Jūs atrodaties šeit

Kā kopt zālienu?

Augkopība
Dārzkopība

Iepriekšējā “Lauku Lapas” numurā iepazīstinājām ar SIA “Grīnus” īpašnieku Jāni Lagzdiņu no Dunalkas. Piedāvājam viņa praktiskos ieteikumus zāliena ierīkošanai un kopšanai.

Varbūt no malas var šķist, ka šāds darbs ir ļoti viegls, bet patiesībā tas ir tikai pirmais iespaids, un droši vien par to ir paliecinājies ikviens, kurš kaut reizi ir veicis šos darbus savām rokām. Daži praktiski, pieredzē balstīti Jāņa ieteikumi, lai pašu ierīkotie zālieni būtu labi un izskatītos tādi pēc iespējas ilgāku laiku.

* Jāizvēlas zālienam atbilstoša augsne, ņemot vērā zāliena veidu, piemēram, ir zālieni, kuriem patīk smilšaināka augsne, ir tādi, kam patiks cita veida vide.

* Jāpārbauda esošās zemes kvalitāte (veicot augsnes analīzes), lai pārliecinātos, ka tā atbilst paredzētajam mērķim un ir auglīga.

* Jāizvēlas atbilstoša zāliena sēkla – jābūt pārliecinātam, ka sēkla ir piemērota mūsu klimatiskajai zonai un noturīga pret slimībām. Ir nozīme zālaugu sugai, jo tās ir dažādas, un katram zālaugu maisījumam ir savs mērķis.

* Svarīgi darīt visu atbilstoši gadalaikam. Jānim labāk patīk sēt rudenī, kad ir vajadzīgais mitrums un arī nav liela saules intensitāte, kas varētu izdedzināt jauno zālienu. Tad arī pavasarī augi ir pietiekami spēcīgi, lai varētu pilnvērtīgi augt.

* Ja vēlas labu zālienu, neiztikt bez mēslošanas. Pamatelementi, kuriem ir jāpievērš uzmanība, ir fosfors, slāpeklis un kālijs.

* Primārie darbi pavasarī būtu iztīrīt zālienu no vecām augu atliekām un sūnām. Pēc kopšanas uzreiz nomēslot ar slāpekli saturošiem kompleksiem minerālmēsliem, kas dotu papildus enerģiju un zaļāku krāsu zālienam.

* Zāliens jāpļauj sausā laikā. Jo biežāk pļauj zālienu, jo tas ir skaistāks. Katru otro dienu var pļaut bez zāles savākšanas, bet, ja to iespējams darīt retāk, tad noteikti Jānis ieteiktu pļaut ar savācējgrozu.

* Svarīga ir arī kvalitatīva ūdens pieejamība, jo karstākos laika apstākļos nebūs iespējams iztikt bez zāliena laistīšanas – ūdens ir limitējošais faktors, kura trūkums zālienu var neatgriezeniski sabojāt.

Sagatavoja Aiva Kasparoviča un Aleksejs Kačanovs, LLKC Liepājas birojs