Jūs atrodaties šeit

Jaunais Tehnikas katalogs – vienkāršākiem iepirkumiem

Lauku attīstība

Jūnijā sāks darboties jauns elektroniskais Tehnikas un iekārtu katalogs, kas lauksaimniekiem vienkāršos  Eiropas Savienības (ES) līdzfinansēto projektu iepirkumus. Katalogu sadarbībā ar Lauku atbalsta dienestu (LAD) un Zemkopības ministriju izstrādājis Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC).

Katalogs galvenokārt paredzēts ES līdzfinansēto projektu iepirkumu procesa vienkāršošanai, tādēļ tajā vairs nedarbosies princips – “izvēlies lētāko no trim”. Sagatavojot projektu LAD EPS platformā, ar viena  datorpeles klikšķa palīdzību no kataloga, kas arī darbosies LAD EPS sistēmā, būs iespēja izvēlēties tieši to tehnikas vienību, kas konkrētajā gadījumā ir vispiemērotākā. Ne tehnikas tirgotājam, ne pircējam vairs nebūs jāsagatavo, bet kontrolierim jāizvērtē trīs piedāvājumu specifikācijas un cenas.

Katalogā esošo tehnikas vienību cenu atbilstību tirgus cenām izvērtēs LLKC sistēmā strādājoši profesionāli vērtētāji.

Jānis Kažotnieks, LLKC Inženiertehniskās nodaļas vadītājs: “Igauņu pieredze rāda, ka vislabākais rezultāts sasniedzams tieši potenciālā pircēja un pārdevēja ciešā sadarbībā – klients skaidri zina, ko vēlas, tirgotājs tieši tādu specifikāciju ievieto katalogā, klients šo sev specifisko tehnikas vienību iekļauj projekta pieteikumā un vēlāk arī iegūst īpašumā.”

Lai novērstu nepamatoti lētu piedāvājumu ievietošanu katalogā, informāciju tajā ievietot varēs tikai autorizētie konkrētās ražotāja rūpnīcas pārstāvji vai paši ražotāji. Katrai tehnikas vienībai būs atļauti trīs dažādi aprīkojuma līmeņi – bāzes, vidējais un Premium. Katalogā būs redzams tikai tehnikas piedāvājums ar specifikāciju un cenu. Tajā nebūs minēti tehnikas tirgotāji. Potenciālajam pircējam pašam būs iespēja izvēlēties, ar kuru konkrēto tehnikas tirgotāju sadarboties.

Kataloga ieviešana tirgotājiem, pircējiem un kontrolieriem ievērojami samazinās ES līdzfinansēto projektu ieviešanai nepieciešamā darba apjomu, – process būs nesalīdzināmi vienkāršāks, pilnībā caurspīdīgs un pārskatāms.

Metodika tehnikas un iekārtu vienību izmaksu standarta likmes noteikšanai un tās iekļaušanai Tehnikas un iekārtu katalogā būs pieejama LAD un LLKC tīmekļvietnēs, bet LAD Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā būs pieejama detalizēta metodika ar “soli pa solim” rīcību tehnikas izvēlei katalogā.

Jāpiezīmē, ka doma par kataloga nepieciešamību LLKC aizsākās jau 1997. gadā – mācību brauciena laikā apmeklējot Anglijas dienvidrietumu saimniecības. Latvijā tobrīd katastrofāli trūka sistematizētas informācijas kā par tehnikas un augu aizsardzības līdzekļu, tā lopbarības un sēklas materiāla pieejamību, cenām un sortimentu. Anglijā tas viss bija apkopots vienā apjomīgā katalogā. Tādēļ pēc atgriešanās no mācībām kopā ar tehnikas tirgotājiem LLKC izveidoja ko Latvijā līdz šim nebijušu un savu – 100 lapaspuses  biezu Tehnikas katalogu. Katalogs, pateicoties arī igauņu kolēģu pozitīvajai pieredzei, nu ir kļuvis par elektronisku rīku ES līdzfinansēto projektu iepirkumu vienkāršošanai.

 

Plašāka informācija: Jānis Kažotnieks,LLKC Inženiertehniskās nodaļas vadītājs, tālrunis: 26660676

 

Informāciju apkopoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja