Jūs atrodaties šeit

Latvijā uzsākta ziemāju kulšana

Augkopība

Aizvadītajā nedēļā Latvijā uzsākta ziemas miežu ražas novākšana, bet šajās dienās –  arī agrāku ziemas rapšu šķirņu pļauja. Lai arī precīzi dati par ziemas miežu ražību vēl nav pieejami, saimnieki sarunās atzīst, ka iekūlums ir tiešām labs, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopju apkopotā informācija.

To, ka ziemāju ražas līmenis šogad varētu būt labs, jau maijā liecināja LLKC speciālistu lauka apsekojumi, – ziemas kviešu vidējais ražas potenciāls visā valstī tika pārliecinoši prognozēts virs 5 tonnām no hektāra.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: “Pēc šīs nedēļas lietus perioda visos rapša laukos notiks aktīva kulšana, jo ilgāk kavēties nedrīkst, – rapsis ir gatavs un šajā stadijā nav izturīgs pret smagām lietavām un vētrām. Tas var izbirt un radīt milzīgus zaudējumus. Apdrošinātajos rapša laukos saimnieks, protams, var būt mierīgāks un rapša novākšanu veikt, kad tas ir pilnībā nobriedis.”

Ziemāju graudaugos šogad praktiski visā valsts teritorijā ir novērojama arī veldre. Atsevišķos laukos, kur lietus un vēja brāzmas bijušas īpaši negantas, lauks noguldīts pat 80-90% apmērā. Šādu lauku saimnieki tādējādi gatavojas smagai novākšanas sezonai, jo veldres laukos kombainu ražīgums ir ievērojami zemāks. Bažas rada arī graudu kvalitāte tieši veldrē, jo tie var izrādīties nederīgi pārtikai.

Ar ziemājiem apsētās platības šogad – vairāk nekā 372 tūkstoši ha, kas, salīdzinot ar 2018. gadu, ir vairāk par 132 tūkst./ha.

 

Plašāka informācija: Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, tālr. 28661751.

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa,

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja