Jūs atrodaties šeit

Ekonomisks risinājums slaucamo govju fermai

Lopkopība
Piena lopkopība

LLKC Inženiertehniskā nodaļa sagatavojusi tipveida būvprojektu slaucamo govju fermai ar ietilpību 50 līdz 65 slaucamām govīm.

Būvprojekts sagatavots ar mērķi paplašināt piena lopkopības nozarē strādājošo mazo uzņēmumu  un saimniecību redzesloku par iespējamo ekonomisko fermas tehnisko risinājumu, kā arī pielietotajiem materiāliem.

Būves plānojums

Būves plānojums ir vienkāršs – ar nodalītām tehniskajām telpām un atsevišķi stāvošu slaukšanas zāli.

Būves fasāde veidota no dzelzsbetona cokola paneļiem, brezenta vēja aizkariem, profilēta tērauda lokšņu apšuvuma un bezasbesta viļņoto cementa lokšņu jumta seguma. Ēkai tiek paredzēti vārti un durvis apkalpojošā personāla un tehnikas iekļūšanai/izkļūšanai.

Dabīgā apgaismojuma nodrošināšanai būves korē ierīko ventilācijas korīti, kas nosegta ar gaismas caurlaidīgu šūnu polikarbonāta segumu, kā arī galvenajās jumta plaknēs paredzēta viļņotā polikarbonāta jumta seguma virsgaismas.

Tehnoloģiskie procesi

Slaucamo govju fermā paredzēts izbūvēt boksu tipa guļvietas ar mīksto matraču segumu. Īslaicīgās selekcijas, pirmsatnešanās un atnešanās zonā tiek paredzēti salmu aploki. Cietos pakaišu kūtsmēslus izvāc ar traktortehnikas vai citas speciālās tehnikas palīdzību. Barības galda otrā pusē tiek paredzēti salmu aploki jaunlopiem ar iespēju veikt dalīšanu grupās. Vecākajiem jaunlopiem nodrošinātas boksu tipa guļvietas ar gumijas matraču iesegumu.

Mēslu ejas paredzēts izbūvēt skrēperu ejas šķidrmēslu savākšanai un nogādāšanai uz šķidrmēslu sķērskanālu, kas izbūvēts no gofrētās PP kanalizācijas caurules ar diametru 800 milimetri.  Šķidrmēslu šķērskanāla galā izbūvē grodu aku ar kopējo dziļumu 3,9 metri un diametru 3 metri maisītāja ievietošanai. Šķidrmēslu izvākšanu uz mēslu krātuvi veic ar sūkņa palīdzību. Šķidrmēslu uzglabāšanu iespējams realizēt gan lagūnas tipa, gan cilindriskajā tērauda konstrukcijas krātuvē.

Slaucamo govju fermā tiek izbūvēti industriāli ražoti apaļcauruļu stacionārie nožogojumi un veramie vārti atbilstoši tehnoloģiskajam plānam.

Slaucamo govju dzirdināšanu nodrošina trīs stacionārās dzirdnes, kas izvietotas šķērsejās uz podesta. Īslaicīgās selekcijas, pirmsatnešanās un atnešanās zonā dzīvnieku dzirdināšana tiek nodrošināta ar individuālajām apsildāmajām dzirdnēm (kopā 3 vienības). Jaunlopu dzirdināšana tiek nodrošināta ar individuālajām apsildāmajām dzirdnēm (kopā 5 vienības).

Fermā tiek izbūvēta skujiņas tipa slaukšanas zāle 10 dzīvnieku vienlaicīgai slaukšanai. Slaukšanas zālē paredzēta taisnstūrveida bedre ar padziļinājumu 850 milimetri.

Pielikumā pievienoti rasējumi ar fermas tehnoloģisko plānojumu, raksturīgais šķēlums, tehniski ekonomiskie rādītāji un provizoriskās būvniecības izmaksas.

Būvprojekts pieejams pilnā sastāvā ar iespēju veikt individuālu būvprojekta piesaisti. Detalizētākai informācijas sazinieties ar Inženiertehnisko nodaļu.

Sagatavoja Kristaps Stūriška,
LLKC Inženiertehniskā nodaļa

PielikumsIzmērs
1_1.pdf721.31 KB
1_2.pdf787.33 KB