Jūs atrodaties šeit

Dārzkopjiem nozīmīgi jaunumi

Augkopība
Dārzkopība

Latvijas dārzkopības nozarē 2016. gads ir sācies ar vairākiem ievērojamiem notikumiem, kuru nozīmīgumu mēs vēl varēsim novērtēt daudzus gadus.

Dobelē gada sākumā darbu sācis Dārzkopības institūts. Tas izveidots, reorganizējot Latvijas Valsts augļkopības institūtu (LVAI), papildinot ar SIA „Pūres dārzkopības pētījumu centrs” pētniekiem un speciālistiem, kā arī zemnieku saimniecības „Vīnkoki” vīnogu selekcionāru Gunvaldi Vēsmiņu. Jaunizveidotais institūts atrodas LLU pārraudzībā.

Savukārt 13. janvārī Pētera Upīša piemiņas muzejā notika grāmatas „Augļkopība” atvēršanas svētki. Grāmata ir 30 augļkopības nozares zinātnieku, praktiķu un audzētāju kopdarbs, kam līdzīga nav bijis jau vairāk nekā 50 gadus.

Vajadzība pēc jaunās augļkopības grāmatas, veidojoties mūsdienīgiem komercdārziem, gaisā virmoja jau ilgi, un par šīs idejas autori kļuva modernās augļkopības virzītāja un iedvesmotāja Māra Skrīvele. Idejas attīstības procesu sekmīgi koordinēja Edīte Kaufmane. Grāmatas „Augļkopība” atbildīgā redaktore ir Laila Ikase. Kopīgā darba rezultāts ir grāmata vairāk nekā 500 lappušu apjomā. Grāmatā apkopota pēdējo 20 gadu zinātnieku un komercaudzētāju pieredze, kas krietni atšķiras no iepriekš pierastā ekstensīvajos augļu un ogu dārzos. Apskatīta arī augļaugu bioloģija, selekcija un ģenētika. Šo grāmatu varēs izmantot daudzi dārzkopības studenti, augļkopji un interesenti, kuri centīsies izprast augļukoku un ogulāju audzēšanas un uzglabāšanas tehnoloģijas.

Grāmatā ir aktualizētas jomas, kuras cilvēks savas darbības rezultātā var iespaidot. Piemēram, optimālu augšanas apstākļu nodrošināšanu augiem, jau ierīkojot ilggadīgos stādījumus, pārdomāti veicot saimniecisko darbību: augus veidojot, balstot, kopjot, mēslojot saskaņā ar augšanas un attīstības cikliem, neradot lieku vides piesārņojumu, vienlaikus nodrošinot auga spēcīgu un veselīgu augšanu, lai tas tiktu mazāk pakļauts kaitīgo organismu ietekmei.

Grāmata izdota 1000 eksemplāros un gaida savus saimniekus Dobelē, kā arī pasākumos, kuros aktīvi piedalās Dārzkopības institūta zinātnieki, piemēram, dārzkopju ikgadējā konferencē, kas šogad notiks Bulduros 19. februārī, vai LLU zinātniski praktiskajā konferencē 25. un 26. februārī.

Imants Missa,

LLKC Augkopības nodaļas vecākais speciālists dārzkopībā

 

Pievienot komentāru