Jūs atrodaties šeit

Salnas beigušās – jāpalīdz augiem

Augkopība
Dārzkopība

Jūnija sākumā dārzos nodarītie salnu postījumi daudzviet redzami joprojām. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils uzsver, – ir īstais brīdis palīdzēt augiem atgūties no aukstuma radītā stresa.

Pirmie, kas pamanīja salnas nedarbus, bija augļu dārzu īpašnieki. Tomēr arī kartupeļu un citu dārzeņu audzētāji noraizējušies vaicāja, ko darīt ar apsalušajiem lakstiem.

Māris Narvils, LLKC vecākais speciālists dārzkopībā: “Kartupeļiem apsala pirmās no zemes iznākušās lapas, tādēļ jāskatās, vai dzīvs ir pats vidus un augšanas punkts. Tas pats attiecas uz dārzeņu kultūrām. Ja augšanas punkts gājis bojā, lauku nāksies pārsēt vai pārstādīt. Ja tas tomēr palicis dzīvs, augšana aizkavēsies, tomēr augus vēl iespējams glābt.”

M. Narvils norāda, ka daudzviet nolijušais lietus situāciju ir uzlabojis. Lai palīdzētu augiem pārvarēt piedzīvotā aukstuma un daļēji ar sausuma stresu, uz tā lapām jāizsmidzina augu imūnsistēmas stiprināšanas līdzekļi. Visefektīvākie būs tie, kas satur jūras zāļu, jūras aļģu ekstraktus un nedaudz slāpekļa.

Kad tas paveikts, jāstiprina auga augšana, struktūra un veidošanās, dodot nitraboru, kalcija nitrātu (Kalcinit) un citus kalcija mēslojumus. “Ja augi vēl ir maziņi, tad labāk kalcija mēslojumu smidzināt tikai uz lapām. Lielāku augsnē iestrādātu kalciju devu ir vērts dot tikai tad, kad augi būs pilnībā atguvušies no stresa,” uzsver speciālists. Lai palīdzētu augiem atgūties un turpināt augšanu, var izmantot arī komplekso NPK mēslojumu ar kalciju sastāvā. Pateicoties šī brīža nokrišņiem, šādi apstrādājot sējumus, paredzama sējumu un stādījumu stāvokļa uzlabošanās.

 

Informāciju sagatavoja

Māris Narvils,

LLKC vecākais speciālists dārzkopībā