Jūs atrodaties šeit

Uzmanību – Spānijas kailgliemezis!

Augkopība
Dārzkopība

Lai laikus apkarotu Spānijas kailgliemezi, kas atzīts par vienu no simt invazīvākajām gliemežu sugām Eiropā un pašlaik aktīvi izplatās arī pie mums, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) aicina ziņot par vietām, kur tie pamanīti!

Spānijas kailgliemezis ir ekonomiski nozīmīga suga, kas apdraud ne vien laukaugus, bet arī cilvēku un mājdzīvnieku veselību. Tāpat šie gliemeži samazina ekosistēmu pakalpojumu kvalitāti, apdraud dabiskos biotopus un izraisa Arion ģints sugu (citu gliemežu) ģenētisko eroziju. Baltijas valstis ir vienas no pēdējām, kurās šī suga ir ievazāta. Latvijā suga konstatēta 20. gs beigās, bet jau 21. gs sākumā tā strauji sākusi izplatīties. Ja 2009. gadā bija zināma tikai viena šīs sugas atradne, tad 2018. gadā suga apstiprināta 46 vietās. Spānijas kailgliemezim raksturīgas masveida populācijas, un, savairojoties lielā daudzumā, tas ir spējīgs nodarīt būtisku kaitējumu laukaugiem. Sakarā ar to, ka Spānijas kailgliemezim dzīves ilgums ir tikai viens gads, tā galvenais mērķis dzīvē ir atstāt pēc iespējas vairāk pēcnācēju. Iedzīvotāji tiek aicināti ziņot, par pamanītiem lieliem kailgliemežiem, jo, tāpat kā ar nezāļu apkarošanu, arī Spānijas kailgliemeža apkarošana ir jāuzsāk laikus!

Ziņot par jauniem gadījumiem var rakstot dabasdati.lv,  paziņojot LLKC birojos augkopības speciālistiem, tieši vēršoties pie malakologiem (gliemežu pētniekiem), kuru kontaktinformācijas atrodama Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā daba.gov.lv.

To, vai atrastais gliemezis ir Spānijas kailgliemezis, apliecināt var tikai speciālists. Tādēļ sazināties var arī ar LLKC Daugavpils biroja augkopības speciālisti, malakoloģi Ivetu Jakubāni: tālr.: +371 29888704, E-pasts: iveta.jakubane@llkc.lv.

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

 

PielikumsIzmērs
spanijas_kailgliemeza_dzive.pdf1.81 MB