Jūs atrodaties šeit

Novitāte augļu dārzu kopšanā – vertikālais zaru griezējs

Augkopība
Dārzkopība

Lauku dienas seminārā Dobeles Dārzkopības institūtā pirmo reizi bija iespējams aplūkot un novērot darbā vertikālo augļu koku zaru griezēju. Pieaugot augļu dārzu platībām, dārzu īpašnieki sastopas ar problēmu, ka dārzos augļu koku vainagu uzturēšana kārtībā prasa arvien lielākas pūles, jo platības aug, bet prasmīgu cilvēku, kam varētu uzticēt griešanu trūkst.

Vertikālo zaru apgriezēju, kura lētākā versija apgriež tikai vienu augļukoku zaru rindu, darbina ar traktoru. Tam ir no traktora neatkarīga eļļas cirkulācija. Dārgāki modeļi dara šo darbu uz abām pusēm vienlaicīgi. Asmeņi pēc izskata ļoti atgādina vēl nesen populārās nažu pļaujmašīnas. Viena nažu rinda, kustas šurpu turpu, attiecībā pret nekustīgo nažu rindu. Ar hidraulikas palīdzību pļāvēju var gan pacelt, gan nolaist vertikālā plaknē un savērst stāvāk vai lēzenāk attiecībā pret augļu koku rindas zariem. Tā var izveidot stāvāku vai lēzenāku “slaidās” vārpstas vainagu ābelēm.

Maksimālais nogriežamo zaru diametrs ir 4 cm. Šāds griezējs ir paredzēts vainaga veidošanai vasarā. Tomēr, pirmoreiz ar to iebraucot dārzā, augļu koku rindas jāapgriež jau agri pavasarī, lai sāktu veidoties atbilstoši viengadīgie dzinumi. Pirmajā braukšanas reizē pie tādas veidošanas nepieradušo ābeļu šķirnes ‘Auksis’ zari brīžiem padevās nelabprāt. Ik pa laikam nācās apstāties, lai, zarus varētu nogriezt, nenodarot kokiem ļaunumu.

Šo agregātu izmēģināja arī plūmju stādījumā. Kopumā tas ar zariem tika galā labi.

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja