Jūs atrodaties šeit

Ekspertu ieteikumi kvalitatīvu stādu iegādei

Augkopība
Dārzkopība

Lai izvairītos no slimu un Latvijas klimatam nepiemērotu stādu iegādes, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) eksperti aicina pirkt tikai tos augus, kuriem izsniegtas augu pases.

 

Māris Narvils, LLKC vecākais speciālists dārzkopībā: “Pie mums augiem ir ievērojami īsāks veģetācijas periods, starpība, piemēram, ar Poliju var būt pat mēnesis. Mūsu ziemas var būt neprognozējami bargas, ar daudziem atkušņiem, kas ievestajiem augiem neļaus pārziemot.”

Dārzkopis arī iesaka nepirkt divgadīgu augļukociņu ar jau attīstītiem sānzariem, jo stādaudzētavās augļukoku vainags īpaši netiek veidots. Tā vietā labāk izvēlēties viengadīgu acotni un veidot to pašam.

Būtiski ir arī tas, vai augu pārdod konteinerā. Augs, kas atrodas no polimēra materiāla gatavotos podos, daudz labāk pārcietīs laiku, līdz nonāks jaunajā dārzā. Latvijas stādu audzētāji aktīvi izmanto konteinerus, kas veidoti no melnās biezās polietilēna plēves. Šādi stādi būs nedaudz lētāki un stāda kvalitāti tas nekādi neietekmēs.

Māris Narvils: “Vienmēr lētāki, protams, būs kailsakņu stādi, taču tie nav domāti vešanai lielos attālumos, jo augu saknes iekalst un mazās baltās saknītes pēc izrakšanas iet bojā diezgan strauji. Ievestie stādi (krāsainās apdrukātās kastēs), visbiežāk ir ogulāji. Kailās saknes tiem ietītas māla un organiskā substrātā maisījumā. Diemžēl neviens nezina, kādā stāvoklī bijušas auga saknes pirms šādas iepakošanas. Savukārt Latvijas kailsakņu stādus ogulājiem drošāk izvēlēties rudenī.”

Pateicoties Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) veiktajai uzraudzībai, Latvija ir krietni apsteigusi citas Eiropas valstis, pārdodamajiem augiem izsniedzot augu pases, jo ievests augs ne vienmēr var būt vesels. Tādēļ, iegādājoties stādus savam dārzam, jāvaicā pēc augu pases, stādmateriālu pērkot stādaudzētavā.

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa,

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

 

Pievienot komentāru