gadus. Tas nozīmē, ka praktiski visi saimniecībā izaudzētie dārzeņi kā segtās, tā atklātā lauka platībās, tiek izaudzēti šajā siltumnīcā. Būtībā tas ir konveijers, kas strādā vismaz piecus mēnešus gadā. Visi galdi ir aprīkoti ar mitrināšanas paklājiem, kas palīdz vienmērīgi nodrošināt stādiem mitrumu.

Nobeigums – nākamajā numurā.

Māris Narvils,
Vecākais speciālists dārzkopībā

Foto: Māris Narvils