Jūs atrodaties šeit

Zemnieku saimniecība “Zilūži”: Mēs paši radām Latviju

Ekonomika
Lauku attīstība
Lopkopība
Piena lopkopība

Kocēnu novada Bērzaines pagasta zemnieku saimniecības „Zilūži” saimnieki rokas klēpī nav turējuši – zemnieku saimniecība ir augusi un attīstījusies līdz ar Latviju.

Ja darbības sākumā tā apsaimniekoja 7 hektārus zemes, tad tagad tie jau ir vairāk nekā 800. Arī ganāmpulks ir simtkāršojies, turklāt saimniecība nu jau divus gadus nodarbojas arī ar piena pārstrādi, turklāt ir attīstījusi plašu saražotās produkcijas autoveikalu piegādes tīklu lielākajā daļā Vidzemes un Rīgā.

Lai sasniegtu šādu izaugsmi, „Zilūžu” saimnieki ir izmantojuši daudzveidīgās iespējas, ko lauksaimniekiem piedāvā valsts atbalsta programmas – aizdevumus zemes iegādei un apgrozāmajiem līdzekļiem. Savukārt brīdī, kad, augot ražošanas apjomiem, radās nepieciešamība pēc jaunām ražošanas telpām un iekārtām, noderēja MVU izaugsmes aizdevumu programmas ietvaros pieejamais atbalsts.

Šis ir uzņēmēja Jāņa Grasberga stāsts par zemnieku saimniecības “Zilūži” attīstību, par vecāku iesāktā darba turpinājumu un arvien jaunu izaugsmes iespēju meklējumiem: “Saimniecības sākums bija 1993. gadā, kad darbu aizsāka mani vecāki. Pašos pirmsākumos bija tikai pāris govju un zeme 7 hektāru platībā. Šo gadu laikā “Zilūžos” ir notikusi arī paaudžu maiņa. Šobrīd mēs apsaimniekojam 810 hektārus un kopējais ganāmpulks ir 400 dzīvnieki, no kuriem 200 ir slaucami. Piena pārstrāde ir pievienojusies kā trešā nozare, kuru šobrīd cenšamies ievirzīt tirgū, paplašināt un ražot ja ne gluži ekoloģiskus, tad tomēr dabīgus produktus. Kaut arī mūsu saimniecībai nav BIO sertifikāta, mūsu produktiem nelietojam stabilizatorus un ķīmiskās vielas.”

Vaicāts par finansējuma piesaistes pieredzi, tai skaitā jaunu darbības virzienu attīstīšanai, Jānis Grasbergs stāsta: “Mēs esam izmantojuši vairākas no ALTUM piedāvātajām iespējām – tie ir zemes iegādes kredīti, apgrozāmie līdzekļi, MVU izaugsmes atbalsts jaunas idejas attīstīšanai un arī lauksaimniecības investīcijas. Šī plašā spektra dēļ arī darbinieki saskaras ar dažādām darbības sfērām, jomām – tā nav tikai lauksaimniecība. Darbojoties lauksaimniecībā, vienmēr ir iespēja apskatīt kādas lauksaimniecības blakus nozares. Vienmēr ir kāda lieta, kas mums ir pieejama, bet ko esam palaiduši garām. Katram tā ir sava, piemēram, kāds ierauga, ka viņam ir labs ūdens, un sāk alu darīt, citam ir saules apspīdēta dienvidu nogāze, un viņš sāk vīnu darīt tepat Latvijā. Vienkārši jācenšas ieraudzīt šīs nianses kā papildu nozari, kas, iespējams, pēc tam var attīstīties nevis kā saimniecības palīgnozare, bet jau kā pamatnozare. Šādi var arī censties piesaistīt darbaspēku laukos. Tas viss ir izdarāms! Un neviens cits kā mēs paši neradīsim Latviju, tikai mēs. Tas arī ir mans novēlējums, – ikvienam atrast šo te knifiņu, ar ko kopā arī palīdzēt celt mūsu valsti.”

Uzziniet vairāk par ALTUM piedāvājumu www.altum.lv.

Foto: no ALTUM arhīva

Pievienot komentāru