Jūs atrodaties šeit

Tikai kooperācija vērs pasaules tirgu

Augkopība

Lai starptautiskajos tirgos kļūtu par vērā ņemamu spēlētāju, Latvijas graudu audzētājiem jāizveido spēcīga kooperatīvu kustība. Tas ļautu nodrošināt arī turīgu vidi Latvijas laukos un piesaistītu jauno paaudzi.

Šādas atziņas izskanēja seminārā “Graudu audzētāju kooperatīvu darbības efektivitātes uzlabošana”, ko sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociāciju (LLKA) organizēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Tālākizglītības nodaļa.

Indulis Jansons, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas un LPKS “VAKS” valdes priekšsēdētājs: “Graudu un rapša saimniecību skaits turpina augt, tāpat daudzām saimniecībām ir kredīti, kuri ir jāatmaksā. Tāpēc ir ļoti svarīgi izvēlēties īsto brīdi un pareizos instrumentus, lai pārdotu saražoto.”

Edgars Ruža, LPKS “Latraps” ģenerāldirektors: “Mums jānoliek malā individuālās ambīcijas, lai kopīgi varam realizēt graudus bez starpniekiem, nodrošināt riska vadību cenai un apgādāt kooperatīvu biedrus ar nepieciešamajām izejvielām. Kooperatīvi ir pasaules lielākā ekonomika, tādēļ mums jākļūst tik turīgiem, lai spētu pārstāvēt mūsu biedru intereses un nodrošināt jauniešu saimniekošanu laukos, jo – mūžam brist dubļus laukos jaunā paaudze negribēs.”

Lielu interesi izpelnījās Vācijas “Deula-Nienburg” izglītības centra pārstāvja un arī lauksaimnieka Rolfa Zīlinga (Rolf Sieling) vēstījums par to, cik dažādi var darboties lauksaimnieku kooperatīvi. Piemēram, Vācijā tie nodrošina sabiedriskā transporta kustību uz attālākām pilsētām, palīdz arī veco cilvēku aprūpē medicīnas iestādēs. “Lauksaimniecības kooperatīvi var darīt ļoti daudz, lai palīdzētu vietējai sabiedrībai. Arī Latvijas kooperatīviem nebūtu jābaidās darboties citās sfērās,” uzsvēra R.Zīlings.

Tikmēr LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis aicināja zemniekus domāt par iesaistīšanos Eiropas Inovāciju partnerībā: “Zemniekiem ir ļoti daudz sarežģītu lietu, kur būtu nepieciešams zinātnieku padoms. Arī Eiropā uzskata, ka tieši lauksaimniekam vispirms jānosaka problēma un tad zinātnieki var pateikt, kas jāpēta un kādas inovācijas nepieciešamas.”

Plašāka informācija pieejama pievienotajās prezentācijās.

 

Informāciju sagatavoja

Ilze Rūtenberga-Bērziņa

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

 

Pievienot komentāru