Jūs atrodaties šeit

Samazinās ziemāju ražas prognozes

Augkopība

Liela masa, sīki graudi bez nepieciešamās tilpummasas, aptuveni 10% samazinājums ziemāju ražai salīdzinājumā ar maijā prognozēto. Šādu ainu ilgstošā karstuma ietekmē, sākoties ziemāju kulšanai visā Latvijā, novērojuši Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālisti. 

Ziemāju ražas prognozēšanā, daloties vērojumos par labības iekūlumu Kurzemē, kopā ar LLKC augkopības speciālistiem piedalījās arī Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) vadošā pētniece Vija Strazdiņa: “Lai gan Kurzemē mitrums teju nav bijis vispār, vietumis fiksētas laba raža – 6 t/ha ar labiem pārtikas graudiem. Ļoti sīki ir šķirnes Skagen graudi, šo problēmu fiksējām jau 2018. gadā. Savukārt ar agrīno šķirni Fredis viss ir kārtībā, bet vēlīnajās šķirnēs gaidāms prognozētā apjoma samazinājums. Rapsis Kurzemē vēl īsti nav kults, kas ir labi, jo sēklas tādējādi var pagūt piebriest. “

Jāpiezīmē, ka ziemāju kulšana visā valstī šogad sākusies agrāk – ziemas rapsi kuļ nedēļu ātrāk kā ierasts, bet ziemas kviešus – pat divas nedēļas ātrāk.

Tikmēr Vidzemē jau nokulti ziemas mieži un to kvalitāte ir laba. LLKC augkopības speciālistu apsekojumi liecina, ka faktiskā raža no hektāra Vidzemē šogad ir vidēji 3,8 tonnas. Tomēr samazinājums no pēdējo triju gadu ražas šajā reģionā ir 30%. Tāpat ziemas rapsim uz lauka izskatījās, ka būs 3,5 t/ha, faktiskais iekūlums – 2,1 t/ha. Vidzemes bioloģisko rudzu audzētāji parasti no hektāra novāc līdz 2,1 t, bet šogad tās bijušas vien 1,3 t/ha.

Savukārt  Zemgalē ziemāji kulšanai gatavi jau vairāk nekā nedēļu un darbi rit pilnā sparā. “Agrās kviešu šķirnes šajā karstumā jūtas labi – to tilpummasa ir ideāla, ko nevar teikt par Skagen, kam sīki graudi un nav svara. Arī Zemgalē ir lauki, kuros ziemas kviešu iekūlums ir zem 5 t/ha,” norāda LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis. Viņš arī atzīst, ka liela vilšanās Zemgalē šogad  piedzīvota ar ziemas rapsi, kas lielākoties jau nokults: “Reti kurā laukā nokults virs 4 t/ha – sēkla ir ļoti sīka un kaitēkļu sagrauztie stublāji radījuši veldri.”

Tādējādi ziemāju ražas prognozes vidēji Latvijā pašlaik ir šādas: ziemas kvieši 4,7 t/ha, rudzi – 4,2 t/ha, tritikāle – 4,4 t/ha, ziemas rapsis – 2,9 t/ha, ziemas mieži – 4,2 t/ha.

Plašāka informācija: Oskars Balodis,  mobilais  tālrunis – 28661751.

Uzziņai. Kultūraugu ražas prognozēšanu LLKC Augkopības nodaļas speciālisti veic, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 30 “Kultūraugu ražības prognozēšanas, lauksaimniecības statistikas izlases apsekojumu veikšanas un bruto seguma aprēķināšanas kārtība”. Kultūraugu ražības prognozes tiek veiktas desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī.